Zdraví a nemoci

30. října 2024 06:00

Marie Makovská

Potraviny, které vám při nachlazení udělají dobře: Zkuste kuřecí polévku, řepu či fenykl

Bolest v krku, kašel nebo ucpaný nos nejsou nic příjemného, a navíc je často doprovází ještě ztráta chuti k jídlu. Podívejte se, jaké potraviny jsou v takovém případě doporučovány kvůli jejich antivirovým a protizánětlivým účinkům.

Možná jste během nemoci v pokušení objednat si něco nezdravého, ale infekce může způsobit dočasný nedostatek základních živin – hlavně bílkovin, vitaminů skupiny B, vitaminu C, mědi, železa a zinku. Proto byste měli myslet na jejich doplnění.

1. Kuřecí polévka

Na kocovinu, „spravení“ žaludku i na nachlazení. Kuřecí vývar je zkrátka klasika. Nejenže poskytne tělu tekutiny, které při nachlazení nutně potřebujete, ale je také dobrým zdrojem sodíku, draslíku, zinku a bílkovin. Konzumace teplé tekutiny vám navíc může ulevit při bolesti v krku a ucpaných dutinách.

2. Fenykl

Fenykl obsahuje esenciální oleje, jejichž aroma nemusí vyhovovat tomu, kdo nesnese lékořici. Rozhodně ale stojí za vyzkoušení díky antivirové aktivitě. Vyberte spíše menší hlízy fenyklu, které bývají šťavnatější a chutnější. Svrchní listy můžete využít do polévky, nať se hodí do fenyklového salátu.

3. Citrusy

Citrusy patří mezi plody, které jsou u nás v obchodech v podzimním a zimním období dobře dostupné. Kromě antioxidantu vitaminu C obsahují také vlákninu a dost vody – to samozřejmě platí v případě, že sníte celé plody (např. pomeranč nebo mandarinku), což doporučujeme. Dobrými zdroji vitaminu C jsou také kiwi, červená paprika, brokolice, růžičková kapusta nebo rajčata.

4. Cibule a česnek

Cibule, česnek, ale i jejich příbuzní jako jsou pažitka, pórek a jarní cibulka pomáhají bojovat proti nachlazení. Například česnek obsahuje látku zvanou allicin, která má antibakteriální, antivirové a antioxidační vlastnosti. Pokud ale víte, že vám zrovna čerstvý česnek či cibule nedělají dobře na žaludek, který můžete mít navíc kvůli nemoci podrážděný, raději si je dávkujte opatrně.

5. Kefír

Fermentované mléčné výrobky by měly mít kvůli pozitivním účinkům na zdraví trvalé místo ve vašem jídelníčku, pokud je snesete. Kefír má navíc vyšší množství bílkovin než mléko a většina jogurtů a probiotika v něm obsažená mohou pozitivně působit na vaše nachlazení a zkrátit jeho trvání. Na probiotika, vitaminy a minerální látky jsou ale bohaté i další fermentované potraviny, nejen ty mléčné – například kysané zelí nebo kimči. Ale pozor, aby opravdu obsahovaly živé prospěšné bakterie, nesmí být pasterované. Například takové kysané zelí v sáčku ze supermarketů pasterací prochází.

6. Zázvorový čaj

Zázvor už je dlouho znám jako „superpotravina“, nejen při boji proti nachlazení. Obsahuje takzvané seskviterpeny, látky, které působí proti virům, ale také protizánětlivý gingerol. Až si budete dělat čaj, přidejte do něj pár polévkových lžic nastrouhaného zázvoru. Pokud máte chuť na studenější nápoj, můžete strouhaný zázvor vylouhovat i ve vlažné vodě a přidat citronovou šťávu. Pozor na některé zázvorové výrobky z obchodů, které mohou zázvoru ve skutečnosti obsahovat jen velmi málo a na vaše nachlazení by nijak nezabraly.

Tip: Věděli jste, že čerstvý zázvor se nejlépe loupe hranou čajové lžičky?

7. Zelený čaj

Většina lidí při nachlazení sahá po bylinkových čajích a určitě to není špatně. I kvalitní zelený čaj má ale něco do sebe – konkrétně vysoký obsah antioxidantů, například katechinů. Pokud vám nevyhovuje intenzivní hořká chuť zeleného čaje, přidejte lžičku medu.

Podívejte se také na rozhovor s imunologem Jiřím Šinkorou. Čím podle něj lidé nejčastěji oslabují svou imunitu?

8. Červená řepa

I červená řepa obsahuje antioxidanty (konkrétně betalainy), které mohou pomoci snížit zánět způsobený infekcemi. Můžete ji konzumovat syrovou, když ji dobře omyjete, oloupete a nastrouháte například na salát nebo na obložený chléb. Případně ji krátce povařte. Výborně chutná třeba v kombinaci s kozím sýrem, medem a vlašskými ořechy.

