Životní styl

30. listopadu 2024 06:30

Ema Bártová

Horečku při nachlazení srážejte při 38 stupních. K doktorovi hned chodit nemusíte

Na rozdíl od bakteriální nákazy nereagují virózy, jako je chřipka, covid nebo nachlazení, na antibiotika a léčba u dětí i dospělých většinou spočívá jen v mírnění příznaků. Mezi ně patří i horečka, někdy poměrně vysoká. Pomáhá tělu bojovat s infekcí, ale od určité výše už je lepší snažit se ji snížit, protože by tělo sama o sobě vyčerpávala.

Na horečku platí několik věcí - léky zvané antipyretika, dostatečný příjem tekutin, zábaly a prostředky přírodní medicíny. Je dobré vědět, že horečkou se tělo snaží dosáhnout toho, aby bylo co nejméně pohostinné vůči původcům nemoci.

Čtěte také: Covid zničil v Česku zdraví stovkám lidí, říká expert. Vyčerpá je i minimální námaha

Při tělesné teplotě mezi 37 a 38 stupni mluvíme o zvýšené teplotě, nad osmatřicet už jde o horečku. Horečka sama o sobě není nebezpečná, pokud nepřesáhne 40 až 41 stupňů, ale může být vyčerpávající. Je k ní také třeba přistupovat podle věku pacienta, pro menší děti je nebezpečnější než pro děti větší nebo dospělé jedince.

Neplatí ale, že jakmile má člověk horečku, je to na doktora. Mnoho běžných infekcí se dá zvládnout doma. Jak tedy bojovat třeba s nachlazením, které provází horečka? „Nejdůležitějším opatřením je klidový režim. Dbát bychom měli také na dostatečný přísun tekutin a stravy bohaté na vitaminy a minerály, především vitamin C, D a zinek. Co se týká úlevy od příznaků, jako je bolest v krku, ucpaný nos, kašel nebo bolesti hlavy, odvíjí se výběr od našeho celkového zdravotního stavu i léků, které pravidelně užíváme. Pokud jde o snižování horečky, k tomuto kroku bychom měli přistupovat, teprve pokud tělesná teplota stoupne nad 38 °C,“ doporučuje praktická lékařka Ludmila Mazylkinová.

Mohlo by vás zajímat: Salmonelou proti rakovině: Jak může bakterie změnit léčbu karcinomu, odhaluje nová studie

Teprve pokud onemocnění nezačne během několika dnů ustupovat, nebo se příznaky dokonce zhoršují, je na místě vyrazit k praktikovi, platí to pro děti stejně jako pro dospělé. Jiná pravidla platí pro nejmenší děti či jedince oslabené například nějakou chronickou chorobou. U těch by se měla srážet horečka hned při osmatřicítce, u starších, pokud překročí 38,5 stupně.

Na druhou stranu nemá smysl nasazovat léky hned, jakmile má člověk včetně dětí sedmatřicet, zvýšená teplota pomáhá bojovat s infekcí a tělo bychom tím o tuhle funkci připravili.

Kdy je horečka na doktora?

Děti ve věku 0 až 3 měsíce: Teplota 38 a vyšší.

Děti ve věku 3 až 6 měsíců: Teplota 38 a vyšší, pokud je dítě zároveň podrážděné a ospalé.

Děti ve věku 6 až 24 měsíců: Teplota nad 38 °C, která trvá déle než jeden den a nejde ji snadno srazit; při příznacích jako silný kašel nebo průjem hned.

Děti starší 2 let:  Pokud horečka a příznaky virózy či nachlazení neustupují po dvou až třech dnech; pokud má dítě příznaky jako bolest ucha nebo je nápadně letargické a nekomunikuje, tak hned.

Hodně záleží na tom, jaké příznaky kromě teploty dítě má. Pokud má například sotva osmatřicet, ale zároveň zvrací nebo se mu špatně dýchá, není od věci ho k lékaři vzít, stejně jako když se nedaří horečku vůbec srazit. Zatímco pokud je jen nastydlé, může mít klidně devětatřicet a zároveň se cítit celkem dobře, zvláště pokud horečka reaguje na léčbu.

Záchranku volejte, pokud má dítě kromě horečky silnou bolest hlavy, ztuhlý krk, zvrací a je citlivé na světlo, mohlo by jít o meningitidu - tady už se ale nebavíme o nachlazení a sezónních virových infekcích, meningitida je bakteriální zánět mozkových blan a může se objevit kdykoli během roku. Volání na číslo 155 vyžaduje i situace, kdy vysoká horečka vyústit vyústí v křeče či záchvaty nebo potíže s dýcháním, což se vzácně může stát.

