Muži vědí, že komunikace pomáhá zlepšit sex. Každý pátý však neumí říct, po čem touží

Naprostá většina českých mužů je přesvědčena, že se dá spokojeně žít v monogamním vztahu, když na něm oba z páru pracují. Pro 96 % je důležité, aby dlouhodobý vztah fungoval po sexuální stránce, ale 4 z 10 přiznávají, že je jejich intimní život občas nuda. Co dalšího vyplývá z výsledků průzkumu?

Přestože se 97 % mužů shodne, že komunikace pomáhá vrátit sexu vyhaslou jiskru, pro mnohé je o intimních tématech těžké hovořit. Vyplývá to z anonymním dotazníku českého on-line sexshopu YOO, ve kterém se svěřilo celkem 1276 respondentů starších 18 let. Průzkum mapoval i další otázky. Například to, zda se mužům lépe mluví o intimních otázkách s partnerkou či partnerem, nebo s kamarády.

„O nás mužích se obecně traduje, že jsme spíš schopní probírat své zkušenosti ze sexuální oblasti s kamarády v hospodě. Možná to platí pro ty, kdo se rádi pochlubí svými výkony a ještě je trochu opepří. Podle našeho průzkumu je to ale jinak, pokud se jedná o témata, při kterých si člověk musí přiznat určitou míru zranitelnosti a víc se otevřít. Pokud jde například o nespokojenost s vlastním sexuálním výkonem, potíže s erekcí či vyvrcholením, napříč spektrem těchto problémů je pro muže snazší se svěřit své drahé polovičce, než přátelům,“ vysvětluje zástupce sexshopu Michal Večeřa.

Komunikace není problém

Na otázku, zda se svým protějškem komunikují o svých sexuálních potřebách a touhách, odpovědělo 62 % respondentů, že komunikují tak akorát. 20 % věří, že mají komunikace málo, na rozdíl od 10 % mužů, kteří uvedli, že je mezi nimi a protějškem komunikace až příliš. Hodnocení míry komunikace je však velmi subjektivní záležitost a pohled jednoho z partnerů nemusí korespondovat s vnímáním toho druhého. A přestože 97 % respondentů považuje vzájemnou komunikaci za nejúčinnější způsob oživení nudného partnerského sexu, pro 20 % je obtížné při sexu říct, po čem právě touží.

V průzkumu měli muži ohodnotit, jak snadno či nesnadno se jim mluví s někým z blízkých přátel nebo s intimním protějškem o ožehavých otázkách. Podle procentuálního zastoupení odpovědí se o všech uvedených oblastech mužům snadněji hovoří s partnerkou (či partnerem) než s přáteli. S protějškem je pro největší část mužů těžké mluvit o vlastních fyzických překážkách v sexu, jako jsou potíže s erekcí nebo bolest.

S přáteli se zase největšímu podílu dotázaných obtížně mluví o nespokojenosti s vlastním sexuálním výkonem. Zkušenosti lidí ve svém okolí však jako zdroj informací o sexualitě a vztazích využívá 86 % mužů. Druhý nejčastěji využívaná zdroj erotická literatura a pornografie, na třetím místě jsou články a rozhovory s odborníky v médiích.

Škodlivá představa nadsamce

„Muži se často dostávají do složité situace, když mají problémy v sexuálním životě, a to z různých důvodů. Jedním z hlavních faktorů, který brání otevřenému hovoru s partnerkou, je společenský tlak, který klade na muže očekávání vysoké sebedůvěry a schopnosti uspokojit svou partnerku. To vytváří strach z odmítnutí, který může bránit muži ve sdílení svých sexuálních problémů,“ vysvětluje Marek Broul, primář Sexuologického oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem a urolog Urologického oddělení nemocnice Litoměřice.

Podle odborníka může být dalším faktorem také to, že muž jednoduše neví, jak své pocity a potřeby formulovat. Proto se může obávat, že způsobí nedorozumění nebo konflikt. Partnerka či partner však mohou pomoci prolomit ledy. „Klíčem je empatie a trpělivost, abyste vytvořili bezpečné a podporující prostředí. Zajímejte se o jeho pocity a potřeby a dávejte mu najevo, že jste ochotni naslouchat bez ohledu na to, co bude říkat. Nepřerušujte ho a nehodnoťte. Můžete mu říct, že chcete, aby věděl, že vám na něm záleží. Že jste tu pro něj, abyste mohli otevřeně mluvit o vašem sexuálním životě. Pomůže také pokládat otázky, které mu umožní lépe vyjádřit jeho pocity.“

Otázek můžete položit celou řadu, důležitá je otevřenost. Dotaz na tělo je v tomto případě nejlepší. „Je něco, co bys chtěl v našem sexuálním životě změnit? Jak by sis představoval ideální situaci?“ uvádí příklad lékař. Rovněž dodává, že je důležité nevnucovat partnerovi rozhovor, pokud se na něj necítí připravený. Může to chvíli trvat, než se cítí dostatečně komfortně, aby o sexu mluvil otevřeně.

Sexuoložka Laura Janáčková o nevěře:

Sdílejte článek
Štítky průzkum komunikace vztah sex

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 15. 4. 2024

Vaše kreativita je na vrcholu, Berani, tak toho využijte. Tento den je ideální pro malování nebo psaní. I když svůj talent považujete za hluboko pod úrovní amatérského, možná budete překvapeni tím, co jste schopni vytvořit. Ignorujte svého přísného vnitřního redaktora a pracujte pro čisté potěšení z tvorby. Výsledky vás potěší.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.