Životní styl

22. července 2022 09:27

Tomáš Durčák

9 geniálních triků, které vám doma udrží chládek i bez klimatizace

Parné letní dny dokážou být extrémně únavné a otravné. Klimatizace se pak zdá být nejlepší spásou, avšak opravdu dobré zařízení něco stojí. A jeho zapnutí kvůli cenám energií dokáže nepříjemně vysávat nejen horký vzduch, ale i vaši peněženku. Naštěstí existují tipy, díky kterým můžete mít doma příjemně i bez klimatizace a nějakou tu korunu tak ušetřit.

Místo klimatizace pořiďte závěsy

Ukrývat se před sluncem do stínu je zcela přirozené chování. Standardní okna propouštějí do místností zhruba 25 procent letního venkovního horka. Chcete-li si udržet místnosti chladné i bez klimatizace, ujistěte se proto, že minimálně během nejslunečnějších hodin dne máte zatažené všechny závěsy, aby je slunce nemohlo nahřívat. Závěsy by měly být co nejtmavší, aby dovnitř nepropouštěly, pokud možno, žádné sluneční paprsky.

Větrejte jen ráno a večer

Když máme pocit, že je doma nedýchatelno, je automatickou reakcí otevření oken. Jenže když venku panují tropy, je jakékoli větrání zpravidla kontraproduktivní. Vyvětrat si domov je vhodné ráno, dokud jsou venkovní teploty ještě únosné a příjemné. Jakmile ale začnou stoupat, je vhodné naopak okna zavřít a nechat je zavřené až do doby, než opět dorazí večerní chládek a pak ideálně nechat otevřené a větrat celou noc, aby se chladnější venkovní vzduch mohl dostat dovnitř.

Vaření a praní odložte rovněž na večer

Když už se vám podaří udržet horký vzduch venku mimo váš domov, bylo by trochu kontraproduktivní začít si jej následně vytápět. Zapnutá trouba, sporák, myčka, pračka či sušička produkuje nemalé teplo, které v létě na vnitřní teplotě rozhodně pocítíte. U používání těchto spotřebičů je proto vhodné se držet podobného pravidla jako u větrání a zapínat je až k večeru, kdy chladnější venkovní teploty vyváží zahřívání vašeho domova.

Udělejte si klimatizaci z klasického větráku

S miskou ledu a větrákem si můžete doma vytvořit příjemně svěží, ledový vánek. Stačí do misky naskládat led z mrazáku a následně misku umístit před zapnutý větrák. Ten začne chladný vzduch stoupající z misky rozfoukávat po místnosti a vytvoří vám tak příjemně chladivý vánek, který dokáže v letním parnu rozhodně zlepšit náladu.

Mokré/zmražené povlečení je ještě účinnější klimatizací

Pokud se vysoké teploty přetrvávají i v noci a vy byste se rádi ochalidili i při spánku, můžete si vytvořit účinnou klimatizaci z prostěradla. To stačí namočit do studené vody, případně na pár minut mokré umístit do mrazáku a poté zavěsit do otevřeného okna. Teplý venkovní vzduch se při průchodu prostěradlem ochladí a následně začne příjemně ochlazovat celou místnost. Zejména pokud je prostěradlo mírně zmražené, jde o velmi efektivní klimatizaci, na kterou nepotřebujete žádnou elektřinu.

Máte-li zahradu, využijte chladivou sílu přírody

Bydlení v rodinném domě se zahradou poskytuje šanci zapojit do boje s letním horkem také sílu přírody. Plánujete-li zahradu, zasaďte si stromy tak, aby vám vhodně stínily okna do hojně obývaných místností a tím od nich odrážely sluneční paprsky. Alternativou pak může být i vysazení popínavých rostlin, jakou je třeba břečťan. Ten se jednak vyznačuje i poměrně rychlým růstem, a zároveň je schopen chránit zdi vašeho domu před slunečními paprsky a tím snižovat jejich teplotu, tedy i vnitřní teplotu.

Práce pro digestoř či koupelnovou vzduchotechniku

Máte doma nedýchatelno a nemůžete si dovolit otevřít okno, protože venku je ještě hůř? Málo známým, ale poměrně chytrým nápadem je v tomto případě zapnutí kuchyňské digestoře. Ta dokáže z místnosti odsávat horký, dusný vzduch, takže jde o poměrně chytrý způsob, jak z domova dostat pryč nějaké teplo. Stejným způsobem může fungovat i odsávač vzduchu v kuchyni či na záchodě, tak na něj taky nezapomeňte.

Větrák na správném místě dokáže divy

Pustit si větrák tak, aby foukal na vás, zní sice jako logické řešení, ale zpravidla nejde o to nejlepší. Větrák totiž vzduch přímo neochlazuje, jenom jej v daném místě rozproudí. Je proto vhodné umístit jej k otevřenému oknu nebo do chodby tak, aby vytvořil průvan. Úplně nejlepší je pro tuto techniku použít větráky dva. Jeden umístěte tak, aby foukal studený vzduch (například skrz misku s ledem), zatímco druhý umístěte tak, aby z místnosti odfoukával teplý vzduch. Takto si můžete například efektivně vychladit svou pracovnu, následně zavřít dveře, aby vám chladný vzduch neunikal a zpříjemnit si práci na home office.

Čím blíže k zemi, tím chladněji

Fyzika hovoří jasně, teplý vzduch má vždy tendenci stoupat vzhůru. Proto je vždy v místnosti zpravidla lépe na zemi než ve výši očí nebo u stropu. Toho lze využít v případě, že máte na spánek palandu nebo vyšší postel. Rozhodně se lépe vyspíte na matraci na zemi (za předpokladu, že zvolíte vhodné povlečení).

Zdroj informací: www.storeys.com, www.bbc.com, www.readersdigest.ca


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 16. 4. 2024

Pokud se dnes budete muset vypořádat se zklamáním, snažte se, aby vás to nezlomilo, Berani. Můžete obdržet dopis nebo telefonát, který vám přinese méně příznivé zprávy. Možná, že někdo, koho jste chtěli vidět, nebude moci přijít. Snažte se nenechat si tím zkazit náladu. Takové věci se stávají. Zaměstnejte se.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.