Celebrity

1. srpna 2022 15:20

David Laštovka

Autonehoda, nebo poprava? Smrt krásného herce Ivana Luťanského je dodnes záhadou

Herec Ivan Luťanský se zajímal o budhismus a východní náboženství. Toužil navštívit Čínu, nakonec se ale vydal do Vietnamu. Tam 1. srpna roku 1983 v pouhých 30 letech našel krutou smrt. Co se tehdy stalo?

O herci Ivanu Luťanském se říkávalo, že má talent od pánaboha. Měl před sebou hvězdnou kariéru. Do svých 30 let, než ho o život připravila tragédie, toho zvládl opravdu hodně. Hrál v Národním divadle a do srdcí diváků se zapsal díky pohádkám a televizním seriálům, ve kterých často účinkoval. Mezi jeho velké záliby patřil sport – karate, bojová umění nebo šerm, ale také východní náboženství. Právě kvůli němu se rozhodl podniknout dalekou cestu za poznáním do Vietnamu. Odletěl 12. července, domů už se však nevrátil.

Mrtvý herec měl ve spánku strčenou kytičku

Oficiálně byla jeho smrt uzavřena jako autonehoda. Hercův starší bratr Štěpán ale této verzi nikdy neuvěřil. Když se začal zajímat o to, co se stalo, bylo mu sděleno, že se v džípu, kterým Ivan cestoval, porouchalo řízení, auto narazilo v příkopu do stromu, odmrštilo se a Ivana zavalilo.

Autonehodu nedávno způsobila i Dáda Patrasová:

„Je zvláštní, že se to stalo v pondělí 1. srpna a už ve středu byl v Praze. V jutovém pytli. Nechtěli ani peníze za převoz. A když jsme chtěli vidět jeho tělo, zakázali nám to. Že prý je to majetek státu a na identifikaci těla stačil pas a velvyslanec. Na Olšanských hřbitovech jsme několik dní před pohřbem podplatili pětistovkou pracovnici, která nám otevřela okénko rakve. Byla vidět jen hlava. Ivan byl zmalovaný – prý je to vietnamský pohřební zvyk – a ve spánku měl strčenou kytičku. Měl díru v hlavě,“ popsal před lety deníku Blesk Luťanského bratr.

S pozůstalými proto požádali o pitvu. „Měla proběhnout přesně v čas pohřbu, ale souhlasili jsme. Doktorka říkala, že to byla dopravní nehoda – poškozená spodina lebeční. Jenže nekoukala na vnitřní orgány. Když jsem se ptal proč, řekla: ‚Přišla pitevní zpráva z Vietnamu a já ji jenom potvrdila.‘ A dodala, že zprávu mi neukáže,“ dodal Štěpán Luťanský.

Zabili ho bandité, kterým se odvážně postavil?

Nevzdal se, odradit a odbýt se nenechal. Toužil se dozvědět pravdu a dál pátral na vlastní pěst. To, co postupem let zjistil, ho šokovalo. „Ozval se mi jeho kamarád z mládí. Mluvil s Čechem, který byl ve Vietnamu. Řekl mu, že když byli na prohlídce tamního zemědělského družstva, přijeli banditi a chtěli všem ukrást výplaty, které se ten den dávaly. Ti zloději byli jen dva. A on byl karatista, tak se jim postavil. Jenže ze zálohy dostal dávku samopalem a byl konec,“ prohlásil Štěpán Luťanský, který má vysvětlení, proč se tehdy příčina smrti jeho bratra tutlala.

„Vietnam byla spřátelená země a Vietnamci v tu dobu přijížděli do ČSSR. Vládly tu protivietnamské nálady a tohle by ničemu nepomohlo. Po revoluci jsme se pídili dál, byli jsme ale odkázáni na člověka, který to zametl pod koberec,“ uzavřel bratr slavného herce.

Sdílejte článek
Štítky Vietnam smrt bratr autonehoda záhada herec buddhismus Ivan Luťanský Štěpán Luťanský

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 2. 2024

Je těžké popřít sílu chemické reakce na jinou osobu. Dnes se pravděpodobně setkáte s někým, nebo jste možná právě potkali někoho, kdo na vás má silný vliv, Berani. Tuto osobu nemůžete dostat z hlavy. Není jasné, zda se jedná o jednorázový flirt, nebo o dlouhodobý románek. Ať už se ukáže, že jde o cokoli, jste nadšeni, že se cítíte tak vzrušení a živí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.