Roden, Stropnický, Kodym nebo Arichteva. Kolik zaplatili za svoje zámky?
Karel Roden, Robert Kodym, Matěj Stopnický a nově i Veronika Arichteva s manželem. Všechny spojuje záliba v historii a to, že si pořídili zámecké bydlení. Místo moderních luxusních nemovitostí investovali peníze do historických památek, kam se přestěhovali a které postupně renovují. Co je k tomu vedlo? A nelitují zpětně svého rozhodnutí?
Robert Kodym
Místo: barokní zámek Bečváry
Cena: 5 milionů korun
Hudebník skupiny Lucie si v roce 2000 za pět milionů korun pořídil chátrající barokní zámek v Bečvárech. Historické sídlo postupně rekonstruuje a se svou rodinou se na něm i usadil. V jednom ze šestadvaceti pokojů si vybudoval i nahrávací studio. „Vždycky jsem toužil vlastnit nějaký starý dům. V roce 1996 jsem byl v kině na filmu Zapomenuté světlo, ve kterém si zámek v Bečvárech zahrál. Když jsem pak hledal objekt, který by měl tlusté stěny, aby se tam dalo vytvořit nahrávací studio, vzpomněl jsem si na něj,“ přiblížil Kodym.
Velkou oporou mu byl jeho otec, který mu s renovací pomáhal. „Prostředí zámku má pro mě ohromnou inspirativní sílu. Přiznám se ale, že jsem netušil, kolik energie, práce, peněz, stresu a bezesných nocí mě a mého tátu bude jeho rekonstrukce stát,“ dodal Robert.
Karel Roden
Místo: zámek Skrýšov
Cena: 20 milionů korun
Zámek u Příbrami, ke kterému patří velký dvůr, stáje, rozsáhlé pozemky a několik rybníků, zakoupil v roce 2006. Od té doby dává zchátralé sídlo do pořádku a zabývá se chovem skotu a koní. „Lidé mají občas pocit, že mít zámek je nějaký luxus, ale to je úplně jinak. Luxus může být možná v nějakém domečku, ale ne na zámku, který opravujete. Je to práce na celý život. Důležité pro mě je zámek zachránit, uvést ho do původního stavu, aby zase ožil,“ prohlásil Roden, který v objektu i žije se svou rodinou. Na zámku začal organizovat akce pro veřejnost. Vyhlášené jsou například jazzové večery, které pořádá v prostorách jízdárny.
Matěj Stropnický
Místo: zámek Osečany
Cena: 12 milionů korun
Syn herce a diplomata Martina Stropnického si zámek ze 17. století pořídil se svým životním partnerem Danem Krejčíkem před třemi lety. Peníze na něj mu půjčila jeho maminka Lucie. „Když se to tak vezme, tak je to podobná cena, za jakou pořídíte v Praze čtyřpokojový byt,“ usmál se Matěj, který měl od začátku jasnou představu, jak s objektem naloží. „V části budeme bydlet a rádi bychom část zpřístupnili pro veřejnost. V plánu je i pořádat kulturní akce. Jistou výhodou je, že tam býval sklad léčiv, a tak má zámek novou střechu. Těch čtyřicet let komunismu přečkal v celkem dobrém stavu. Kdybychom se toho neujali my, nejspíše by ta budova zanikla. Záchranu tedy bereme i jako službu kulturnímu dědictví,“ uvedl Martin Stropnický.
Veronika Arichteva a Biser Arichtev
Koupili si dům postavený v roce 1870
Manželský pár Veronika Arichteva a Biser Arichtev si nepořídil novostavbu, jak by se dalo očekávat, ale historickou nemovitost z roku 1870. Dům bude muset projít kompletní rekonstrukcí, takže zabere ještě hodně času, než se do něj budou moci i se svým brzy ročním synkem společně nastěhovat. „Ta stavba nás nadchla svojí atmosférou. Možná by bylo nejednoduší dům zbourat, ale my jsme se do něj zamilovali. Má vysoké stropy, obrovské dveře, silné zdi, všude je hodně světla. Je prostě úžasný. Budeme se snažit všechno to krásné z něj uchovat,“ prozradila společné plány herečka.
Kristián Kodet
Letní sídlo na faře
Akademický malíř má několik domovů. Střídavě žije v Americe, v Praze a přes léto v jižních Čechách na faře, kterou si před dvaceti lety s manželkou Janou pořídili. „Hledali jsme něco na samotě, měli jsme tip na jeden zámeček, na který jsme se jeli podívat. Cestou nám ale učarovala jedna vesnička. Zastavili jsme tam a kochali se. Zrovna šla kolem starší paní, tak jsme se jí zeptali, zda-li je v té vsi něco na prodej. Odpověděla, že jedině fara. A tak jsme si ji koupili,“ popsal Kristián Kodet. Přestože byl objekt zdevastovaný a jednání s církví velmi komplikovaná, odradit se nenechal. „Trvalo dva roky, než jsme si tu faru mohli koupit. Postupně jsme ji dali do pořádku tak, aby původní ráz zůstal zachován. Sehnali jsme i úžasného keramika, který postavil dvě pece, krby. Byla to dlouho neobydlená ruina a už je to zase fara. Nedělali jsme z toho podnikatelské baroko. Je to opravdové baroko,“ přiblížil umělec, který si v horní části objektu vytvořil i působivý ateliér.