9. Houby

Houby jsou už odpradávna základem čínského léčitelství. Jejich antivirové vlastnosti mohou být dány například obsahem vitaminu D. Produkují také cytokiny, buněčné proteiny, které pomáhají při boji proti infekcím. I polysacharidy obsažené v houbách napomáhají s posílením imunity. Proto existuje spousta doplňků stravy s tzv. medicinálními houbami, patří sem například reishi, čaga, cordyceps nebo shiitake.

10. Polysacharidy

Když už byla řeč o polysacharidech, je potřeba je vyzdvihnout jako důležitou složku stravy (nejen) při nachlazení. Zatímco bílkoviny jsou takto vyzdvihovány mnohem častěji, sacharidy tvoří nejpodstatnější část našeho příjmu energie. Kombinujte různé sacharidové přílohy a myslete na dostatek vlákniny – v tom vám pomohou celozrnné výrobky. Pokud vám ale zrovna není dobře, nebojte se sáhnout po krekrách nebo pečivu s nižším obsahem vlákniny (pozor dejte na vysoký obsah tuku), které je snáze stravitelné.

11. Tučné ryby

Vitamin D je nejčastěji skloňovanou látkou ve vztahu k imunitě. A protože tučné ryby jsou jeho významným zdrojem, doporučuje se jejich pravidelná konzumace. Vzhledem ke zhoršujícímu se stavu oceánů a potažmo i kontaminaci rybího masa (a také horší dostupnosti těchto ryb u nás), můžete klidně sáhnout po doplňku stravy. Některé doplňky jsou vhodnou kombinací nenasycených mastných kyselin omega-3 a vitaminu D.

12. Jehněčí maso

Kromě vitaminu D je to také zinek, který přispívá k posílení imunity. Tato studie zjistila, že konzumace zinku na začátku nachlazení jeho dobu zkrátila o jeden den a konzumace preventivní tablety denně snížila závažnost nemoci. Kromě jehněčího (a dalšího červeného) masa obsahují zinek i luštěniny, obiloviny a semena obecně.

13. Rajčata

Rajčata jsou zdrojem antioxidantu lykopenu a studie z The Journal of the American College of Nutrition zjistila, že osm týdnů suplementace lykopenu snížilo markery oxidačního stresu (nerovnováhu volných radikálů a antioxidantů v těle, ke které dochází během infekce). Vařená rajčata navíc obsahují více lykopenu a mají větší antioxidační účinky než syrová, můžete si tedy připravit například rajčatovou polévku.

14. Listová zelenina

Pravděpodobně nejméně oblíbená, ale velmi zdravá listová zelenina je zdrojem silného antioxidantu, vitaminu E. Tato studie například zjistila, že doplnění stravy o 200 IU vitaminu E denně může významně snížit frekvenci a závažnost infekcí dolních a horních cest dýchacích. Pokud chcete zeleninu tepelně upravovat a zároveň v ní uchovat co nejvíce vitamínů, je lepší sáhnout po metodách jako je dušení, vaření v páře nebo blanšírování. Pro lepší vstřebávání vitaminu E přidejte do pokrmu kvalitní olej nebo jiný zdroj tuku.

15. Černý bez

Bobuloviny jsou další „superpotravinou“. Černý bez obsahuje anthokyany a podle studie z Journal of International Medical Research zejména extrakt z černého bezu účinněji chrání před chřipkou a zkracuje dobu trvání respiračních onemocnění o čtyři dny oproti placebu. Čaj z černého bezu vám navíc může přinést úlevu při bolestech v krku, alergické i klasické rýmě, kašli a zánětu dutin.

16. Nanuky

Dostávali jste jako malí na bolest v krku zmrzlinu? V některých případech opravdu mohou pomoci zklidnit podrážděné hrdlo. Vodové nanuky se navíc počítají i pro jejich schopnost hydratovat. Nanuky si můžete jednoduše vyrobit i doma – například z bílého jogurtu či kefíru a rozmixovaného ovoce.

17. Hořká čokoláda

Hořká čokoláda obsahuje alkaloid zvaný theobromin, u kterého bylo v některých studiích prokázáno, že snižuje zánět způsobený nachlazením. Pokud ji navíc máte rádi a máte na ni chuť, určitě vám během nemoci dokáže zlepšit náladu.

Zdroj: autorský článek (autorka je Ing. v oboru Výživa a potraviny)

Sdílejte článek
Štítky jídlo zdraví česnek zázvor jídelníček řepa nachlazení infekce vitamín C fenykl obecný nemoci a zdravotní potíže životní styl a volný čas

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 10. 2024

Pokud jste toužili něco ve svém každodenním životě změnit, udělejte to nyní. Planetární energie vám říká, že nadešla hodina, abyste provedli konkrétní změny. Ať už se změna, o kterou usilujete, týká domácnosti nebo práce, fyzické nebo emocionální stránky, nebojte se vážně narušit status quo svého života.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.