Celebrity

25. února 2021 06:00

Gabriela Kolinová

Zavřené školy? Fatální chyba, tvrdí osobnosti. Pizingerová by nechala děti opakovat ročník

Děti na distanční výuce strádají. Nejen odborníci se shodují, že je potřeba dostat je znovu do škol. Ta totiž není jen místem, kde získávají vědomosti, ale učí se tam společenskému chování a hlavně, mohou navazovat kontakty se svými vrstevníky. To jim výuka přes počítač nenahradí. Jak se na zavření škol dívají známé osobnosti? A co jejich děti? Co jim nejvíc chybí?

Vendula Pizingerová: Nejde o známky, znalosti budou chybět

Když byla minulý rok na jaře zavedena distanční výuka, syn Venduly Pizingerové Jakub zrovna dokončoval základní vzdělání, toho středoškolského si stejně jako další studenti, zatím moc neužil: „Mého syna to postihlo na konci deváté třídy a na začátku prváku. Myslím, že to jsou takové ty nejdůležitější okamžiky. Vzhledem k tomu, že máme ještě malé miminko, tak je to o to ještě složitější. Abychom na Kubu dohlíželi, tak se musel začít učit tady se mnou v místnosti. Znám všechny druhy koní a také jsem si zopakovala češtinu. Kuba má trošku sníženou pozornost, takže si myslím, že to při učení na počítači hraje roli,“ popsala distanční výuku svého syna Vendula v pořadu ShowTime. Podle ní budou mít hlavně studenti odborných škol velký problém. A jak by tak dlouhý výpadek ve výuce řešila? „Je to možná kacířská myšlenka, ale já bych je to nechala zopakovat. Vím, že je to kapacitně nemožné. Tady nejde o známky, ale o ty znalosti. Pokud dělají odbornou školu a chtějí pokračovat dál, tak jim některé věci budou chybět,“ myslí si Vendula Pizingerová. Podle ní by možná bylo i řešením zkrátit letní prázdniny a nahradit je výukou.

Matěj Ruppert: Roční výpadek ve vyučování je fatální chybou

Z distanční výuky není nadšený ani zpěvák Matěj Ruppert. Podle něj je roční výpadek ve studiu naprosto fatální: „Zavření škol jako je podle mě fatální chybou. Sice nejsme jediní, ale je nás málo, kteří zavřeli školy na tak dlouho. Můžeme se bavit o tom, že zavřeme školy na 14 dní, byly uhelné prázdniny. Ale myslím, že roční výpadek ve vyučování celé generace lidí je absolutní selhání,“ tvrdí Ruppert. Byl by pro to, aby si děti chybějící učivo vynahradily o letních prázdninách? „To není řešení. Navíc dvěma měsíci v létě nevynahradíte celý ten rok. A nevynahradíte to plnohodnotně ani počítačem. Je jedno, jestli se děti vrátí 1. března nebo 1. dubna. Myslím, že jediná věc, která by teď naší republice pomohla, by byl tvrdý lockdown,“ dodal herec pro pořad ShowTime.

Janek Ledecký: Je to špatně, celá generace na to doplatí

Zpěvák Janek Ledecký se k pandemii vyjadřoval poměrně často. Zavření škol na tak dlouhou dobu je podle něj chybou a děti na to doplatí: „My máme celosvětový primát v tom, že nikde na světě nebylo školství takovýmto způsobem omezené. Je to hrozně špatně, celá generace tím bude postižená,“ myslí si Ledecký, který má napsané dva muzikály a chystá novou desku. Ale už nějakou dobu se objevuje vedle Ester. „Já jsem toho využil, už na podzim jsem se připojil k týmu Ester a absolvoval jsem s ní úplně všechny závody a většinu tréninků. To je taková jediná smysluplná činnost, protože na konci je nějaký výsledek, který se dá spočítat nebo změřit. Díky tomu jsem si spočítal, že od začátku sezony jsem byl třiadvacetkrát testovaný," prozradil v pořadu ShowTime.

ČTĚTE TAKÉ: Covid je velké politikum, bude se hodnotit jako třetí světová válka, říká Ledecký

Kateřina Neumannová: Dětem nejvíc chybí kamarádi

Bývalá běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová má také jasno. Nejvíc podle ní chybí dětem kontakt s vrstevníky. Počítač jim ho rozhodně nenahradí. „Celkově u té mladé generace je k té distanční výuce problém to, že nemají přímý kontakt se svými kamarády,“ říká Neumannová, která si v těchto dnech připomíná patnáct let od vítězství v Turíně, kterému následovala dojemná scénka s dcerou. Té už je sedmnáct let.

Tomáš Klus: Testy ano, ale nějaká šetrnější verze

Většina rodičů se shoduje, že návrat dětí do škol má být prioritou. A to i za předpokladu pravidelného testování. S tím souhlasí i zpěvák a herec Tomáš Klus. Jen by volil neinvazivní variantu testů: „Asi bych se zasadil o to, aby se, co nejmíň šťouralo v nose, protože máme hodně alternativ. Máme třeba ty plivací testy. Ty by měly školy měly dostávat přednostně,“ míní. Všechny děti na distanční výuce Klus lituje: „Je mi líto dětí, že nemůžou být spolu, protože nic není tak dobrý jako to, že mohou být se svými vrstevníky. Trávit s nimi čas a vyměňovat si zkušenosti, protože to je rozvíjí daleko víc než výuka. Pro tyhle malý děti je to to nejdůležitější,“ tvrdí. Těžké to podle něj mají i maturanti a studenti odborných škol. „V momentě, až budou žádat o práci, tak si každý bude říkat: Bacha na to,“ myslí si. A pro mladé má jeden vzkaz: „Držte se! Jsem s vámi!“ Sám Klus by prý takhle poctivý při výuce nebyl: „Vždycky může vypadnout wifina, že jo,“ směje se.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 2. 2024

Vaše úsilí na domácí frontě se rozhodně vyplatilo, Berani. Váš domov vypadá báječně. Říká to každý, kdo do něj vstoupí. Někteří nečekaní návštěvníci se mohou zastavit na krátký pozdrav a nakonec zůstat na večeři. Jste přirozeným a laskavým hostitelem, nemluvě o skvělé kuchařce. Kdo by vašim hostům vyčítal, že chtějí zůstat?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.