Celebrity

4. ledna 2022 06:05

David Laštovka

Svatba Václava Havla a Dagmar Veškrnové. Euforii vystřídalo zklamání! Jaké bylo první rande?

Svatba bývalého prezidenta Václava Havla s herečkou Dagmar Veškrnovou před 25 lety přišla jako blesk z čistého nebe a pro národ byla velmi překvapivá. Blízcí spolupracovníci prezidentovi dokonce radili, aby se neženil. Nedal si říct a stál si za svým. Euforii ovšem brzy vystřídalo hluboké zklamání.

27. ledna 1996 Václav Havel přišel o svou první manželku Olgu, která podlehla rakovině, 4. ledna 1997, tedy necelý rok po její smrti se znovu oženil, vzal si herečku Dagmar Veškrnovou. Když svému týmu oznámil, co chystá, na Hradě zavládlo mírné zděšení. „Byl to pro nás šok. Koncem prosince 1996, kdy prezident byl krátce po operaci karcinomu plic, po komplikacích, které ho stály spoustu sil, po krizi, kdy bojoval o život, si nás zavolal na kliniku v Londýnské do svého pokoje. Seděl na posteli, vedle něho Dagmar Veškrnová v modrých šatech a oba se tvářili spiklenecky. Čekali jsme, co nám řekne. Prezident začal, jak měl ve zvyku, dost rozvláčně, ale najednou to přišlo. ‚Rozhodli jsme se, že se ožením. Tady s Dášou.‘ Proč? Vypadlo ze mě. ‚Protože se máme rádi‚‘ odpověděl," vzpomínal v knize Deset let s Václavem Havlem jeho mluvčí Ladislav Špaček.

HAVEL A ŽENY: JEHO MILENKY SE STALY KAMARÁDKAMI. S JEDNOU Z NICH ČEKAL DÍTĚ

Prezidentovi herečku rozmlouvali

V rozhovoru pro týdeník 5plus2 upřesnil, proč ho od svazku nejbližší spolupracovníci odrazovali. „Pan prezident se domníval, že Dagmar bude všemi milovaná. Argumentoval, že je to nejoblíbenější česká herečka, milovaná všemi vrstvami. Že je ženou, kterou všichni znají a kterou všichni mají rádi. My jsme jej upozorňovali na to, že teď ji ale lidé uvidí v jiné roli. Nyní už to nebude ta oblíbená komediální herečka, ale první dáma, která stojí na piedestalu společenské významnosti, úcty a respektu a jejíž prototyp vytvořila asketická paní Olga Havlová. A také se tak stalo – Dagmar nebyla přijata veřejností příznivě, a to i proto, že Václav Havel neuposlechl rad, které jsme mu dávali: ‚Vyčkejte, nechtějte ji hned prezentovat veřejnosti,‘“ přiblížil Špaček.

Václav se s Dagmar stýkali už v době, kdy ještě žila Olga. „Poprvé se spolu ukázali na veřejnosti na koncertu Michaela Jacksona počátkem září 1996. Seděl jsem mezi nimi, abych pro fotografy vytvářel jakousi bariéru mezi Václavem a Dagmar, ale jakmile koncert začal a fotografové odešli, prezident, který si s Dagmar přese mě podával sklenici s pitím, povídá: ‚Co říkáte, pane Špačku, že bychom si přesedli? My máme spolu leccos společného, nejen tu sklenici.‘ Usmál jsem se a posadil se vedle," popsal ve své knize Ladislav Špaček.

AŇA GEISLEROVÁ: OLGA VEDLE HAVLA NETRPĚLA, BYLA ŠŤASTNÁ. NEOPUSTILA HO, I KDYŽ MOHLA

Místo slz radosti, slzy smutku

Svatba, která se uskutečnila v Praze na Žižkově byla přísně utajovaná a také skromná. „Obřad proběhl nerušeně tak, jak jsme si předsevzali, a odpoledne natočil první Hovory v Lánech po nemoci. V nich oznámil, že se dnes s Dagmar Veškrnovou vzali. Dodal, že Dášu si nevzal proto, aby nahradila Olgu, ale proto, že zjistili, že se mají rádi. Pro veřejnost to byla překvapivá zpráva, brzy se objevily námitky, že prezident měl se svatbou počkat rok. Národ si nemohl zvyknout, že po ušlechtilé, mlčenlivé a důstojné paní Olze je najednou první dámou rozverná komediální herečka. Svatba s Dášou Veškrnovou taky rozbila v povědomí veřejnosti ideál Václava Havla jako intelektuála a státníka, který je prost všech mužských nectností, jako že se mu líbí hezké a přitažlivé ženy,“ poznamenal Špaček.

Václav Havel takovou reakci národa nečekal a nenadálou situaci dost těžce nesl. „Věřil, že proto, jak je Dagmar oblíbená, tak že hned od prvního dne lidé budou jásat a budou šťastni, že mají tuto novou milou veselou první dámu. Lid ji ale místo toho přivítal chladně a agresivita médií, zejména bulváru, zbavovala Václava a Dagmar chuti do života. Mnozí se zkrátka nemohli smířit s tím, že se tato komediální herečka najednou stane tím, čím byla paní Olga. Václav Havel tím velmi trpěl, protože svou ženu miloval, byla to poslední láska jeho života. Doufal, že Dagmar bude u veřejnosti oblíbená. To hluboké zklamání, že se to nepodařilo, se na něm podepisovalo a bezpochyby tím trpěl jeho zdravotní stav. A co si musela vytrpět Dagmar Havlová, tak to je nám jasné. Bylo to opravdu slzavé údolí, kterým si prošla a až teprve po několika letech se vše změnilo k lepšímu. Veřejnost si začala zvykat, že tato žena se vlastně chová ušlechtile, že už to není ta střelená holka z porcelánu, ale dáma, kterou všude ve světě přijímají s velkou úctou a respektem a která důstojně reprezentuje naši zemi,“ uzavřel Ladislav Špaček.

Vzpomínky Dagmar Havlové na Václava Havla si poslechněte v úvodním videu.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 11. 6. 2023

Nadcházející den vám bude vyhovovat, ale nesmíte očekávat zázraky. Nyní je čas uzdravování. V následujících týdnech obnovíte harmonii svých energií a díky lepší stravě a životnímu stylu získáte zpět svou kondici. Přestavba čeká i váš citový život, protože najdete odvahu postavit se některým znepokojivým otázkám.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.