Poslední rozhovor s Jiřím Krampolem: Vzpomínal na Hrušínského, Gotta a další

Jiří Krampol zavzpomínal na herecké legendy a mafiána ve filmu
Jiří Krampol v poslední fázi svého života kvůli četným zdravotním problémům rozhovory příliš nedával. Jeden z posledních poskytl v prosinci 2023 CNN Prima NEWS a vzpomínal v něm třeba na Karla Gotta, jehož smrt ho velice zarmoutila.
Informaci o smrti Jiřího Krampola webu Prima Ženy potvrdil hudebník Felix Slováček, podle kterého Jiřka zemřel v sobotu večer v 19:15 hodin. „Ano, je to pravda, Jiří Krampol včera večer zemřel,“ potvrdil také pro CNN Prima NEWS zdroj z hercova blízkého okolí. Webu iDnes.cz úmrtí potvrdil také režisér Tomáš Magnusek.
Jiří Krampol se v rozhovoru s redaktorem Ondřejem Němcem v prosinci 2023 rozpovídal o svých hereckých začátcích, kdy se mohl učit od velikánů typu Rudolf Hrušínský, Bohuš Záhorský nebo Vlasta Fabiánová. „Hrát s Rudolfem Hrušínským, to bylo jako pro houslistu zahrát si s Paganinim,“ vzpomínal nadšeně herec. „Hrál jsem s ním mockrát, ale pokaždé jsem měl takovou posvátnou úctu, protože on, když mluvil, nikdy neřekl nic, co by znělo nějak falešně. Geniální herec, navíc naprosto skromný,“ popsal Krampol.
Mezi herecké kolegy, které zažil, patřili také Karel Höger nebo Zdeněk Štěpánek, talentovaní herci, kteří však čelili veřejnému lynči za to, že během druhé světové války s dalšími herci přísahali věrnost Říši se vztyčenou pravicí v Národním divadle. „Lidi, kteří [tyto osobnosti] odsuzují, jsou normální debilové, kteří to nemají v hlavě v pořádku,“ měl Jiří Krampol o odsuzování údajných kolaborantů jasno.
„Podívejte, s Martinem Štěpánkem jsem se znal velice dobře, byli jsme kamarádi od mládí. A oni odsuzovali jeho tatínka Zdeňka, že přečetl poděkování velkoněmecké říši za to, že nás vzala pod svá křídla,“ uvedl Krampol historický kontext. „Martin mi vyprávěl, že v jejich ulici zastavilo auto gestapa a ‚Herr Stepanek...‘ Nasadili ho do auta, odvezli do rozhlasu a dali mu text, který má přečíst. Představte si, kdyby Zdeněk Štěpánek řekl, že to nepřečte. Pět lidí by šlo do plynu. Šli by prostě automaticky do koncentráku,“ popsal Krampol, proč by si někoho takového nedovolil odsuzovat za spolupráci s nacisty.
„Pan Höger nám zase ukazoval, kde jsme udělali chybu. Dodnes si to pamatuju: abych nekoukal do země, nekřičel… Byly to takové věci, které se nezapomenou,“ zavzpomínal na dalšího legendárního kolegu, který jej učil pohyb před kamerou. V případě Karla Högera se navíc po válce ukázalo, že obvinění z kolaborace s nacisty byla v jeho případě zcela smyšlená, jelikož ve skutečnosti pomáhal odboji i obětem holocaustu. „Höger byl decentní slušňák a geniální herec,“ měl o slavném kolegovi jasno Krampol.
„Karla Gotta jsem poznal, když mu bylo sedmnáct. Chodil jsem na něj do Vltavy, kde zpíval, to jsme mu ještě říkali ušatý torpédo. Měl jsem ho rád proto, že opravdu nadsadil laťku hodně vysoko a národ ho miloval,“ rozpovídal se Jiří, kterému se následně při vzpomínce na jeho úmrtí podlomil hlas. „Bylo to hrozné, protože jsem si uvědomil, že začali kácet v našem lese. On byl o rok a tři dny mladší. Dneska už jsem poslední, kdo zbyl z našeho ročníku. Naposledy jsem byl před rokem na pohřbu Josefa Abrháma a zařekl jsem se, že už na žádný pohřeb nejdu,“ přiznal Krampol s tím, že se z pohřbů musí i několik dní vzpamatovávat.
Se svým všudypřítomným humorem pak Jiří Krampol popsal i svůj zdravotní stav, který byl již tehdy relativně podlomený: „No je to, jak říkával můj děda. Když jsem byl mladý, tak mi bylo někdy blbě. Teď je mi někdy dobře.“ Největší komplikace herec přiznal s nohou a samozřejmě zejména s průduškami, což byla rodová záležitost. „To měla matka, teď to má syn, vnoučata, všichni máme pr*eli průdušky…,“ posteskl si.
A řeč nakonec přišla i na Jeana-Paula Belmonda, s nímž je a už navždy bude Jiří Krampol, respektive jeho hlas, nerozlučně spjatý. „Samozřejmě si toho, že jsem s ním spojován, vážím. Protože to byl člověk, který se mi strašně líbil. Měl můj druh humoru, byl to sportovec, vyrůstal na předměstí Paříže, jako já na Žižkově. Když jsem četl jeho autobiografii, zaujalo mě, kolik jsme v životě měli podobných věcí a zážitků,“ uzavřel své poslední dlouhé vyprávění Jiří Krampol.
Legendární herec a komik Jiří Krampol zemřel v sobotu 26. července v 19:15 večer ve věku 87 let: