Zdraví a nemoci

29. prosince 2024 08:00

Ema Bártová

Kašlat tři týdny je normální. Důležité je, aby se příznaky průběžně zlepšovaly

Kašel je jedním z nejčastějších zdravotních problémů a v zimě to platí dvojnásob. Velmi často se dá zvládnout díky domácí léčbě. A to jak u dětí, tak u dospělých. Někdy však vyžaduje například nasazení antibiotik a občas může jít o příznak vážné diagnózy, což samozřejmě dokáže posoudit jen lékař pomocí různých vyšetření.

Nedá se jednoduše říci, že kašel by měl trvat maximálně týden, jinak už jde o něco vážného. I po banálním nachlazení, z kterého se člověk dostane za pár dní, může kašel člověka trápit ještě týdny, zvláště pokud byl organismus zahleněný. Zvláště po ránu můžete ještě dost kašlat a kašel vám může znít hrozně, i když jste jinak zdraví a nejste nijak infekční. Naopak dlouhotrvající i poměrně slabý kašel by vás měl přivést k lékaři.

V každém případě má smysl kašel řešit. A to s ohledem na to, jak přesně vypadá a jaké jsou další příznaky.

Akutní kašel může provázet běžné infekce, počínaje nachlazením přes zánět průdušek až po zápal plic, může jít o infekci virovou i bakteriální. Obvykle trvá až tři týdny a někdy může člověk pokašlávat ještě delší dobu, mělo by se to však zlepšovat.

Chronický kašel trvá osm týdnů a déle a může být příznakem alergie, astmatu, onemocnění plic nebo gastroezofageálního refluxu.

Mezi spouštěče akutního kašle patří i dvě infekce, které letos řádí více než jiné roky: černý kašel a mykoplazmatický zápal plic. Pro představu, lékaři od ledna zaznamenali třicet čtyři tisíc případů černého kašle, což je desetkrát více než v uplynulých letech. A to se ještě před několika lety v Česku nevyskytoval skoro vůbec. Plicní mykoplazmata se stala nejčastější příčinou hospitalizace u školních dětí, ale vyskytují se i mezi dospělými a seniory. U některých lidí přitom mykoplazmata nezpůsobují skoro žádné potíže a ani nevědí, že infekci měli.

Týdně nám v ambulanci přibývají desítky dětí s příznaky infekce dolních cest dýchacích či se zápalem plic. Naštěstí u většiny dětí je možné pokračovat v léčbě antibiotiky ambulantně a jen menší část případů vyžaduje hospitalizaci a přechodnou kyslíkovou terapii,“ popsala dětská pneumoložka  Jana Tuková z Kliniky pediatrie a dědičných poruch metabolismu pražské Všeobecné fakultní nemocnice.

Právě černý neboli dávivý kašel těžkým průběhem ohrožuje zejména ještě neočkované kojence a mykoplazmatická infekce projevující se kašlem patří do rukou lékaře. Obecně platí, že například u dětí, které kašlem onemocní častěji než dospělí, bývá průběh respiračních infekcí většinou mírný. Ale důležité je situaci nepodcenit, tím spíše, čím menší dítě je.

Přečtěte si také: V zimě hrozí infarkt mnohem více než v létě. Neodkládejte volání záchranky

Kdy rozhodně vyrazit k lékaři

Vyhledat bezodkladně lékaře je třeba zejména v případě ztíženého nebo nepravidelného dýchání a celkového vyčerpání dítěte,“ zdůraznila dětská pneumoložka.

Pro černý kašel jsou příznačné záchvaty vysilujícího kašle vedoucí někdy až ke zvracení, ale u kojenců může probíhat bez kašle, pouze se ztíženým dýcháním. Kašel nejmenších dětí by se rovněž neměl léčit volně dostupnými léky tlumícími kašel či ředícími hleny, protože mohou mít závažné vedlejší účinky. O důvod víc vyrazit s kašlajícím velmi malým dítětem k lékaři.

U starších dětí a dospělých, pokud nemají kromě nijak urputného kašle vysokou horečku a nejsou celé schvácené, není nutné vyrážet k lékaři hned. Kašel lze mírnit pomocí léků i přírodních prostředků. Pokud by se však stav například ani po pěti dnech nelepšil a přidávala se nápadná únava, může jít o zápal plic, který může lékař potvrdit stěrem z krku a pomocí rentgenu. Vyšetření CRP z malého vzorku krve odebraného z prstu přímo v ordinaci zase pomůže rozlišit virovou a bakteriální infekci, v druhém případě může léčba vyžadovat nasazení antibiotik.

