Slavíte v prosinci narozeniny? V práci i v životě to nejspíš dotáhnete daleko

Pokud jste se narodili v prosinci, možná vám od dětství připadalo trochu nefér, že slavíte narozeniny v době, kdy ostatní lidé také slaví, ať už jsou to Vánoce, nebo konec roku. Ale věřte, že lidé narození v prosinci jsou výjimeční a zvláštní.

Prosinec je posledním měsícem roku, má nejkratší dny a nejdelší noci. Také nastává na naší severní polokouli zimní slunovrat, tedy den, kdy Slunce vstupuje do znamení Kozoroha a začíná astronomická zima. Obvykle to je 21. prosince, letos, v roce 2019, to bude 22. prosince ráno.

I když prosinec není nejchladnějším měsícem roku (a v posledních letech bývá až neobvykle teplý), většinou se v něm dočkáme alespoň nějakého sněhu. O tom, že jsou sníh a mráz v prosinci potřeba, hovoří i různé lidové pranostiky. Například: Když v prosinci mrzne a sněží, úrodný rok na to běží. V jedné pranostice se také říká, že když sněží na Štědrý den, bude jaro teplé, zelené a slunečné. Zdalipak se to letos konečně vyplní?

Odkud vzal svůj název?

Český název prosinec vznikl nejspíše ze staročeského slovesa prosinoti nebo prosiněti, což znamená problesknout, prosvítat. Slunce totiž v této době probleskuje mezi mraky. Nebo může být odvozen i ze staročeského výrazu siný (modravý, šedivý). V mnoha jazycích se prosinci říká December, což je odvozeno z latinského decem – deset. Původně byl totiž prosinec desátým měsícem římského kalendáře, který začínal až březnem. Leden a únor přibyly až později.

Co na to věda?

Statisticky se v prosinci rodí méně dětí a spíše to bývají chlapci. O to dál to ale pak v životě dotáhnou, tito lidé v dospělosti často zastávají manažerské pozice. Prosincové děti totiž bývají talentované a mají technologické dovednosti. Často z nich bývají architekti, spisovatelé, jeden britský výzkum dokonce odhalil, že nejčastěji se z nich stávají zubaři.

Vědci také přišli na to, že lidé narození v období kolem prosince bývají spíše skřivani, na rozdíl od těch, kteří se narodili v létě. Vstávají brzy ráno, naopak na večerní radovánky je moc neužije a mají tendenci usínat dřív. Také nemívají problémy s plicními onemocněními, na druhou stranu ale bývají citlivější na různé alergie.

Zajimavý je jeden výzkum, který proběhl na univerzitě ve Vídni. Vyplynulo z něj, že u chlapců narozených v prosinci je větší pravděpodobnost, že budou leváci.

Podle dalšího výzkumu zveřejněného před dvěma lety v časopisu Times mají lidé, kteří se narodili začátkem prosince, nižší pravděpodobnost vzniku deprese nebo bipolární poruchy. Bohužel to už neplatí u těch, kteří se narodili koncem prosince (a i v průběhu zbytku zimy), kdy jsou noci nejdelší. U nich je naopak větší riziko vzniku deprese a různých poruch nálady. Tento výzkum je ale třeba brát s rezervou, protože je teprve v plenkách a existuje celá řada dalších faktorů, které život lidí narozených v prosinci mohou ovlivnit.

Co vás jistě potěší, je fakt, že lidé narození v období Vánoc mají statisticky nejvyšší pravděpodobnost, že se dožijí vysokého věku.

Co na to astrologie?

Prosincové děti jsou buď ve znamení Střelce (do 21. prosince), nebo Kozoroha (od 22. prosince). Optimističtí Střelci milují dobrodružství, bývají velmi společenští a zvídaví. Chtějí objevovat svět a zjistit, jakou v něm hrají roli. Často svými myšlenkami předběhnou dobu. Lidé narození ve znamení Kozoroha bývají velmi praktičtí, zodpovědní a ochotní pomáhat ostatním. Podobně jako Střelci bývají velmi ctižádostiví, ale na rozdíl od nich ke svým ambicím přistupují s mnohem větší logikou a disciplínou, nevrhají se do všeho po hlavě.

Prosincové kameny a květiny

Prosincovým kamenem je tyrkys, který je známý jako symbol moudrosti a ochrany. Pokud máte šperk s tyrkysem, přináší vám kromě ochrany i sílu a štěstí. A jedna z pověstí také praví, že ti, kteří nosí u sebe tyrkys, budou mít vždy dobrého přítele.

Z květin k prosinci neodmyslitelně patří vánoční hvězda a cesmína. Vánoční hvězda symbolizuje úspěch, oslavy a dobrou náladu. Aztékové věrili, že je symbolem čistoty, v dnešní době však květina hlavně symbolizuje oslavy, vánoční náladu a úspěch.

Cesmína je symbolem pro štěstí, plodnost a pravdu. Díky svému pestrému zelenému zbarvení je tato květina často užívána jako dekorace ve vánoční čas a má pro západní kultury náboženský význam.

Výročí a slavní narození v prosinci

V prosinci se slaví hlavně advent, Mikuláš, Vánoce a konec roku, ale připadají na něj i různá důležitá výročí. Například na 1. prosince připadá Světový den boje proti AIDS, 3. prosince si připomínáme výročí slavné bitvy u Slavkova (1805), 10. prosinec je dnem lidských práv, milovníci recese možná uvítají Den ošklivého svetru, který mohou oslavit 21. prosince.

I v prosinci se narodila řada slavných osobností. Například Woody Allen (1. 12. 1935), Jiří Kodet (6. 12. 1937), Frank Sinatra (12. 12. 1915), Josef Lada (7. 12. 1887), Ladislav Smoljak (9. 12. 1931), Karel Schwarzenberg (10. 12. 1937), Steven Spielberg (18. 12. 1947), Brad Pitt (18. 12. 1963), Marek Eben (18. 12. 1957), Édith Piaf (19. 12. 1915), Karel Svoboda (19. 12. 1938), Věra Špinarová (23. 12. 1951), Isaac Newton (25. 12.1642), Woodrow Wilson (28. 12. 1856), Jude Law (29. 12. 1972) nebo Tiger Woods (30. 12. 1975).

Jana Poláčková


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 16. 4. 2024

Pokud se dnes budete muset vypořádat se zklamáním, snažte se, aby vás to nezlomilo, Berani. Můžete obdržet dopis nebo telefonát, který vám přinese méně příznivé zprávy. Možná, že někdo, koho jste chtěli vidět, nebude moci přijít. Snažte se nenechat si tím zkazit náladu. Takové věci se stávají. Zaměstnejte se.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.