zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Parťáci Hurvínka slaví 91 let: Mánička i Žeryk vystřídali několik podob. Podívejte se

Lenka Nováková , Vydáno: 19.04.2021
Hurvínkovi nejbližší kamarádi, Mánička a chlupatý pes Žeryk, spatřili světlo světa před 91 lety. Podívejte se na nádherné fotky, které mapují proměny Máničky a Žeryka, jedinečného českého fenoménu. Víte, které ženy vdechly brýlaté holčičce život? Bylo jich hned několik.

reklama

Mánička se poprvé objevila přesně před devadesáti jedna lety v představení Hurvínkova jarní revue. Toto představení pro dospělé se začalo hrát ještě v amatérských časech a po profesionalizaci souboru se již nemělo uvádět. Publikum si ale tuto hru doslova vynutilo. Josef Skupa reagoval po svém. Hra se na repertoár vrátila, ale nově pod názvem Revue z donucení. Zde tedy zazněla i první Mániččina slova. S Hurvínkem si zpočátku dokonce onikali, ale už zde byla patrná Mániččina „starostlivost“. Podobně jako Spejbl s Hurvínkem má i Mánička za svou devadesátiletou historii několik generací žen, které ji vdechly život.

Mánička s Helenou Štáchovou a Annou Kreuzmannovou
Autor: Divadlo Spejbla a Hurvínka Mánička s Helenou Štáchovou a Annou Kreuzmannovou

Ženy, které daly Máničce hlas

Tou úplně první ženou, která oživila Máničku, byla Anna Kreuzmannová. Ve Skupově souboru mluvila nejprve Kašpárka, ale když jako partner S+H přestal vyhovovat, vytvořil na Skupovo přání Gustav Nosek loutku holčičky. Tu s několika pauzami mluvila Anna Kreuzmannová od roku 1930 až do roku 1943. Po ní následovala od roku 1946 až do roku 1967 Božena Weleková-Vavříková. Její hlasový projev Máničky byl již mnohem přirozenější, navíc paní Weleková byla i výborná zpěvačka. Mánička byla stále slušná, trochu udivená holčička, ale stala se stálou Hurvínkovou partnerkou.

Helena Štáchová vytvořila Máničku jako brýlatou intelektuálku

Zmínit můžeme i to, že za Boženu Welekovou někdy zaskakovala Blanka Macková. Krátce po svém příchodu do Divadla Spejbla a Hurvínka převzala roli Máničky Helena Štáchová. Ta z ní udělala takovou Máničku, jakou známe dnes. Nejenže jí přivedla Bábinku, takže i Mánička má konečně své útočiště, ale ustálila se také Mániččina podoba.

Takto vypadají současné loutky
Autor: Divadlo Spejbla a Hurvínka Takto vypadají současné loutky

Po dlouhém čase a řadě různých vzhledů nakonec přetrvala dnešní brýlatá intelektuálka od Zdeňka Juřeny. Mánička je Hurvínkovým skutečně rovnocenným partnerem i oponentem. Objevuje se dokonce v titulech našich her. K posledním patří loutkový muzikál Jak s Máničkou šili všichni čerti. Po předčasném odchodu Heleny Štáchové před třemi lety adoptovala Máničku za svou Marie Šimsová.

Žeryk jako nejstarší pes na světě

První pejsek Žeryk se objevil již v roce 1928 ve hře Tip-top-revue. Vypadal však zcela jinak a po stažení zmíněné hry už se neobjevil. Žeryčka na Skupovo přání později vytvořil rovněž Gustav Nosek a v prvních letech ho také a prý s velkým gustem štěkal. Žeryka po něm převzal František Flajšhanz, který ho velmi rád nejen štěkal, ale také vodil.

Žeryk a Hurvínek ve třicátých letech
Autor: Divadlo Spejbla a Hurvínka Žeryk a Hurvínek ve třicátých letech

Po odchodu Františka Flajšhanze z divadla psíka dlouho a výborně štěkal Miroslav Černý. Ten z divadla odešel v roce 1992 a až do roku 2013 k nám Žeryk poštěkával hlasem Miroslava Poláka, loutku po něm převzal Ondřej Lážnovský, v současnosti to u Žeryčka zkouší i Michal Šturman.

reklama

Související témata: Mánička , Spejbl a Hurvínek , Žeryk , Helena Štáchová

reklama

Přečtěte si také

reklama