zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Libuše Šafránková a její nejslavnější pohádky: Kdo měl hrát Popelku? A proč si vážila Večernice?

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

David Laštovka, foto: Profimedia , Vydáno: 28.12.2021
Tři oříšky pro Popelku, Princ a večernice, Třetí princ. Slavné české pohádky, bez kterých si Vánoce snad ani nedokážeme představit. Ve všech ztvárnila hlavní roli Libuše Šafránková. Nezapomenutelná herečka, která letos v červnu dva dny po svých osmašedesátých narozeninách nečekaně zemřela. Co o svých nejslavnějších filmech během života prozradila?

reklama

Tři oříšky pro Popelku: Postava Popelky

Slavnou roli měla původně ztvárnit Jana Preissová. Když ji režisér Václav Vorlíček oznámil termín natáčení, musela však odmítnout, neboť čekala miminko a těhotenské bříško by v tu dobu šlo jen těžko skrýt. Vybraná proto byla Libuše Šafránková. „Byla jsem pozvána na konkurz, který jsem absolvovala s mnoha dalšími herečkami. Tam se zkoušely dvojice, kdo se ke komu typově hodí. Přišla jsem jako jedna z posledních a zbyly na mě šaty, do kterých se už asi nikdo nevešel,“ vzpomínala s úsměvem Libuše, která v době natáčení měla v pase 53 cm.

Libuše Šafránková
Autor: profimedia Libuše Šafránková

S Pavlem Trávníčkem, který hrál prince, si padli do oka okamžitě. Měli spolu mnoho společného. „Oba jsme studovali v Brně, já na JAMU, ona na konzervatoři. A to už za sebou měla výtečný herecký výkon jako Barunka v Babičce nebo v roli Julie v brněnské inscenaci Romeo a Julie. Byla nejen krásná, ale i znamenitá herečka. Při natáčení Popelky, když jsme se poznali blíže, jsem pociťoval, že měla takovou zvláštní auru. Jakmile se na vás podívala těma svýma čistýma očima, ovlivnila každého,“ prozradil Trávníček. 

Tři oříšky pro Popelku

6 zajímavostí o legendární české pohádce Tři oříšky pro Popelku. Znáte je všechny?

Samotné natáčení velmi komplikoval sníh, kterého tehdy napadlo opravdu hodně. „Všechny scény jsme museli točit na první dobrou, abychom neporušili panenskou čistotu sněhových duchen. Protože jsme si řadu věcí nemohli nazkoušet, tak vzniklo i pár kuriózních situací. Například když jsme točili poslední záběr filmu, kde jsme jeli s Pavlem Trávníčkem vedle sebe na koni, tak jsem najednou zjistila, že Pavel vedle mě není. Otočila jsem se a ptám se ho, proč nejde? Zaslechla jsem jen, jak Pavel zvolal: „Nemůžu, nemám koně!“ Se svým grošákem se totiž propadl do obrovské závěje a ten kůň byl až po prsa ponořený do sněhu,“ vybavila se Libuše v knize Tři oříšky pro Popelku.

S úsměvem vzpomínala i tehdejší zázemí. Catering v podstatě neexistoval. „Abychom měli alespoň jednou za den v žaludku něco teplého, tak za námi jezdili vojáci v obrněném transportéru, protože žádná jiná technika by se tam nedostala, a vozili nám horký čaj. Ten nám nalévali do takových kelímků, které na sobě měly voskovaný film. Tím horkem se vnitřek kelímku celý rozpustil a když se člověk takto „ochuceného“ čaje napil, celý se „zavoskoval“ a další chod už se neřešil,“ přiblížila herečka. 

Princ a Večernice: Postava Večernice

Zatímco k roli Popelky se dostala tak trochu náhodou, tentokrát měl režisér Václav Vorlíček o jejím obsazení jasno už od začátku. V podstatě od první chvíle, co pohádku začal připravovat. Libuše na natáčení velmi ráda vzpomínala. „Pohádky Princ a Večernice si moc vážím, už proto, o čem tento příběh je. Je tam několik míst, které by si měl člověk zapamatovat do praktického života, co se týče soustředění, udržení pozornosti a hluboké koncentrace. Právě v této pohádce jsou naznačena některá pravidla mystického vývoje, a i proto ji mám ráda. Jinak ji mám spojenou i s tím, že to byla moje první práce před kamerou po mateřské dovolené, vlastně při mateřské, protože klukovi byly asi tři měsíce,“ přiblížila herečka. Když se vypnuly kamery, jako zodpovědná matka musela dbát především o potřeby svého malého syna, kterého musela přímo na place kojit.

Princ a Večernice

Princ a Večernice: Menšíkovi šlo o život. Co dělala v zákulisí Libuše Šafránková?

Nezapomenutelnou pohádku můžete sledovat v úterý 28.12. ve 20:15 na TV Prima, případně o dva dny později na stejné stanici v 17:05.

Třetí princ: Dvojrole princezna Milena, princezna ze skal 

Původně měla hlavní postavu ztvárnit herečka Zora Jandová, režisér Antonín Moskalyk ale nakonec vsadil na osvědčenou představitelku princezen. Kvůli přeobsazení, ke kterému došlo na poslední chvíli, měli maskéři a kostyméři plné ruce práce. Vzhledem k tomu, že ve scénáři bylo striktně uvedeno, že princezna musí mít dlouhé tmavé vlasy, nosila Šafránková při natáčení černou paruku. A to nebyl jediný moment, který ji překvapil. V Adršpašských skalách, kde se většina scén odehrávala, panovaly teploty pod nulou a Libuše se po celou dobu musela před kamerou pohybovat v poměrně lehkých šatech. Není divu, že natáčení odskákala s těžkou angínou.

Libuše Šafránková a Josef Abrhám.

První Vánoce bez Popelky Libušky Šafránkové. Jak je na tom Josef Abrhám, kde prožije svátky?

Miroslava Šafránková si zahrála ve filmu Jak svět přichází o básníky po boku Pavla Kříže.

Utajené filmové vzpomínky. Jak to bylo mezi Pavlem Křížem a Miroslavou Šafránkovou?

 

Pavel Trávníček

Trávníček vzpomíná na Šafránkovou: Libuška byla utajený komik a nikdy nelhala

reklama

Související témata: Libuše Šafránková , Popelka , Princ a Večernice , Pavel Trávníček , pohádky , české pohádky , Jana Preissová

reklama

Přečtěte si také

reklama