Abrhám během života přišel o miliony. Pustil se do riskantního rodinného byznysu
Josef Abrhám chtěl být klavírním virtuosem
Patřil k nejoblíbenějším českým hercům, po revoluci zkoušel i podnikat. Josef Abrhám po předcích zdědil cihelnu, kterou se snažil rozjet. Velká očekávání se ovšem nenaplnila a podnikání skončilo krachem.
Když Josefu Abrhámovi byla po revoluci v restituci vrácena rodinná cihelna v Kunovicích, rozhodl se k tomu postavit čelem. Už kvůli svým předkům, kterých si nesmírně vážil a choval k nim neskonalou úctu. „Dědeček koupil v Kunovicích krachující cihelnu, dal ji do pořádku a prosperoval. Obchodoval s Baťou, jeho domky se často stavěly z našich cihel. Otec se stal jeho následníkem, cihlářem, což trvalo až do roku 1948, kdy došlo k znárodnění,“ svěřil se herec před lety v rozhovoru pro Deník.
V cihelně, která kdysi zaměstnávala dvě stě lidí, dokonce sám jeden čas i pracoval. A to v době, kdy dokončil studium na střední škole. Po maturitě kvůli kádrovému posudku totiž nemohl na žádnou vysokou školu.
Josef Abrhám s Libuší Šafránkovou tvořili nerozlučnou dvojku. Zdroj: Profimedia.cz
Josef Abrhám se pustil po revoluci do podnikání. Zdroj: Profimedia.cz
Abrhám do rodinné cihelny v Kunovicích nasypal několik milionů korun. Zdroj: Profimedia.cz
Josef Abrhám patřil k nejlepším českým hercům. Zdroj: Profimedia.cz
Josef Abrhám na pohřbu milované manželky Libušky Zdroj: David Kundrát / CNC / Profimedia
Josef Abrhám a Libuše Šafránková Zdroj: Profimedia.cz
Josef Abrhám a Libuše Šafránková Zdroj: Profimedia.cz
Herec Josef Abrhám na pohřbu své manželky Libušky Šafránkové. Zdroj: CNN Prima NEWS
Začátky podnikání v devadesátých letech byly krušné. „V rámci privatizačního projektu jsme získali zdevastovaný podnik a museli jsme se zavázat k zaplacení mnohamilionových částek za takzvané investice státu. Dlouho jsme zvažovali, jestli to má vůbec smysl. Jestli jsme schopni oživit výrobu tak, abychom takový závazek mohli splnit,“ prohlásil Abrhám v rozhovoru pro MF DNES.
Na továrnu byl uvalen konkurz
Přestože měl prakticky nulové zkušenosti s podnikáním, do nových technologií investoval tři miliony korun a provoz opět rozjel naplno. „Nová situace mě prostě donutila se o cihelnu starat. Jsem nucen, alespoň laicky, i když leccos si z minulosti pamatuju, být při tom. A jestli mě to baví? Když se daří, tak mají ty nervy alespoň smysl. Když je krize, tak je to k vzteku. Je to velká odpovědnost. Čím dál víc mi ale není jedno, co s cihelnou bude. To nejde, jen tak to vzdát. Ze starých fotografií vidím dědečka, pak otce... My jsme samozřejmě v příšerné nevýhodě, ale prohrát se nám to nechce. Alespoň vyčerpat všechny možnosti. A pak už - poručeno Pánu Bohu,“ uvedl herec.
Josef Abrhám bude chybět i lidem v Liběchově u Mělníka
Byl to však marný boj. Na továrnu byl v roce 2002 uvalen konkurz, který soud o čtyři roky později zrušil, neboť majetek podniku nestačil ani na náklady konkurzního řízení. Herec tak prodělal miliony korun, ale svědomí měl čisté. Pro záchranu cihelny obětoval několik let a udělal vše, co bylo v jeho silách.