zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Michal Hrůza o šikaně na vojenské škole: Bylo to šílené. Přežíval jsem díky tajné kapele

Michal Hrůza v pořadu Povídej
Michal Hrůza v pořadu Povídej
Anna Lacinniková , Vydáno: 16.10.2021
Známý hudebník Michal Hrůza zažil v mládí šikanu. Na vojenském gymnáziu, kde studoval čtyři roky, ho šikanovali velitelé. „Bylo to šílené. Tehdy jsem opravdu pochopil, co se děje, když má někdo moc a je schopen ji velice dobře zneužívat,“ uvedl v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS Hrůza.

reklama

I přesto, že mu daly čtyři roky na vojenském gymnáziu pořádně zabrat, ničeho nelituje. „I špatná zkušenost je ve finále dobrá zkušenost, pokud si umíme vzít to dobré i ze špatných prožitků,“ řekl hudebník v pořadu Povídej.

K takovému pochopení prý došel sám, docházet v té době k terapeutovi bylo jaksi tabu. „Kdo tenkrát chodil k terapeutovi, byl blázen. Dnes je tomu spíš opačně,“ zavtipkoval muzikant.

Hrůza odmaturoval v roce 1989. „Pamatuji si, že bylo 17. listopadu a v Praze měla proběhnout demonstrace. Lidi se mě ptali, zda také půjdu, ale já jsem měl strach. Bál jsem se, že tam budou zase nějací bolševický komunisti a zas mě někam zavřou,“ vzpomínal známý hudebník. Na demonstraci v Praze tehdy nakonec nejel. „Zkušenost ze čtyřletého vojenského lágru vyústila v to, že jsem řekl, že nepojedu,“ doplnil.

Michal Hrůza na fotce z roku 2015.
Autor: profimedia Michal Hrůza na fotce z roku 2015.

Na vojenskou školu se Michal Hrůza dostal náhodou

Na vojenském gymnáziu studoval čtyři roky. Pokračovat ve stejném oboru i na vysoké škole však odmítl. „Nechtěl jsem pokračovat na vojenské fakultě, takže nemám vysokou školu,“ přiznal hudebník.

Na toto gymnázium se přitom Hrůza dostal náhodně. Když o něm uslyšel poprvé, připadalo mu to jako dobrý nápad. Bylo mu tehdy třináct nebo čtrnáct let. „V té době chodili po základních školách různí náboráři, kteří se snažili takové ty nezbedy dostat do vojenských škol a já jsem byl v takové situaci, že jsem chtěl zkusit přijímačky. Miloval jsem knížky o naších pilotech, kteří lítali v Anglii,“ svěřil se v pořadu Povídej Radce Červinkové známý muzikant.

Michal Hrůza na fotce z roku 2019.

Michal Hrůza má po brutálním útoku trvalé následky. Z nejhoršího se dostal i díky zvláštní věci

Šikana paradoxně přicházela ze strany velitelů

Zprvu mu připadalo studium jako dobrodružství, po pár týdnech však pochopil, že ho omrzelo. Kromě toho, že ho škola nebavila, zažíval také šikanu. „Ta paradoxně začala ze strany velitelů. Když jsme například přišli z vyučování, tak jsme měli rozházené postele, skříňky, všechno,“ uvedl příklad Hrůza.

Podle něj však bylo mnohem horší to, když se blížily vycházky a studenti se chystali na cestu domů za rodiči. „Vždy jednou za dva měsíce nás pouštěli domů. Předtím ale velitel prováděl kontrolu pořádku. Dával si však schválně načas tak, abychom nestihli doběhnout vlak,“ popsal hudebník.

Jediné, co ho tehdy drželo nad vodou, byl hudební kroužek. Tam spolu s kamarády založili tajnou kapelu. „S klukama jsme hráli začínající metalové kapely, a já se tam dokonce naučil hrát na kytaru. V tom prostředí to bylo ještě umocněnější. Paradoxně mě tam ta nesvoboda naučila si té svobody vážit,“ řekl muzikant, který stál u zrodu české legendární kapely Ready Kirken. S přáteli ze školy jsou prý v kontaktu dodnes. „Stále se máme rádi, tam nás to dalo dohromady,“ uzavřel Hrůza.

Michal Hrůza slaví 50. narozeniny.

Zpěvák Michal Hrůza: Hrozila mu smrt! Po napadení byl třináct dní v umělém spánku

reklama

Související témata: Michal Hrůza , Povídej , FTV Prima , šikana

reklama

Přečtěte si také

reklama