Celebrity

15. prosince 2022 17:35

David Laštovka

Josef Abrhám není ani po půl roce pohřbený. Kdy se dočká místa posledního odpočinku?

Manželství Josefa Abrháma a Libuše Šafránkové bylo symbolem velké lásky a vzorem pro ostatní. Během života se však rozhodli, že jednou budou odpočívat každý jinde. Libuše v rodných Šlapanicích u Brna, Josef o 68 kilometrů dál –⁠ v Kunovicích u Zlína, kde se narodil. Abrhám, který zemřel letos v květnu a 14. prosince by oslavil 83. narozeniny, však dodnes není pochován.

Do hereckého nebe odešel Josef Abrhám necelý rok poté, co zemřela jeho milovaná žena Libuše. Herec během života vyslovil přání, aby byl pohřben v rodných Kunovicích. Ani po šesti měsících k tomu však nedošlo. „Táta nám samozřejmě chybí. Přiznám se, že na něj hodně vzpomínám. Bude pohřbený v Kunovicích. Myslel jsem, že to zvládneme do Dušiček, ale nestihli jsme to, měli jsme přírůstek v rodině. Až to technicky zvládneme, provedeme to. Bude to asi příští rok na jaře,“ uvedl podle CNN Prima NEWS Abrhámův syn Josef.

V Kunovicích na hvězdného herce dodnes vzpomínají s velkou láskou a úctou. „Chodil jsem se s ním koupat do cihelny. A když byl menší, jeho pes mě kousl do nohy. Pepík mě pak vezl na kole k doktorovi. Mám tam ještě jizvu, takže mám vzpomínku na celý život,“ popsal Abrhámův známý Karel Koníček. „Vzpomínky na významného rodáka a skvělého českého herce jsou jenom ty nejlepší, protože pan Abrhám ke Kunovicím velmi tíhl,“ prohlásil starosta města Pavel Vardan.

Po duchovním obřadu se stal zázrak

Josefa Abrháma poslední roky života trápily velké zdravotní problémy. Rodinný přítel, kněz Jakub František Sadílek, v dojemném proslovu při posledním rozloučení s nezapomenutelným hercem zavzpomínal na okamžik, který si bude pamatovat navždy.

„Asi před rokem a půl mi zavolal syn Josef, že táta asi odchází a jestli bych nemohl přijet pomoci mu se smířením s koncem života. Doběhl jsem k autu, ale měl jsem píchlou pneumatiku, tak jsem ji musel rychle vyměnit a vyrazil jsem,“ popisoval kněz. Když dorazil na místo, došlo mu, že je situace skutečně více než vážná. „Už se nemohl hýbat, ležel na posteli a vypadalo to, že je v terminálním stavu, kdy odchází. Udělal jsem s ním duchovní obřad, poprosili jsme za odpuštění toho, co udělal v životě špatně. Najednou se na mě otočil, vykouzlil přítomný úsměv a po měsících na lůžku začal mluvit a chodit. Jeho stav se radikálně zlepšil, což i lékaři považovali za zázrak,“ sděloval nad rakví Josefa Abrháma kněz.

Po smrti milované manželky Libuše, se kterou byli svoji 45 let, se Abrhám upnul na vnoučata – čtrnáctiletého Josefa a dvanáctiletého Antonína, který měl jeho syn ze vztahu s režisérkou Denisou Grimmovou, a také tříletého Benjamina a o rok starší Lauru Josefínu, jež Abrhám mladší počal s půvabnou Slovenkou Ludmilou. Právě v jejich přítomnosti prožíval herec poslední chvíle svého života.

Sdílejte článek
Štítky hrob pohřeb manželství Josef Abrhám narozeniny úmrtí herec Libuše Šafránková Kunovice Josef Abrhám mladší

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 5. 2024

Dnes byste mohli dobře psát beletrii nebo publicistiku. Je docela dobře možné, že jste o nějakém literárním oboru uvažovali. Proč váháte? Nikdy není pozdě. Najděte si čas na napsání příběhu. Pokud máte negativní postoj k věcem, které děláte, jak chcete něco udělat, Berani?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.