Z dovolených si vozíme nejen suvenýry, ale i nemoci. Na co si dát v zahraničí pozor?

V létě se spousta lidí vydává na cesty, bohužel mnozí místo odpočinku skončí z různých důvodů v lepším případě na hotelovém lůžku, v horším případě v nemocnici. Na co si dát při letním cestování pozor a čeho se pokud možno vyvarovat?

Podle Doc. Rastislava Maďara, specialisty na cestovní medicínu, lidí, kteří si z ciziny „přivezli“ nějakou chorobu, neustále přibývá. Navíc většina z nich ji nehlásí, takže ve statistikách nejsou. V nemocnici se léčí hlavně vážnější případy, které se projeví obvykle cestou zpět nebo až doma. Ale dobrou přípravou, informovaností, správnou výbavou, opatrností v návycích lze riziko snížit na minimum.

Faraonova pomsta

„Nejznámějším zdravotním problémem je asi egyptská faronova pomsta. Způsobujeme si ji sami, lehkovážností, neodpovědností. O této infekci ví skoro každý, stejně tak i to, jak ji eliminovat – nejíst nic nezabaleného, mýt si často ruce, nepít nápoje s ledem, ve které je z místní vody plno škodlivých organismů. Na ni jsou české léky jako Endiaron krátké. Naštěstí brzy pomine bez následků," říká docent Maďar. Tento zdravotní problém se kromě Egypta a dalších afrických zemí týká i mnoha dalších částí světa, hlavně Střední Ameriky a asijských zemí (Indie, Írán apod.).

Globalizace a klimatizace

Kdo cestuje do rizikové lokality a navštíví předtím jakékoli pracoviště cestovní medicíny, je varován před zdravotními komplikacemi, aby si pokud možno dokázal poradit sám. Existuje dost zemí, kde je i pobyt v nemocnici vysoce rizikový. Hrozí nákaza, hygienické podmínky neopovídají standardům, při úrazu nemusí mít k dispozici vhodnou krev apod. „Zásluhou globalizace, kdy lze za den obletět celý svět, i klimatizace v letadlech, se rychleji šíří choroboplodné zárodky schopné ublížit člověku. Těch je přes tisíc, většina naštěstí nutně potřebuje určité klimatické podmínky – vlhkost, vyšší teplotu – takže se v naších podmínkách neuchytí," vysvětluje Rastislav Maďar.

Strach z virů i očkování

V mnoha končinách nemilosrdně útočí bodavý hmyz. Například moucha tse-tse způsobující spavou nemoc existuje v 36 zemích Afriky! Je smrtelná, pokud se včas nevyléčí. Je docela ironií, že spousta lidí se bojí víc očkování než nemocí, považuje ho za nebezpečné! To jsou podle vakcinologů pouhé pověry. Z desítky tisíc dávek ročně se nežádoucí reakce vyskytují vzácně, dokonce méně často, než uvádí příbalové informace dané látky a ásledky jsou většinou banální. Naopak si lze z cest „přivézt“ různé choroby či způsobit zbytečnou epidemii. Není to neobvyklé například u žloutenky typu A nebo břišního tyfu. Velkým strašákem poslední doby je Ebola a jí podobné smrtelně nebezpečné viry. Dokud ale nezmutují a nezačnou se šířit vzdušnou cestou, tak zatím nehrozí. Spíš nám mohou výrazně ublížit variace chřipkových a respiračních virů. Z exotických chorob se k nám sice pomalu, ale jistě tlačí Západonilská horečka z Afriky. Přenáší ji komáři, před lety se přes migrující ptactvo zřejmě natrvalo usadila v USA, kde každoročně zabíjí lidi. V poslední době způsobila i pár epidemií v Evropě. Je těžké prognostikovat její další vývoj. Vyhlášené „metly lidstva” jsou malárie, lymská borelióza.

Každopádně je při cestách třeba počítat s tím, že ani oblíbené lokality typu Bali nebo Keňa nemusí být vždy bezproblémové a očkování je namístě.

Jan Janula


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 4. 2024

Berani, vyhlídky na dnešní den jsou vynikající. Současné uspořádání planet a poněkud tísnivá atmosféra posledních dnů vás inspirují ke změně prostředí a návštěvě nových míst. Proč si nenaplánovat malý výlet? Všechna znamení naznačují, že právě teď je pro takové dobrodružství ta nejlepší doba. Pokud budete otálet, budete se cítit opět zaseknutí ve staré rutině.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.