zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

6 zajímavostí o legendární české pohádce Tři oříšky pro Popelku. Znáte je všechny?

Zuzana Ostrá, foto: FTV Prima , Vydáno: 22.12.2021
Určitě máte pocit, že o oblíbené pohádce Václava Vorlíčka už víte všechno. Vsadíme se, že alespoň některou ze zajímavostí o romantickém příběhu, jehož tváří navždy zůstane herečka Libuše Šafránková, vás překvapíme.

reklama

Připomínat děj pohádky bratří Grimmů, kterou pro český národ převyprávěla Božena Němcová a do nesmrtelné filmové podoby přetransformoval (společně s dalším příběhem Němcové – O třech sestrách) Václav Vorlíček, snad ani není nutné. Tuhle (nejen) vánoční klasiku máme určitě všichni z četných televizních repríz „nakoukanou“ jako máloco. 

Nejoblíbenější česká vánoční pohádka

Libuši Šafránkovou a Pavla Trávníčka za doprovodu nestárnoucích tónů hudby Karla Svobody si rodiny užívají již přes 40 let! 

Česká pohádková klasika Tři oříšky pro Popelku se těší nebývalé oblibě až v Norsku
Autor: NFA Česká pohádková klasika Tři oříšky pro Popelku se těší nebývalé oblibě až v Norsku

6 zajímavostí o pohádce Tři oříšky pro Popelku

 1. Pohádka se na Vánoce vysílá každoročně hned v několika zemích. Kromě Česka a Slovenska také v Německu, Švýcarsku, Španělsku, Švédsku a Norsku. V Norsku si televize jednou dovolila Tři oříšky pro Popelku vynechat a nespokojení diváci přišli dokonce demonstrovat pod okna! 
  V norské televizi zazpívali v češtině píseň z Popelky

  Slavná písnička ze Tří oříšků pro Popelku v podání Norů. Měl by z nich Karel Gott radost?

 2. Scénář k pohádce napsal František Pavlíček. Protože ale nemohl být z politických důvodů uveden v titulcích, propůjčila mu své jméno spoluautorka scénáře Bohumila Zelenková. Jen Zelenková, Vorlíček a vedoucí scenáristického oddělení Filmového studia Barrandov Ota Hofman při natáčení věděli, kdo je skutečným autorem scénáře. 
 3. Herečka Helena Růžičková ztvárnila v pohádce tělnatou Droběnu, dceru baronky z Kratihájů. V německé verzi se Droběna, rovněž v podání Růžičkové, jmenuje Kleinröschen, tedy v překladu Růžička. Scéna, v níž Droběna tančí s princem a v podstatě ho v náručí vláčí po tanečním parketu, ve scénáři nebyla. Šlo o spontánní nápad samotné Růžičkové. 
  Libuše Šafránková ve své nejslavnější roli: v pohádce Tři oříšky pro Popelku.

  Libuše Šafránková nebyla jen princeznou. Čím se nesmazatelně zapsala do historie?

 4. Pohádka měla původně vznikat v letních kulisách. Tvůrcům se ale nechtělo čekat celý rok, až budou volná filmová studia, takže se rozhodli každou scénu přepsat do „zimního hávu“. Prvotní idea vzešla od režiséra Václava Vorlíčka. A vzhledem k faktu, že Tři oříšky pro Popelku se staly naší nejúspěšnější vánoční pohádkou, šlo o nápad přímo geniální. V roce 2012 dostal Vorlíček nabídku natočit remake Popelky s německými herci, tu ovšem odmítl.
 5. Ačkoliv divák ve filmu vidí jednoho Juráška, běloušů bylo ve skutečnosti více. Kůň, který hrál Juráška na našem území, se jmenoval Bonek. Jeho konec vůbec nebyl pohádkový – na sklonku života skončil na jatkách! V Německu měl Jurášek náhradníka, protože celní předpisy tehdy nedovolovaly převážet koně během natáčení přes hranice. A co myslíte, dají se od sebe rozeznat? Dají. Podle srsti. Ve stáji vidíte koně se zimní srstí, v záběrech, kdy na něm Popelka jede lesem, má srst jinou. Kůň u zámku má pak zase zimní „kabátek“.
 6. Filmařům dal zabrat umělý sníh. Naše produkce měla připravené pytle s rozemletým polystyrenem, Němci sáhli po umělém-přírodním. Ten vyrobili v rybích konzervárnách z rybích kostí. Asi si dovedete představit ten zápach po jeho rozprášení po krajině... V přírodě se ale do druhého dne hezky ekologicky rozložil, což s polystyrenem nezařídíte.
  Záběry z nového filmového muzikálu Popelka. Hlavní hrdinu ztvárnila kubánsko-mexická zpěvačka Camila Cabello.

  Nová Popelka? Nezávislá žena v kalhotovém kostýmu. Kmotřička je bezpohlavní

reklama

Související témata: Tři oříšky pro Popelku , Libuše Šafránková , Pavel Trávníček , film , československá pohádka , nejslavnější pohádka

reklama

Přečtěte si také

reklama