Co na to vaše zdraví: Syndrom karpálního tunelu i celiakie postihuje zejména ženy
Co na to vaše zdraví, Karpální tunely, Celiakie - 20.12. v 20:15
V nejnovějším díle pořadu Co na to vaše zdraví na CNN Prima NEWS se profesorka Monika Arenbergerová zaměřila na dvě témata - syndrom karpálního tunelu a léčbu celiakie u dětí. Pozvánku do pořadu přijali profesor Andrej Sukop a doktorka Lucie Gonsorčíková.
Pokud vás brní palce či ukazováčky na rukou a jen těžko udržíte hrnek, může se jednat o syndrom karpálního tunelu. Postihuje hlavně ženy ve středním věku. Podle státního zdravotního ústavu je to nejčastější nemoc z povolání, každý rok nemocných přibývá. Syndrom karpálního tunelu způsobuje silné, bodavé a řezavé bolesti v okolí zápěstí, které se zhoršují především v noci.
„Od běžné bolesti ruky se to ze začátku velmi špatně rozlišuje. Zprvu můžete mít pocit lehce oteklé ruky. Potom se přidají noční bolesti. Pak se to zhoršuje, že bolesti trvají celý den. Pak dochází k nejhoršímu stádiu, kdy ruce přestanou bolet úplně. Pacienti mají pocit, že se jim ulevilo, jenže došlo k nejhoršímu poškození nervu, už nejsou bolesti, ale začíná být porucha funkce ruky,“ vysvětlil v pořadu Co na to vaše zdraví Andrej Sukop, přednosta Kliniky plastické chirurgie, FNKV Praha.
Okamžitou úlevu zajistí operace
Sukop také přiblížil, proč nemoc postihuje především ženy. „Je to dané hormonálními změnami. Menopauza, těhotenství, to všechno může mít vliv na vznik karpálního tunelu,“ upřesnil.
Mohlo vám uniknout: Jedna hranolka škodí zdraví stejně jako cigareta, říká lékařka. Varovala před ďáblem v detailu
„Pokud vám někde něco nesedí, třeba se vám špatně drží myš k počítači, mělo by se to vyměnit. To samé se pojí se vším, se zády a tak dále,“ upozornil.
Když je bolest nesnesitelná, pacient musí podstoupit operaci. Je jednoduchá, rychlá a přináší okamžitou úlevu. Lékaři v Česku provedou ročně tisíce operací, aby pomohli pacientům s karpálním tunelem. „Někdy je nutné udělat operaci ještě jednou, protože následné jizvení může způsobit stejné potíže. Jedná se ale jenom o 10 procent pacientů maximálně,“ uvedl Sukop.
„Za dva týdny máte zahojený kožní řez, ale ta oblast je velice citlivá. K počítači ale můžete znovu sednout zhruba za dva až tři týdny. Budete ale muset postupovat pomaleji,“ doplnil, jak dlouho trvá rekonvalescence.
Celiakie
Typickými příznaky celiakie u dětí jsou průjem, zapáchající stolice, stupňující se bolesti břicha, ztráta chuti k jídlu, plačtivost ale i úbytek na váze. V České republice celiakie postihuje celkem přes 28 tisíc pacientů, z toho je zhruba 9 tisíc mužů a 19 tisíc žen.
Čtěte také: Biologická léčba pomůže i u pokročilé degenerace sítnice. Hrozilo, že oslepnu, říká Vladimír
„Někdy může být těžké celiakii rozeznat, protože má řadu různých klinických příznaků,“ řekla Lucie Gonsorčíková, přednostka Pediatrické kliniky v Thomayerově nemocnici v Praze.
„Na celiakii u dětí velmi často přijdeme na základě poruchy růstu. Řada pacientů se diagnostikuje zcela náhodou, protože například jejich sourozenec má celiakii, takže aniž by měl jakékoliv příznaky, tak celiakii má,“ vysvětlila dětská lékařka.
„Ženské pohlaví obecně u autoimunitních onemocnění bývá zranitelnější. Kombinuje se více faktorů, které na to mají vliv, například hormonální změny,“ nastínila gastroentoložka, proč celiakie postihuje ve větší míře ženy.
„Celiakie je jedním z onemocnění, které mohou zásadně ovlivnit vývoj a růst dítěte. Cílový orgán, který je při celiakii poškozen, je sliznice tenkého střeva,“ upozornila.
Více podrobností o celiakii u dětí se dozvíte ve videu v úvodu článku.
Podívejte se na další díly pořadu Co na to vaše zdraví