Celebrity

19. dubna 2021 06:00

Petra Kloidová

Parťáci Hurvínka slaví 91 let: Mánička i Žeryk vystřídali několik podob. Podívejte se

Hurvínkovi nejbližší kamarádi, Mánička a chlupatý pes Žeryk, spatřili světlo světa před 91 lety. Podívejte se na nádherné fotky, které mapují proměny Máničky a Žeryka, jedinečného českého fenoménu. Víte, které ženy vdechly brýlaté holčičce život? Bylo jich hned několik.

Mánička se poprvé objevila přesně před devadesáti jedna lety v představení Hurvínkova jarní revue. Toto představení pro dospělé se začalo hrát ještě v amatérských časech a po profesionalizaci souboru se již nemělo uvádět. Publikum si ale tuto hru doslova vynutilo. Josef Skupa reagoval po svém. Hra se na repertoár vrátila, ale nově pod názvem Revue z donucení. Zde tedy zazněla i první Mániččina slova. S Hurvínkem si zpočátku dokonce onikali, ale už zde byla patrná Mániččina „starostlivost“. Podobně jako Spejbl s Hurvínkem má i Mánička za svou devadesátiletou historii několik generací žen, které ji vdechly život.

Ženy, které daly Máničce hlas

Tou úplně první ženou, která oživila Máničku, byla Anna Kreuzmannová. Ve Skupově souboru mluvila nejprve Kašpárka, ale když jako partner S+H přestal vyhovovat, vytvořil na Skupovo přání Gustav Nosek loutku holčičky. Tu s několika pauzami mluvila Anna Kreuzmannová od roku 1930 až do roku 1943. Po ní následovala od roku 1946 až do roku 1967 Božena Weleková-Vavříková. Její hlasový projev Máničky byl již mnohem přirozenější, navíc paní Weleková byla i výborná zpěvačka. Mánička byla stále slušná, trochu udivená holčička, ale stala se stálou Hurvínkovou partnerkou.

Helena Štáchová vytvořila Máničku jako brýlatou intelektuálku

Zmínit můžeme i to, že za Boženu Welekovou někdy zaskakovala Blanka Macková. Krátce po svém příchodu do Divadla Spejbla a Hurvínka převzala roli Máničky Helena Štáchová. Ta z ní udělala takovou Máničku, jakou známe dnes. Nejenže jí přivedla Bábinku, takže i Mánička má konečně své útočiště, ale ustálila se také Mániččina podoba.

Po dlouhém čase a řadě různých vzhledů nakonec přetrvala dnešní brýlatá intelektuálka od Zdeňka Juřeny. Mánička je Hurvínkovým skutečně rovnocenným partnerem i oponentem. Objevuje se dokonce v titulech našich her. K posledním patří loutkový muzikál Jak s Máničkou šili všichni čerti. Po předčasném odchodu Heleny Štáchové před třemi lety adoptovala Máničku za svou Marie Šimsová.

Žeryk jako nejstarší pes na světě

První pejsek Žeryk se objevil již v roce 1928 ve hře Tip-top-revue. Vypadal však zcela jinak a po stažení zmíněné hry už se neobjevil. Žeryčka na Skupovo přání později vytvořil rovněž Gustav Nosek a v prvních letech ho také a prý s velkým gustem štěkal. Žeryka po něm převzal František Flajšhanz, který ho velmi rád nejen štěkal, ale také vodil.

Po odchodu Františka Flajšhanze z divadla psíka dlouho a výborně štěkal Miroslav Černý. Ten z divadla odešel v roce 1992 a až do roku 2013 k nám Žeryk poštěkával hlasem Miroslava Poláka, loutku po něm převzal Ondřej Lážnovský, v současnosti to u Žeryčka zkouší i Michal Šturman.

Sdílejte článek
Štítky Hurvínek Divadlo Spejbla a Hurvínka Helena Štáchová Mánička Spejbl a Hurvínek Žeryk Josef Skupa Kašpárek Anna Kreuzmannová Božena Weleková Gustav Nosek Paní Kateřina

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 5. 2024

Jste vstřícní, Berani, ale ve vztazích si často pletete pomáhání s výchovou. Máte tendenci se hodně obětovat. Dnes se možná naučíte říkat ne, když budete mít pocit, že váš partner překročil hranice toho, co mu můžete dát. Pokud to uděláte, možná znovu objevíte něco podstatného, co jste možná cestou ztratili – své ego.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.