Celebrity

26. prosince 2022 08:40

David Laštovka

Tajemství pohádky Princ a Večernice: Vladimír Menšík si při natáčení píchal injekce

Pohádková klasika Princ a Večernice z roku 1978 patří k tomu nejlepšímu, čím československou kinematografii obohatil režisér Václav Vorlíček (†88). Popularita příběhu o souboji dobra a zla v toku času rozhodně neuvadla, ale někdy až bolí, když si divák uvědomí, že hlavní herecké tváře postupně odcházejí do filmového nebe. Co o legendární pohádce možná netušíte?

Kdo by neznal příběh lehkomyslného princátka Velena, který během jedné noci provdal své tři sestry za Slunečníka, Měsíčníka a Větrníka a který se pak sám vypravil hledat nejen své nadpozemské švagry, ale i jejich okouzlující sestru Večernici? Znáte ale filmovou klasiku opravdu důkladně? Redakce Prima Ženy připravila přehled zajímavostí, které potěší všechny fanoušky českých pohádek.

Zajímavosti o pohádce Princ a Večernice

Dříve nešlo o nic výjimečného, když se hercům v postprodukci přidělil líbivější hlas některého z kolegů. A tak i v této legendární pohádce se s hlasy čarovalo. Oldřich Táborský (Větrník) byl například nadabován, stejně jako v některých jiných filmech jeho baletní kolega Vlastimil Harapes, hercem Miroslavem Moravcem. Za Měsíčníka v podání Alexeje Okuněva zase promlouvá Miroslav Masopust. Zavřete oči a určitě poznáte ten znělý hlas mladého vodníka Rolfa z filmu Jak utopit doktora Mráčka. Jediný z nebeské trojice zůstal nenadabovaný Slunečník, kterého si zahrál Petr Svoboda.

Kvůli astmatu, které mnoho let sužovalo Vladimíra Menšíka, představitele krále, se muselo natáčení několika obrazů nečekaně přerušovat. „Prostě se točilo, točilo, najednou se přerušilo, on šel vedle, píchl si injekci a jelo se dál,“ uvedla před lety v pořadu Tajemství televize Barrandov představitelka princezny Lenky Ivana Andrlová. „Takže ono to bylo možná strašnější pro ty lidi okolo, s jakou on to bral samozřejmostí,“ zavzpomínala ještě s tím, že došlo i na vážnější momenty, kdy musel být herec převezen do nemocnice.

U krásné Večernice, kterou si s chutí zahrála Libuše Šafránková, by vás nejspíš vůbec nenapadlo, že práce na této pohádce byla její úplně první před kamerou na mateřské dovolené. Jejímu synovi byly tehdy pouhé tři měsíce. Když herečka dotočila obraz, spěchala hned do zákulisí kojit.

Až budete pohádku zase sledovat, nezapomeňte se zaměřit na scénu, v níž princezny spadnou do rybníka. Před ní totiž zapomněli filmaři prozkoumat, jaké je ve vodě vlastně dno. Jak představitelky sličných princezen zjistily na vlastní kůži, bylo zanesené zapáchajícím bahnem, do kterého se hned začaly bořit. Herci se pak prý ještě dlouho tohoto zápachu nemohli zbavit.

Krásu Česka objevily i zahraniční produkce

Pohádka Princ a Večernice se natáčela hned na několika opravdu malebných místech v české kotlině. Ústřední zámek království prince Velena jsou ve skutečnosti líbezné Ploskovice. Nejvýše položený královský hrad v Čechách najdete nedaleko Litoměřic a jeho interiéry i okolí využili filmaři i v pohádkách Jak si zasloužit princeznu, Jezerní královna, Čertova nevěsta nebo Duch nad zlato. Ploskovice rovněž přilákaly i zahraniční produkce, svůj videoklip si tam natáčela Celine Dion.

Zámek, kde žije Večernice, je zase ve skutečnosti Hrádek u Nechanic. A pamatujete, jak si svého budoucího švagra Velena v přestrojení „proklepli“ Slunečník, Večerník a Měsíčník? Zavzpomínat na tuto scénu můžete na Kopicově statku v Českém ráji.

Souboj Velena (Juraj Ďurdiak) s Mrakomorem (Radoslav Brzobohatý) byl natáčen v ruinách hradu Krakovec. Ve skutečnosti k sobě měli představitelé nesmiřitelných rivalů velmi blízko, Ďurdiak se při natáčení s Brzobohatým spřátelil.

Kam zmizel představitel prince Velena?

Hlavních hrdinů v pohádce Princ a Večernice je několik. Slovenského herce Juraje Ďurdiaka, který si v pohádce zahrál fešného prince Velena, z mnoha dalších snímků neznáme. Jeho kariéra byla v sedmdesátých letech slibně rozběhnutá – točil snímky v Maďarsku a Německu, hrál velké role... On se však rozhodl vrátit zpět na Slovensko, kde už v herecké kariéře v podstatě nepokračoval.

K herectví jako takovému se Juraj Ďurdiak už nikdy nevrátil. Herectví vyměnil za studium operního zpěvu. Nakonec byl ředitelem několika bratislavských divadel. Již v roce 2008 začal mít zdravotní potíže, překonal mrtvici, užívá léky na srdce i na vysoký tlak. V několika rozhovorech pro slovenské novináře ale zmínil, že i přes zdravotní trable ho neopouští smysl pro humor. Pohádku Princ a Večernice uvidíte na Primě 26. prosince v 20:15.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 5. 2024

Zpoždění při přijímání sdělení ze vzdáleného místa by se dnes mohlo ukázat jako frustrující, Berani. Možná se těšíte na dovolenou, ale povinnosti, které se náhle objeví, by mohly cestu odložit. Pravděpodobně to nebude nutné, ale je třeba udělat úpravy, abyste mohli dělat to, co chcete, a zároveň plnit své povinnosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.