Astročlánky

Aktualizováno 21. září 2022 13:01

Anna Kopečková

Magický čas podzimní rovnodennosti: Ideální doba pro oslavy a rituály

Podzimní rovnodennost, tedy čas, kdy Slunce vstupuje do znamení Vah a začíná podzim, je i dobou sklizně, oslav a různých rituálů. Zapojte se do nich i vy, rozlučte se s létem a využijte toto krásné období i k zamyšlení, zklidnění a zhodnocení toho, co děláte.

Rovnodennost je okamžik, kdy slunce přechází přes rovník, což nastává na jaře a na podzim. Den je tehdy stejně dlouhý jako noc. Podzimní rovnodennost na severní polokouli nastává obvykle 22. nebo 23. září, pouze výjimečně to může být 21. nebo 24. září. Letos bude podzimní rovnodennost 23. září přesně ve 3 hodiny a 4 minuty ráno. Slunce o rovnodennosti vychází přesně na východě a zapadá na západě.

Od podzimní rovnodennosti jsou dny kratší než noci, ubývá tedy světla. Rovnodennost ale nemá vliv na změnu času, která se stanovuje administrativně, a to poslední březnovou a poslední říjnovou neděli. Jak už z názvu vyplývá, během rovnodennosti se den i noc dostávají do dokonalé rovnováhy. Léto dosáhlo vrcholu a skončilo, dny se ochlazují a zkracují.

Už staří Keltové...

S podzimní rovnodenností jsou spjaté oslavy dalších sklizní, zejména vína a jablek. A tyto dvě plodiny byly významné i v keltském svátku Alban Elved (někdy uváděný název je Mabon). Jak uvádí autorky knihy Tradinář, byl to čas hojnosti, radosti, veselí, hostin, návštěv, završení plodné části roku a příprav na zimní hladové období, nabírání sil a tvoření zásob. Prý to byl významný den pro upevňování přátelských i rodinných vztahů a soudržnosti rodiny a celého kmene.

Na prastaré rituály navázaly oslavy posvícení, hodů. I ty stvrzovaly rodinné a rodové vazby: pekla se velká zvířata, společně se hodovalo. V rituálech našich předků, kteří žili úzce propojeni s přírodou, bylo přirozené vyjádřit vděčnost za úrodu. U hodování nešlo pouze o konzumaci a veselí, ale spíše o obřad z prvních plodů úrody – peklo se z nové mouky, z čerstvě sklizeného ovoce, na svatomartinské posvícení se pilo a pije mladé (letošní) víno.

Některé zvyky souvisely i s rituálním obětováním zvířat s prosbou za zachování hojnosti a dodnes někde přežily v symbolické podobě. Někdo proto spatřuje souvislost mezi prastarým zvykem rituálních obětí a hromadným pečením husy na Martina nebo krocana na Den díkůvzdání (což je také svátek poděkování za úrodu na severoamerickém kontinentu, slavený ale až v listopadu).

Jak se rozloučit s létem

Den podzimní rovnodennosti se nabízí k uspořádání malé rozlučky s létem. Jak už zaznělo, jedním z podzimních symbolů jsou jablka a víno – pro oslavu podzimní rovnodennosti připravte štrúdly a koláče, udělejte si vlastní čerstvý mošt a ochutnejte letošní burčák, který splní i pročišťovací funkci.

Večer si rozdělejte s dětmi na zahradě nebo v přírodě ohýnek. Využijte dary podzimu a místo uzenin si opečte jablka či brambory ve žhavém popelu. Pokud si předem připravíte kynuté těsto, můžete ho ve tvaru slabých spirálek („trdelníčků“) ovinout kolem klacíku a za pár minut mají děti upečenou netradiční originální pochoutku. Tu si mohou upravit buď naslano posypáním kmínem a solí, nebo nasladko se skořicí a cukrem.

Osobní rituál: Poděkování a sebeláska

  • Tento měsíc děkujeme za dary přírody, ale proč nepoděkovat někdy také sami sobě?
  • Je čas hojnosti, země je v rovnováze. A co vy?
  • Sklidili jste to, co jste si na začátku roku přáli, co na jaře vzklíčilo?
  • Poděkujte za to, čím jste byli obdarováni. Vezměte to s nadhledem – vše, co vás potkalo, je dar.
  • Dívejte se na sebe jen pozitivně, s láskou. Rozlučte se s negativní minulostí uvnitř sebe, s potlačenými emocemi. Stejně tak si můžete uklidit a očistit i své okolí a domácnost – vyhoďte nebo darujte na charitu vše nepotřebné, ukliďte letní oblečení a připravte podzimní a zimní.
  • Zamyslete se, zda to, co tvoříte a čemu věnujete pozornost, vám přináší radost a štěstí.
  • Právě teď je prý ta nejvhodnější doba na vytváření vizí a dlouhodobých plánů, které si zase přesněji naplánujete na přelomu roku a které plně vzklíčí na jaře.