Nesrážet horečku je špatný nápad

Při horečce se tělo potí ve snaze ochladit se, což vede ke ztrátě tekutin, proto by měl být jejich příjem vyšší než obvykle. Navíc dostatečný příjem tekutin pomáhá zředit hleny a zlepšuje odkašlávání. Kromě vody a čaje je skvělou volbou vývar, ať už na pití nebo jako polévka.

Přečtěte si také: Virus gayů? To už neplatí, říkají experti o HIV. Ročně v Česku testy odhalí 250 infikovaných

I obyčejného nachlazení se děti stejně jako dospělí zbaví snáze, když zvolní. I když nebudou ležet v posteli, není od věci omezit fyzickou aktivitu, důležité je také spát v noci nejméně sedm hodin a klidně si zdřímnout i přes den, pokud člověka v noci například budí rýma nebo kašel.

Někteří lidé věří, že nemá smysl horečku srážet, protože tělo se tak snáze přirozeně zbaví nemocí a stejný přístup praktikují u svých dětí. Lékaři to ale vesměs nepovažují za dobrý nápad. Hodně záleží také na zkušenosti, pokud rodič ví, že dítěti horečka i při banální infekci rychle vyletí vysoko, ale za dva dny bývá zdravé, může ji řešit třeba až od devětatřiceti stupňů. Avšak horečka nad čtyřicítku už může rozjet nebezpečné febrilní křeče a i sama o sobě tělo vyčerpává, místo aby mu pomáhala bojovat s infekcí.

Čtěte také: Reprodukční zdraví? Zázraky neumíme, vzkazuje lékařka. Problém s plodností trápí i mladé

Někteří rodiče nesráží horečku před tím, než se s dítětem vydají do ordinace v domnění, že tak bude moci lépe posoudit stav dítěte. Ale to je chyba, lékař nepotřebuje vidět dítě s vysokou teplotou, rodiče mu klidně mohou dát lék před návštěvou.

Pozor na nebezpečné kombinace léků

Na horečku spolehlivě platí volně prodejné  léky s ibuprofenem nebo paracetamolem, které se hodí jak pro děti, tak pro dospělé, jen dbejte na správné dávkování. Neberte je najednou, ale můžete je při vysoké horečce střídat po čtyřech hodinách.

Dejte si pozor, abyste si nebrali více léků se stejnou účinnou látkou - hrozí to například tak, že byste si dali paracetamol v tabletách a k němu horký nápoj proti nachlazení se stejnou účinnou látkou, to by ovšem mohlo poškodit vaše játra. Děti nesmí dostávat léky s kyselinou acetylsalicylovou, jako je aspirin nebo acylpyrin, mohou u nich vyvolat vzácný, ale nebezpečný Reyův syndrom.

Mohlo by vás zajímat: Haló, mám „Parkinsona“? Unikátní česká aplikace rozpozná onemocnění z nahrávky telefonátu

Dětské léky na horečku občas nebyly k sehnání, proto se snažte jich mít doma zásobu, aby byly v případě potřeby po ruce. Dávat dětem třeba půlku léku pro dospělé nebo jim tyto léky drtit není moc dobrý nápad. „Rozdrcená tableta má výraznou pachuť, čímž snadno dojde k tomu, že děti prášek plivou. Následně rodič není schopen přesně říci, kolik účinné látky dítě již pozřelo,“ vysvětluje lékárnice Pavla Horáková.

Zábaly a přírodní léčba horečky

Horečku je možné srážet horečku také s využitím pomocí obkladů a zábalů, ale jen tehdy, pokud člověk včetně dětí nemá zimnici či studené ruce a nohy. Úlevu může přinést vlažná sprcha nebo koupel, případně otírání některých partií chladnou mokrou látkou, týká se to například spánků. Lze také přiložit vlhký ručník na čelo nebo zátylek. Někteří lidé mají dobrou zkušenost s ponožkami namočenými v roztoku jablečného octa s vodou.

Pacient by neměl být v přetopené a občas vyvětrané místnosti, chladný vzduch je mnohem lepší, pokud je mu zima, může si vzít deku.

V 17 zemích se šíří zabijácký virus. Varuje před ním i české ministerstvo:

Zdroje: Better Health, Medicine Net, Cleveland Clinic


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 1. 2025

Pokud máte problémy ve vztahu nebo v milostném životě obecně, Berani, nečekejte, že se to dnes zlepší. Lidé ve vašem okolí by vás mohli považovat za velmi podrážděné. Může se zdát, že vám cokoli, co kdokoli řekne, leze na nervy. Dokonce i sladké řeči, které vám vaše drahá polovička šeptá do ucha, vám budou připadat jako horký vzduch. Vaše podrážděnost vám však bude odpuštěna a kromě toho, ne každý den musí být tak vášnivý a láskyplný, jak byste si přáli.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.