Christian Bale a Matt Damon v Le Mans´66. Který herec kvůli roli závodníka drasticky zhubl?
Le Mans '66 - upoutávka
Nejlepší závodní film, který kdy vznikl. Právě tak bývá označován životopisný snímek Le Mans´66 s hollywoodskými hvězdami Mattem Damonem a Christianem Balem. Reálný příběh vypráví o legendárním souboji mezi automobilkami Ford a Ferrari a nejslavnějším čtyřiadvacetihodinovém závodu na světě. Tato filmová lahůdka ale jistě potěší nejen motoristy.
Ve středu večer se přes televizní obrazovky vrátíme do roku 1966 na francouzskou závodní dráhu v Le Mans. Závodník a konstruktér Matt Damon coby Carroll Shelby a Christian Bale jako jeho parťák Ken Miles jsou rozhodnuti vytvořit z prototypu značky Ford nejrychlejší závodní auto. Narychlo spíchnutý speciál od masového výrobce automobilů pro obyčejné lidi tak bude soupeřit s dokonale vybroušeným závoďákem od slavného Enza Ferrariho. Jejich souboj se nesmazatelně zapíše do historie motorsportu.
Píše se rok 1959 a závodník Carroll Shelby (Damon) je na absolutním vrcholu. Podařilo se mu vyhrát nejtěžší motoristický závod na světě – proslulý čtyřiadvacetihodinový souboj v Le Mans. Nedlouho po tomto triumfu ale přichází od lékařů drtivá rána. Zjištěná srdeční vada mu znemožňuje v závodění pokračovat. Shelby se tak rozhodne pro kariéru konstruktéra.
Ford vs. Ferrari
Přidá se k týmu, v němž působí i vynikající zkušební jezdec a britský šampion Ken Miles (Bale). Ten je nejen skvělý profesionál a oddaný otec, ale i nesnesitelně arogantní jedinec neschopný jakéhokoli kompromisu. Právě jejich tým si najme Henry Ford II, aby pro jeho automobilku navrhli a sestrojili dokonalé závodní auto, které dokáže porazit vůz ze stáje Ferrari. Je to totiž právě automobilka Ferrari, která na okruhu v Le Mans nepřetržitě vítězí od roku 1960. To se ale má změnit.
Autentický pocit závodění pro diváka
Tvůrci tohoto filmového počinu natočeného podle skutečných událostí měli jasný cíl – chtěli, aby snímek působil co nejvíce důvěryhodně. Nervy drásající záběry ze závodů jsou tak stoprocentně autentické, bez jakýchkoli speciálních počítačových efektů. Koordinátor kaskadérů Robert Nagle, bývalý automobilový závodník, jenž zodpovídal za napínavé akce na závodní dráze, prozradil, že jeho záměrem bylo vyvolat v divácích autentický pocit závodění.
Autoři filmu navíc věnovali pozornost sebemenším detailům. Zaměřovali se tak například na to, zda jsou auta při závodění pokryta tím správným množstvím prachu a špíny. Nejen detaily ale činí emotivní příběh Carolla Selbyho a Kena Milese plný závodních sekvencí a dramatických vnitropodnikových bojů nezapomenutelným.
Podobné články
Přesto ale najdeme jisté odlišnosti se skutečností. Film například zahrnuje trojici závodů, z nichž reálně se uskutečnily pouze dva. Automobilový závod ve Willow Spring v Kalifornii nikdy neproběhl, slouží pouze k dokreslení osobností a vztahů hlavních postav.
Repliky, nebo originály?
Právě ve slunné Kalifornii se natáčelo nejvíce a tvůrci si jako natáčecí plac vybrali tamní letiště. Z důvodu extrémně drahých vozů značek Ford a Ferrari, které se pohybují v řádech milionů dolarů, využívali autoři hlavně věrné repliky těchto značek. Ovšem třeba scéna u továrny Ferrari je plná originálů, jejichž celková hodnota se pohybuje kolem 200 milionů dolarů.
Oba herci v hlavních rolích, Matt Damon i Christian Bale, byli za své výkony oceňováni i kritiky. Bale, známý především jako legendární Batman, dokonce kvůli roli Kena Milese zhubl neuvěřitelných 32 kilogramů za sedm měsíců. Podívejte se ve středu od 20:15 na Primě nejen na to, jak to Christianovi slušelo. Čeká na vás opravdový filmový zážitek.