Celebrity

2. června 2021 22:00

Petra Kloidová

Nina Špitálníková: Severokorejky pokoušejí černý trh i pod hrozbou trestu smrti

Koreanistka a spisovatelka Nina Špitálníková se jako jedna z mála na světě dostala do Severní Koreje, a to dokonce dva roky po sobě. Drobná blondýnka tak přináší pravidelně svědectví o životě v KDLR. Málokdo se zabývá tím, jak vypadá obyčejný život Severokorejců, nebo jestli v takovém režimu existuje něco jako ženská emancipace. Ta vypadá trochu jinak, než si představujeme.

„Je velmi těžké najít nějaká svědectví o každodenním životě. V médiích se řeší pouze velká témata a jaderné zbraně, ale mě zajímali opravdu hlavně lidé,“ říká Nina Špitálníková. Severní Korea je země, do které se podívá málokdo, s příchodem pandemie je však ještě uzavřenější, než byla kdy dřív, a to má negativní dopady.

„Severní Korea se uzavřela v lednu minulého roku, což bylo proti jiným zemím velice brzo. Restrikce byly podobné jako u nás. Hlavní ale bylo uzavření hranic s Čínou, což má dopad na Koreu, protože už teď chybí v hlavním městě Pchjongjangu, kde si lidé žijí relativně dobře, některé základní potraviny. Nedá se sehnat cukr, káva a další základní věci. A to způsobilo, že velká část velvyslanectví byla uzavřena, protože životní podmínky to neumožňují. Česká ambasáda byla uzavřena také,“ vysvětluje dnešní situaci KLDR.

Černý trh v Severní Koreji dává ženám šanci

Severní Korea má až 51 společenských kast, ze kterých se nedá vymanit. Ačkoliv je KLDR stále společností šovinistickou, emancipace žen se pomalu projevuje i v tomto krutém totalitním režimu. „Viděla jsem zlepšení už v roce 2011 za Kim Čong-ila a v roce 2012 za Kim Čong-una. Za ten rok bylo vidět, že ženy byly v hospodě, pily pivo a kouřily. To bylo před nějakou dobou naprosté tabu. Do té doby mohly být jen doma nebo v práci. Bylo to způsobeno tím, že ženy tráví více času na černém trhu, takže mají více peněz a kratší pracovní dobu. Díky penězům se dostanou k vyššímu sociálnímu statusu. Takže střední vrstvu teď tvoří ženy,“ říká Špitálníková a dodává, že i tak v zemi stále vládnou muži.

Kult krásy se mění díky totalitnímu popu

Severokorejky mají speciálně v hlavním městě zakázáno řídit, ale i jezdit na kole, jelikož to je pro korejské soudruhy příliš sexy. Poslední dobou se ale kult severokorejské krásy mění – je odvážnější. Nina Špitálníková vypozorovala změnu ve chvíli, kdy Kim Čong-un v roce 2011 založil dívčí popovou skupinu Maronbang jako odpověď na populární skupiny z Jižní Koreje zvané kpop. Pětice vokalistek vyměnila vojenské uniformy za krátké lesklé šaty a částečně tak Severokorejky osvobodila ze šedivých hábitů.

„Od té doby, co Kim Čong-un založil svoji kapelu, tak se ženy začaly oblékat trochu vyzývavěji, takže sledují trendy,“ vysvětluje a dodává, že manželka Kim Čong-una byla viděna i v kostýmu od Diora. Podle současných dostupných fotografií je vidět, že se Severokorejky oblékají barevněji. Na černém trhu je dokonce k sehnání módní časopis Elle nebo DVD s jihokorejskými filmy. Takové kratochvíle ale mají svou cenu, v nejzazším případě až trest smrti. KLDR se nevyhýbá ani kult opěvované bílé pleti, která má v Asii několikasetletou tradici.

Vlažné přijetí severokorejských uprchlíků

Útěk z totalitního režimu si nemůže dovolit každý. Severokorejský uprchlík většinou nepatří do těch nejnižších společenských kast. V cílové stanici, což je nejčastěji Jižní Korea, je čekají problémy se začleněním.

„Severokorejci mají velký problém, že se nedokážou úplně ztotožnit s kapitalismem. I s tím, že v Severní Koreji je vyšší třída někdo. Je vážená, ti lidé jsou známí, mají jméno a postavení. Pak přijdou do Jižní Koreje, kde mají sice svobodu, ale jsou jen součástí šestnáctimilionového Soulu. Pro ně je hrozně těžké začít fungovat a být člověkem bez tváře,“ říká Špitálníková. I přijetí uprchlíků je v Korejské republice čím dál tím vlažnější. „Dříve to byla skupina, která se má chránit, teď už to jsou spíš ti, kteří narušují chod, ačkoliv jsou pořád určitým způsobem vítáni, ale už to není takové, jak to bylo před deseti lety.“ Nina Špitálníková tak rozbíjí stereotypní představu o chudém a zuboženém uprchlíkovi vítaném ve svobodné zemi. Časy se zkrátka mění.

CELÝ ROZHOVOR S NINOU ŠPITÁLNÍKOVOU SI MŮŽETE PŘEČÍST NA CNN PRIMA NEWS


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 3. 10. 2024

Dnes by k vám domů mohla přijít řada zajímavých návštěvníků. Alespoň jeden by mohl být z cizí země a někteří by mohli být z oblasti vzdělávání. Můžete očekávat zajímavé rozhovory a možná se dozvíte zajímavá fakta na téma, které je pro vás nové. Mohlo by vás to bavit natolik, že se zítra poohlédnete po knihách na toto téma.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.