Angela Merkelová: Odchází politička se smyslem pro humor, milovnice fotbalu a kostýmků
Kancléřka Angela Merkelová se do dějin Německa zapsala jako první žena a zároveň jako první obyvatel někdejší NDR v této funkci. Přestože jí nikdo ze začátku nevěřil, včetně jejích stranických kolegů, překonala všechna očekávání a byla dokonce několikrát označena časopisem Forbes za nejmocnější ženu planety. A teď, po šestnácti letech v čele Německa, odchází, i když nemusí. Jaká vlastně je skutečná Angela, která se momentálně v Německu těší mimoř?
Původně měla být kancléřkou jen dočasně, po odchodu svého učitele a velkého vzoru Helmuta Kohla. Nakonec z toho bylo šestnáct let a čtyři mandáty v čele vlády jedné ze světových velmocí, díky čemuž se Angela Merkelová stala třetí nejdéle vládnoucí osobou v úřadu. V délce mandátu ji překonali pouze Otto von Bismarck v devatenáctém století a pak již zmíněný Helmut Kohl.
Důvěryhodná „Mutti"
Během kancléřství dokázala díky svému ženskému stylu politiky zvládnout řadu velkých krizí s dopady nejen na Německo, ale i na Evropu a svět. Nesnažila se vždy hned a za každou cenu prosadit svou. Samozřejmě, uměla dělat rychlá a pevná rozhodnutí, ale mnohem častěji byla opatrná, sledovala a pozorovala, jak se situace vyvine a jaké pozice zaujmou jiní, a pak teprve činila rozhodnutí. Někdejší „Kohlovo děvče" si Němci veskrze oblíbili. „Mutti,“ jak jí důvěrně říkají, má jejich důvěru. Je pragmatická, trpělivá, vyrovnaná a nemá žádné skandály. Její renomé nejoblíbenější a nejdůvěryhodnější německé političky lehce pošramotila pouze migrační krize v roce 2015. Pandemii koronaviru ale skvěle zvládla a spolu s celou německou vládou znovu zaznamenala velkou oblibu. A oporou Němcům byla i za rozsáhlých záplav letos v létě, které se staly nejtragičtější přírodní katastrofou od roku 1962.
Nejdřív fyzik, potom chemik
Angela Merkelová, za svobodna Kasnerová, se narodila 17. července 1954 v Hamburku, dětství ale prožila ve východoněmeckém Templinu. Vystudovala fyziku a jako vědkyně se v 80. letech dostala i do Prahy, kde si během půlročního pobytu dodělávala doktorát. Příjmení Merkelová si nechala po svém prvním muži, fyziku Ulrichu Merkelovi, s nímž se v roce 1982 po pěti letech manželství rozvedla. Podruhé se vdala v roce 1998 za berlínského univerzitního profesora chemie Joachima Sauera, s nímž se poznala už v roce 1984. Obě manželství zůstala bezdětná. Druhý manžel má sice dvě děti z předchozího manželství, s Angelou už mít vlastní nestihli. „Prostě se to nestalo, neplánovala jsem to tak. Jsem s tím osudem plně smířená,“ řekla kancléřka před lety v rozhovoru pro německý časopis Brigitte.
Fotbalová fanynka, kuchařka a zdatná imitátorka
Slovo soukromí v jejím podání moc neexistuje, protože Angela Merkelová pracuje v podstatě pořád a na koníčky jí tak moc času nezbývá. Přesto je pár věcí, na které si dokáže udělat ve svém diáři místo. Na sport ji sice moc neužije (i když v mládí snila o tom, že bude baletní tanečnicí nebo cvičitelkou), ale když může, vyráží na pěší výlety do přírody. A zbožňuje operu. Také nevynechá žádný důležitý zápas německé fotbalové reprezentace, to pak sedí v čestných lóžích pro VIP diváky. „Miluji vaření. Mým nejoblíbenějším jídlem je bramborová polévka a masová roláda,“ svěřuje se s dalším koníčkem Angela Merkelová v brožurce, která vyšla sedm týdnů před volbami do Spolkového sněmu a umožňuje voličům podívat se blíže do kancléřčina soukromí. To si Angela Merkelová velmi přísně střeží, hlavně kvůli manželovi, kterému pozornost médií evidentně nesvědčí.
A možná vás překvapí, že má také velký smysl pro humor. „Je známá třeba tím, že když se zavřou dveře a vypadnou otravní novináři, baví své spolupracovníky tak, že velmi zdařile imituje jiné politiky," prozradil reportér Martin Jonáš v srpnovém rozhovoru pro deník Aktuálně.cz.
50 odstínů Angely Merkelové
Velmi konzervativní je německá kancléřka v oblékání. Sází na jistotu – lety prověřené barvy a střihy. Nejmarkantněji je to vidět, pokud je v „pracovním“. Tedy v osvědčeném a oblíbeném kostýmku, který Angela Merkelová oblékla už v desítkách barevných variant a stal se ikonickým. Nizozemská grafická designérka Noortje van Eekelen dokonce vytvořila vtipnou koláž na toto téma a trefně poznamenala, že už je opravdu možné mluvit o „padesáti odstínech Angely Merkelové".
A co bude s Angelou Merkelovou dál? Hodlá se stáhnout z politického života a užívat si to, na co jí během let v politice nezbýval čas. Třeba pohodovější rána. „Myšlenka ráno někdy déle spát mi není cizí," podotkla kdysi v jednom z rozhovorů.
ZDROJ: https://edition.cnn.com/2021/09/23/europe/never-underestimate-merkel-intl-cmd/index.html