Parťáci Hurvínka slaví 91 let: Mánička i Žeryk vystřídali několik podob. Podívejte se
Proměny Máničky časem Zdroj: Divadlo Spejbla a Hurvínka/ profimedia
Mánička s první interpretkou Annou Kreuzmannovou Zdroj: Divadlo Spejbla a Hurvínka
Mánička s Boženou Welekovou Zdroj: Divadlo Spejbla a Hurvínka
Mánička s Helenou Štáchovou a Annou Kreuzmannovou Zdroj: Divadlo Spejbla a Hurvínka
Božena Weleková a Helena Štáchová Zdroj: Divadlo Spejbla a Hurvínka
Mánička s Marií Šimsovou Zdroj: Divadlo Spejbla a Hurvínka
Marie Šimsová Zdroj: Divadlo Spejbla a Hurvínka
Mánička a Hurvínek ve třicátých letech Zdroj: Divadlo Spejbla a Hurvínka
Mánička v sedmdesátých letech Zdroj: Divadlo Spejbla a Hurvínka
Žeryk a Hurvínek ve třicátých letech Zdroj: Divadlo Spejbla a Hurvínka
Žeryk ve třicátých letech Zdroj: Divadlo Spejbla a Hurvínka
Současný Žeryk Zdroj: Divadlo Spejbla a Hurvínka
Takto vypadají současné loutky Zdroj: Divadlo Spejbla a Hurvínka
Jak šel čas s Máničkou? Zdroj: Divadlo Spejbla a Hurvínka/ profimedia
Hurvínkovi nejbližší kamarádi, Mánička a chlupatý pes Žeryk, spatřili světlo světa před 91 lety. Podívejte se na nádherné fotky, které mapují proměny Máničky a Žeryka, jedinečného českého fenoménu. Víte, které ženy vdechly brýlaté holčičce život? Bylo jich hned několik.
Mánička se poprvé objevila přesně před devadesáti jedna lety v představení Hurvínkova jarní revue. Toto představení pro dospělé se začalo hrát ještě v amatérských časech a po profesionalizaci souboru se již nemělo uvádět. Publikum si ale tuto hru doslova vynutilo. Josef Skupa reagoval po svém. Hra se na repertoár vrátila, ale nově pod názvem Revue z donucení. Zde tedy zazněla i první Mániččina slova. S Hurvínkem si zpočátku dokonce onikali, ale už zde byla patrná Mániččina „starostlivost“. Podobně jako Spejbl s Hurvínkem má i Mánička za svou devadesátiletou historii několik generací žen, které ji vdechly život.
Mánička: jak šel čas 4 Zdroj: Divadlo Spejbla a Hurvínka
Ženy, které daly Máničce hlas
Tou úplně první ženou, která oživila Máničku, byla Anna Kreuzmannová. Ve Skupově souboru mluvila nejprve Kašpárka, ale když jako partner S+H přestal vyhovovat, vytvořil na Skupovo přání Gustav Nosek loutku holčičky. Tu s několika pauzami mluvila Anna Kreuzmannová od roku 1930 až do roku 1943. Po ní následovala od roku 1946 až do roku 1967 Božena Weleková-Vavříková. Její hlasový projev Máničky byl již mnohem přirozenější, navíc paní Weleková byla i výborná zpěvačka. Mánička byla stále slušná, trochu udivená holčička, ale stala se stálou Hurvínkovou partnerkou.
Helena Štáchová vytvořila Máničku jako brýlatou intelektuálku
Zmínit můžeme i to, že za Boženu Welekovou někdy zaskakovala Blanka Macková. Krátce po svém příchodu do Divadla Spejbla a Hurvínka převzala roli Máničky Helena Štáchová. Ta z ní udělala takovou Máničku, jakou známe dnes. Nejenže jí přivedla Bábinku, takže i Mánička má konečně své útočiště, ale ustálila se také Mániččina podoba.
Mánička: jak šel čas 13 Zdroj: Divadlo Spejbla a Hurvínka
Po dlouhém čase a řadě různých vzhledů nakonec přetrvala dnešní brýlatá intelektuálka od Zdeňka Juřeny. Mánička je Hurvínkovým skutečně rovnocenným partnerem i oponentem. Objevuje se dokonce v titulech našich her. K posledním patří loutkový muzikál Jak s Máničkou šili všichni čerti. Po předčasném odchodu Heleny Štáchové před třemi lety adoptovala Máničku za svou Marie Šimsová.
Žeryk jako nejstarší pes na světě
První pejsek Žeryk se objevil již v roce 1928 ve hře Tip-top-revue. Vypadal však zcela jinak a po stažení zmíněné hry už se neobjevil. Žeryčka na Skupovo přání později vytvořil rovněž Gustav Nosek a v prvních letech ho také a prý s velkým gustem štěkal. Žeryka po něm převzal František Flajšhanz, který ho velmi rád nejen štěkal, ale také vodil.
Mánička: jak šel čas 10 Zdroj: Divadlo Spejbla a Hurvínka
Po odchodu Františka Flajšhanze z divadla psíka dlouho a výborně štěkal Miroslav Černý. Ten z divadla odešel v roce 1992 a až do roku 2013 k nám Žeryk poštěkával hlasem Miroslava Poláka, loutku po něm převzal Ondřej Lážnovský, v současnosti to u Žeryčka zkouší i Michal Šturman.