Společnost

9. března 2023 12:32

Josef Šťastna

První dáma nemá povinnosti ani plat. Inspirací bude Pavlové Havlová i Masaryková

Eva Pavlová pro Showtime

Spolu s prezidentem Petrem Pavlem (61) přichází na Hrad také jeho manželka Eva Pavlová (58), která bude plnit roli první dámy. Takovou funkci ale český právní řád nezná. Sama Pavlová se nechala slyšet, že by upřednostnila oslovení manželka prezidenta místo první dáma.

České právo pojem první dáma nezná, i když v minulosti se objevily diskuse, zda by tato role neměla mít nějaké mantinely a být právně ukotvena. Nestalo se tak. První dámou se tak automaticky stává manželka prezidenta a předpokládá se, že by měla být mravním vzorem pro lidi v „podhradí“.

Jak ale přesně bude chtít roli Eva Pavlová naplňovat, je jen a pouze na ní. Pokud by se chtěla uzavřít třeba v Lánech a být pouze „dekorací“ svému muži při zahraničních cestách, nikdo by jí v tom nemohl bránit a Češi by museli její přání respektovat. První dáma nepobírá žádný plat a ze zákona jí neplynou žádná speciální práva ani povinnosti. Není proto možné ji tlačit do nějaké polohy, jak by měla Česko vlastně reprezentovat.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Podívejte se, jak bydlí Petr Pavel

Samotná Eva Pavlová se již dříve nechala slyšet, že by upřednostnila oslovení manželka prezidenta místo první dáma. „Cítím to tak. Bylo by mi příjemnější, kdybych byla manželkou prezidenta. Mám pocit, že první dáma už tady byla a že ty další jsou jenom pokračování,“ vysvětlila pro CNN Prima NEWS.

Svými slovy mířila hlavně na odkaz Charlotte Garrigue Masarykové a Olgy Havlové. Obě tyto ženy svou roli spojily s intenzivní angažovaností v charitě a veřejném životě. Masaryková se angažovala v ženských spolcích a přispěla například k tomu, že první československá ústava už v roce 1920 garantovala rovné volební právo mužům i ženám. První manželka Václava Havla si sympatie získala díky Nadaci Olgy Havlové – Výbor dobré vůle, který pomáhal osobám se zdravotním postižením.

Eva Pavlová chce hlavně pomáhat

Pomoc slabým a znevýhodněným je cílem, se kterým na Hrad jde i Eva Pavlová. Prožila roky jako samoživitelka, vzpomínala na to, že kolikrát řešila, zda si může koupit maso, proto by jádro svého zájmu chtěla upřít na pomoc lidem v nouzi a hlavně chce podávat pomocnou ruku samoživitelkám. Uvedla, že chce být vidět, nechce žít mimo pozornost novinářů, jako to praktikovala Ivana Zemanová, zároveň si ale bude dávat pozor na to, aby manžela nezastiňovala, což bylo v minulosti někdy vyčítáno Dagmar Havlové –⁠ třeba když v roce 1998 vypískala republikánského poslance Jana Vika.

Veřejnost bude mít na Evu Pavlovou vysoké nároky

Ačkoliv žádná funkce první dámy v ČR právně neexistuje, tak veřejnost mívá na prezidentovu manželku přísné nároky. S trochou nadsázky lze říci, že první dáma, se kterou by byli všichni spokojení, by měla být výrazná jako Dagmar Havlová, vzdělaná jako Charlotte Garrigue Masaryková, nenápadná jako Ivana Zemanová a rázná jako Olga Havlová.

Zajímavá je také otázka, zda může první dáma pít alkohol a kouřit cigarety. Pokud bude cigárko držet noblesně jako Olga Havlová při návštěvě Bílého domu, tak to veřejnost pochopí. Pokud bude pít pivo se správnými lidmi, jako to dělal Václav Havel, tak se to bude kvitovat pozitivně. Pořád bude platit, že to, co u jedné dámy lidé obdivují, by jiné dámě nikdy netolerovali.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 17. 4. 2024

Berani, dnes se vám může přihodit nečekaná finanční událost. Možná budete stát s otevřenou obálkou v ruce a nebudete schopni slova. Ať už se jedná o nečekaný bonus, dárek nebo překvapivou dividendu z akcií, investujte peníze moudře. V poslední době jste utratili spoustu peněz a bylo by dobré, abyste začali doplňovat bankovní konto.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.