Raisa Gorbačovová. První dáma, která změnila svět. Rusky se jí vysmívaly, Západ ji obdivoval
Pokud by se zfilmoval životní příběh manželky posledního prezidenta Sovětského svazu Michaila Sergejeviče Gorbačova, která by v těchto dnech oslavila devadesáté narozeniny, mohl by z toho být hollywoodský trhák. Na rozdíl od jiných žen bývalých sovětských lídrů Raisa vypadala skutečně reprezentativně a stejně tak se i chovala. Zatímco Západ si ji oblíbil a zamiloval, v Rusku čelila posměškům. Její život bohužel vyhasl předčasně.
Raisa, vystudovaná socioložka, se s Gorbačovem seznámila během studií na moskevské univerzitě. Byla to láska na první pohled. Po dvou letech se vzali a vytvořili dokonalý harmonický pár. Stáli při sobě v časech dobrých i zlých. Rok po svatbě čekali miminko, syna, který se měl jmenovat Sergej. Kvůli Raisiným srdečním komplikacím po onemocnění revmatismem však muselo být těhotenství uměle přerušeno. Vytouženého potomka se Gorbačovovi dočkali až o tři roky později, kdy se jim narodilo jejich jediné dítě: dcera Irina.
Za svou eleganci si vysloužila výčitky a pomluvy
Když se stal Gorbačov prezidentem Sovětského svazu, zhostila se Raisa úlohy první dámy nevídaným způsobem. Do té doby byly manželky sovětských prezidentů spíše šedými myškami, které stály mimo centrum dění. Nebylo je slyšet ani vidět. Raisa byla v tomto směru průkopnicí. Nejenže se ze své pozice začala věnovat charitativní činnosti, což do té doby žádná jiná první dáma nečinila, ale zúčastňovala se také všech důležitých společenských událostí a manžela doprovázela všude. Navíc pečlivě dbala o svůj vzhled a šatník. Rusky jí nejvíce vyčítaly, že nosí oblečení, které v obchodech normálně nebylo k dostání. Dokonce kolovaly pomluvy, že Gorbačovová rozhazuje státní peníze u nejdražších módních značek v Paříži. Nebyla to pravda. Raisa si šaty navrhovala sama a nechala si je šít na míru v Moskvě.
Ruští muži o ní zase tvrdili, že Michail je pod jejím silným vlivem, česky řečeno pod pantoflem, a politická rozhodnutí činí na základě toho, co řekne ona. V Rusku si Raisa „vysloužila“ tu nejhorší možnou pověst a stala se terčem posměšků, narážek a výsměchu.
Atraktivní ruské zjevení na Západě
Naopak na Západě ji při každé návštěvě vítali s otevřenou náručí. Byla doslova zjevením. Nebývalo zvykem, aby nejvyššího představitele Sovětského svazu doprovázela tak atraktivní manželka, vždy perfektně oblečená, noblesně upravená, milá, otevřená, kultivovaná, empatická. Snad na všech státních návštěvách zanechala hluboký dojem. Ostatní první dámy si ji natolik oblíbily, že se těšily na další setkávání. Na svou stranu si získala i západní média, kterým ochotně poskytovala rozhovory, v nichž vynikl její intelekt.
Odkládané operace se už nedočkala
V roce 1991 Raisu postihla mozková příhoda, po níž se jí zhoršil zrak. O osm let později jí lékaři zjistili, že trpí nejtěžší formou leukémie. Odjela se léčit do německého Münsteru, kde se měla podrobit transplantaci kostní dřeně. Dárkyní měla být její mladší sestra Ljudmila. K tomu už ale bohužel nedošlo. Operace se vzhledem ke komplikacím a jejímu zhoršujícímu se zdravotnímu stavu neustále odkládala. 20. září 1999 Raisa ve věku 67 let umírá. Bezprostřední příčinou bylo selhání krevního oběhu.
Do historie se Raisa Gorbačovová navždy zapíše jako první dáma Sovětského svazu, která prolomila mnohá tabu tehdejšího mocného komunistického státu.
Zdroj: Wikipedie, Raisa Gorbačovová: Žít znamená doufat