Celebrity

16. prosince 2023 05:59

David Laštovka

Brodský utekl Jiráskové od oltáře s výmluvou. Hanzlík mu pak přebral Janu Brejchovou

Style - Brejchová o nemoci - opravené

Životem Vlastimila Brodského prošla spousta krásných žen. Často mezi nimi bývaly i herecké kolegyně. Několikrát se ale v lásce spálil. Jaké bylo soukromí nezapomenutelného českého herce, od jehož narození 15. prosince uplynulo 103 let?

Vlastimil Brodský se poprvé zamiloval do o jedenáct let mladší herečky Jiřiny Jiráskové, s níž se seznámil v divadle. Bylo to mezi nimi tak vážné, že se po pár měsících rozhodli vzít. Jak se ale blížil termín obřadu, herce začaly přepadat jisté pochybnosti a svatbu nakonec pouhý týden před jejím konáním zrušil. Jako důvod uvedl, že mu zemřela babička a on by se styděl, pokud by v takovém smutku měl prožít tak velké štěstí. Jirásková mu nevěřila a až do své smrti byla přesvědčena o tom, že si to celé vymyslel, jen aby si ji nemusel brát.

Jak Brodský sbalil Brejchovou?

První manželkou Vlastimila Brodského byla o dva roky mladší tanečnice a baletka Božena Křepelková, která už jedno nevydařené manželství za sebou měla. S ní měl Bróďa (jak se mu přezdívalo) syna Marka, který po rodičích podělil umělecké nadání. Věnuje se herectví, hudbě a výtvarnému umění. Jejich manželství však skončilo rozvodem, neboť se herec zakoukal do krásné, o dvacet let mladší herečky Jany Brejchové.

Seznámili se díky režisérovi Oldřichu Lipskému, který je chtěl společně obsadit do chystaného filmu. „A Bróďa neztrácel čas. Pozval mě do divadla na Válku s mloky, na nejlepší představení, o kterém věděl, že je v něm výborný. Jakmile jsem ho uviděla na scéně, byla jsem na lopatkách. Já se tehdy snad ani nezamilovala tolik do chlapa jako do herce. V Mlocích tančil, zpíval, hrál. Všechno geniálně. Samozřejmě účinkoval i v jiných hrách, tam mě ovšem rafinovaně nepozval - zřejmě v nich nebyl tak dobrý. Ale na mločí kreaci mě dostal,“ popsala Jana Brejchová v knize, kterou o ni napsala jejich dcera Tereza.

Osudové natáčení Noc na Karlštejně

Přestože ji Brodský požádal o ruku, svatbě se dlouho bránila. Ke sňatku svolila až po dlouhém přemlouvání v roce 1964. Brali se v pátek třináctého. „A samozřejmě jsem toho později litovala, stejně jako v předchozích manželstvích. Prožili jsme spolu ale moc hezký čas,“ uvedla Brejchová. Čtyři roky po svatbě se jim narodila dcera Tereza, která úspěšně pokračuje ve šlépějích svých rodičů a stala se z ní uznávaná herečka.

Brejchová se s Brodským rozvedla po osmnácti letech manželství. Důvodem byl o osm let mladší herec Jaromír Hanzlík, do kterého se zamilovala během natáčení filmového muzikálu Noc na Karlštejně. V něm mimochodem s manželem představovali královský pár. Bróďa to považoval za velkou zradu. Nejen od své ženy, ale i od Hanzlíka, s kterým sdílel společně divadelní šatnu a bral ho jako svého přítele. Zpočátku doufal, že jejich románek vyšumí a Jana se k němu zase vrátí, to se ovšem nestalo.

S Brodským se nudila, Hanzlík byl akční

Jak herečka vzpomínala ve své knize, vztah s Brodským se pro ni postupem let stal nudným stereotypem. Zato s Hanzlíkem se nenudila ani minutu. Byl to podle ní akční muž, nadšeně cestoval a organizoval výlety nejen po Čechách, ale po celé Evropě.

„Bavilo mě to. Jaromír ustavičně něco vymýšlel. Neměli jsme už chalupu, tak jsme koupili babety a jezdili na výlety. Pořád se něco dělo a já si to užívala. Vždyť do té doby jsem prakticky od mládí pořád jen pracovala. Nechodila jsem ani do tanečních. A pro Jaromíra nebylo nic problém. Jedeme do lesa, pod stan, budeme se živit sběrem a lovem, jindy nakoupil pruty, že budeme rybařit, prostě bylo to s ním zábavné. Nebyl rozhazovačný, ale uměl si užívat a byl velkorysý,“ zmiňovala herečka. S Hanzlíkem jí láska vydržela dvanáct let.

Brodský pak do konce života prožil několik známostí, se žádnou další ženou už se k oltáři ale nevydal.

Tereza Brodská napsala knihu o své matce Janě Brejchové:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 4. 2024

Berani, dnes bude ve vzduchu vládnout lehkovážná, téměř bláznivá energie. Vesmír vás vybízí, abyste se vzdali železného sevření seznamu povinností a trochu se pobavili. Představte si všechen tlak, který na sebe vyvíjíte, jako kouli na noze, kterou je třeba uvolnit. Není důvod brát se neustále tak vážně.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.