Kromě letošního vysokého výskytu mykoplazmatického zápalu plic se samozřejmě vyskytují i zápaly vyvolané jinými původci, typicky jde o pneumokoka či streptokoka, kvůli němuž často končí v nemocnici senioři. „Na klinice nejčastěji hospitalizujeme pacienty nad 65 let věku, kteří obvykle mívají další přidružená onemocnění. Chronickou obstrukční plicní nemoc, choroby srdce, ledvin, cukrovku, jsou obézní, mají dlouhodobou léčbou celkově oslabenou imunitu,“ popsal přednosta 1. kliniky tuberkulózy a respiračních onemocnění VFN docent Jiří Votruba.

Jak dlouho kašel obvykle trvá?

Je dobré uvědomit si, že kašel může člověka trápit relativně dlouho. Například podle této několik let staré studie lidé očekávali, že bude trvat týden, nejvýše deset dní. Ale lidé mohou i po běžné infekci kašlat až měsíc, někdy dokonce až osm týdnů.

Silný kašel doprovázející mykoplazmatický zápal plic trvá obvykle dva až tři týdny, akutní černý kašel čtyři týdny, ale pokašlávat člověk může ještě měsíc i déle.

Úporný suchý kašel bez zahlenění je typický pro chřipku, ale ta se zatím šíří málo a podle údajů Národní referenční laboratoře pro chřipku není pravděpodobné, že by její epidemie vypukla ještě letos či na přelomu roku. K příznakům chřipky patří kromě suchého kašle také vysoká horečka, bolest hlavy, svalů a kloubů. Kašel při chřipce obvykle ustupuje do dvou týdnů.

Suchý kašel trvající dva až tři týdny se objevuje i při infekci Covid-19, po akutní fázi někdy následuje dlouhodobá únava s dušností.

Běžný kašel spojený s nachlazením doprovázejí obvykle další příznaky, jako je bolest v krku, bolest hlavy, ucpaný nos či rýma. Obvykle trvají kolem týdne, neustupují všechny najednou a samotný kašel obvykle trvá nejdéle. Až několik týdnů může trvat kašel po zánětu průdušek neboli bronchitidě, která se někdy léčí i antibiotiky – avšak méně než v minulosti, protože to není potřeba.

U každého onemocnění s kašlem kromě léků pomáhá studený a zvlhčený vzduch, odpočinek a dostatek tekutin.

A co když je to chronický kašel?

Kašel může mít i neinfekční příčinu. Příkladem budiž alergie, kdy člověka dráždí třeba prach nebo zvířecí srst. Příznaky obvykle odezní, jakmile zmizí alergen, případně je lze tlumit léky. Pokud však člověk, zvláště alergik, pokašlává dlouhodobě, je třeba zjistit, zda se mu nerozjelo astma, příčinou může být i chronická bronchitida, což je vlastně přetrvávající zánět sliznice průdušek spojený s velkou tvorbou hlenů.

Opomíjenou příčinou bývá reflux, kdy člověka ke kašli nutí kyselé žaludeční šťávy vracející se do krku. Úlevu přinese léčba zaměřena na zažívání.

Chronický kašel může být i projevem vážnějšího onemocnění, jako je chronická obstrukční plicní nemoc, sarkoidóza nebo rakovina plic.

Kdy k lékaři s chronickým kašlem?

Pokud máte chronický kašel, který se nelepší nebo se stále vrací, nechte se vyšetřit lékařem. Týká se to hlavně následujících potíží:

  • kašel, který trvá déle než 8 týdnů po počáteční akutní nemoci
  • kašel, který se neustále vrací
  • přetrvávající kašel bez dalších příznaků
  • chronický kašel s krví v hlenech

Platí zároveň, že každý, kdo se léčí se srdcem nebo plicním onemocněním, by měl s kašlem navštívit lékaře, bez ohledu na závažnost příznaků a délku jejich trvání.

Zdroj: medicalnewstoday.com, nhsinform.scothealthline.com

Podívejte se také, jak je to s černým kašlem a očkováním těhotných:

Sdílejte článek
Štítky nemoc zdraví lékař nachlazení kašel virové onemocnění akutní bronchitida nemoci a zdravotní potíže

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 8. 1. 2025

Jednou z nevýhod půdních prostor je, že se tam obvykle ukládá spousta harampádí. Dnes je ten správný den na úklid. Už jste to odkládali dost dlouho a nyní se musíte postavit prachu a nečistotám na své vlastní půdě. Ať už jde o citový nepořádek, který je třeba uklidit, nebo o obchodní záležitosti, které si žádají pozornost, vězte, že pokud budete déle otálet, uškodíte sobě i svým budoucím vyhlídkám.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.