Celebrity

24. prosince 2022 06:00

Eliška Reiglová

Co možná nevíte o pohádce Tři veteráni. Ve filmu si zahrál automat na prezervativy

Československá pohádka Tři veteráni natočená roku 1983 patří k těm, které nesmí na svátky na televizních obrazovkách chybět. Nestárnoucí klasiku si nechá ujít jen málokterý milovník pohádek. Samotné natáčení příběhu o Bimbácovi, Servácovi a Pankrácovi provázela řada zajímavostí, o kterých diváci často nemají tušení.

Váleční vysloužilci Bimbác, Servác a Pankrác ve filmu Tři veteráni dostanou dary od skřítků - klobouk, který vyčaruje jakýkoliv předmět, harfičku přivolávající slouhy a bezedný měšec zlaťáků. Bimbác si chce ale pomocí kouzelného předmětu zopakovat bitvu a tak se ho kamarádi rozhodnou rozptýlit tím, že mu najdou nevěstu. Tou se ale má stát zlá princezna Bosana, která veterány za pomoci svého otce okrade o dary, které sotva dostali.

Nos cestovatel

Scény s dlouhým nosem princezny Bosany jsou k popukání a s tehdejšími technologiemi nebylo snadné je natočit. Falešný dlouhý nos se navíc dost nacestoval. Filmaři ho prováděli po německém Quedlinburgu, dále pak v Průhonicích a také v Praze, konkrétně na Střeleckém ostrově a Karlově mostě.

Dřívější příchody

Vida Neuwirthová, představitelka zlé princezny Bosany, musela být na natáčení přítomna vždy alespoň o hodinu dřív než její herečtí kolegové. Připevňování dva a půl metru dlouhého nosu nebyla pro maskéry snadná práce. Pohyb samotného nosu pak zajišťovali dva loutkoherci, z nichž každý z jedné strany tahal za drátky.

Pohádkový hotel

Fanouškům pohádky je známý Grand hotel U Supa. Ten byl inspirovaný skutečným hotelem v Černé Hoře, který se jmenovat Grand hotel Lokanda. Obě budovy měly bohužel podobný konec. Zatímco ten pohádkový se zhroutil kvůli otřesům princeznina nosu při kýchání, ten na Balkáně srovnalo se zemí zemětřesení.

Malá chybička

Ani tak legendární film jako Tři veteráni se neobešel bez chyby. Když Petr Čepek coby Bimbác na konci pohádky loví kliku od flašinetu, vylézá z vody celý mokrý. Hned na dalším záběru už má ale mokrou jen košili.

Princeznino utrpení

Lepení falešného nosu na obličej Vidy Neuwirthové se neobešlo bez následků. Herečka trpěla ošklivou vyrážkou způsobenou tehdy používanými maskérskými prostředky. Původně měla za 10 natáčecích dnů dostat honorář ve výši 1 600 československých korun, Rudolfovi Hrušínskému se to ale zdálo málo, a tak se zasadil o jeho zvýšení.

Jaké filmy uvidíte v prosinci:

Úspěch u sousedů

Tři veteráni se nedočkali úspěchu jen u českých diváků, oblíbili si je také diváci u německých televizních obrazovek. Sousedé pohádku vysílali dokonce rovnou pod dvěma názvy - ve východním Německu jako Prinzessin mit der langen Nase (Princezna s dlouhým nosem) a v západním pak Ein verschenktes Glück (Dar štěstí).

Šokující rekvizita

Oku všímavého diváka pravděpodobně neunikne, že ve Třech veteránech se objeví rekvizita, která tam nemá co dělat. Tou je automat na prezervativy. Těsně před záběrem s ním navíc Pankrác (Rudolf Hrušínský) prohlásí: „Braňte se, dokud se nevrátím!“

Sdílejte článek
Štítky Rudolf Hrušínský pohádka Josef Somr vánoční filmy Tři veteráni Petr Čepek Vida Neuwirthová

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 4. 2024

Zadal vám někdo úkol a pak odešel, aniž by vám dal pokyny? Není divu, že se cítíte zmatení a frustrovaní. Pokud neexistuje žádný návod a pokud nikdo jiný neví, o co jde, nemějte výčitky svědomí a nechte to být, dokud nedostanete řádné poučení. Je rozumnější počkat, než to udělat špatně a muset to dělat znovu. Raději bezpečně, než abyste litovali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.