14. listopadu 2024 06:00
Ema BártováStatisíce lidí nevědí, že se jim rozjíždí cukrovka. Díky brzkému odhalení se dá zastavit
Diabetes neboli cukrovka není jen nemocí starších a obézních lidí. Mohou ji mít i mladší jedinci včetně těch, kdo se stravují poměrně zdravě a zároveň se celkem hýbou. Roli hraje mimo jiné genetika. Nemoc se přitom nemusí dlouho nijak projevit, už během této fáze ale organismus poškozuje. Zjistit se dá jednoduchým testem.
Čísla jsou to celkem děsivá. Cukrovku má v Česku každý desátý člověk, je to více než milion lidí. Dalších nejméně dvě stě tisíc lidí netuší, že se jich tato diagnóza týká také, ale zatím je nic nepřimělo k tomu, aby šli na vyšetření. Buď mají neodhalenou cukrovku nebo takzvaný prediabetes - několikaletou fázi, kde nemoc ještě nevypukla, ale člověk k ní směřuje, což lze rovněž poměrně snadno odhalit a včas řešit.
Řeč je o diabetu druhého typu, jehož vznik lze na rozdíl od jedničky ovlivnit životním stylem. Část lidí si přitom mylně myslí, že cukrovka není nic hrozného a že pro člověka znamená jen nějaká, ne zase tak drastická dietní omezení. Jenže to je omyl. Protože diabetes ničí srdce, ledviny, oči i nervy. Může za to vysoká hladina cukru v krvi související s nemocí, takzvaná hyperglykémie, která poškozuje cévy.
Diabetes je jednou z nejčastějších příčin úmrtí v České republice. V souvislosti s ním ročně zemře více než 20 tisíc lidí. Pacientů je přitom dvakrát tolik než před dvaceti lety. Částečně proto, že pacienti navzdory komplikacím způsobeným nemocí žijí díky medicíně déle, byť s mnoha problémy. Ale také proto, že ve srovnání s minulostí mnohem více lidí onemocní. Lékaři přitom mají jasno: v naprosté většině za to může životní styl. Hlavní příčinou diabetu je obezita.
Párky vadí stejně jako dorty
Jinými slovy, riziko rozvoje nemoci lze zásadně srazit lepší životosprávou. „Pokud se podíváme, která základní režimová opatření jsou v odborných doporučeních uváděna ke zpomalení rozvoje epidemie diabetu 2. typu, jsou to pravidelná fyzická aktivita, snaha o udržení normální váhy a zanechání kouření,“ vysvětluje Petr Žák, vedoucí lékař Diabetologického centra brněnské Fakultní nemocnice u svaté Anny.
Rozhodně přitom neplatí, že cukrovku způsobuje jen nadměrný příjem cukru a sladkostí, vadí nadměrný příjem energie jako takový a je jedno, zda jde o dorty a limonády nebo párky a pivo. Český název nemoci odkazuje na fakt, že při cukrovce tělo ztrácí schopnost produkovat dostatečné množství inzulínu, který je potřeba ke vstřebávání cukru jménem glukóza. Jeho hladina v krvi proto stoupá.
Přečtěte si také: Stačí změnit pár věcí, abyste žili o šest let déle. Základem je kvalitní spánek
Jak se diabetes zjišťuje
Odhalit diabetes není těžké, stačí k tomu odběr krve a laboratorní změření, kolik v ní člověk má cukru. Při podezření na diabetes se pak provádějí další vyšetření, která diagnózu potvrdí. Stačí chodit na prevenci k praktikovi, toto vyšetření je běžnou součástí prohlídky.
Ta může odhalit i prediabetes, kdy nemoc sama ještě nevypukla, ale zvýšené hladiny cukru svědčí o tom, že k ní člověk směřuje. Prediabetes má podle lékařů asi pět procent lidí, aniž by to tušili, protože toto období je zcela bezpříznakové.
Pokud se už objeví příznaky, jsou už hodnoty glykemie nejspíše vyšší a nemoc se rozběhla. Mezi ty nejčastější projevy patří to, že člověk pociťuje větší žízeň, chodí častěji močit, má jakoby rozmazané vidění, trpí plísňovým nebo kvasinkovým onemocněním a běžná je také extrémní únava. Zvláštním příznakem mohou být i oblasti tmavé kůže (akantóza), objevují se na krku, v podpaždí, na loktech, kolenou a kloubech. Na druhou stranu, nemoc může dlouho probíhat i vcelku bezpříznakově, případně si člověk potíže mylně zdůvodní nějak jinak, například věkem jako takovým.
Typický pacient? Obézní člověk starší 45 let, který se moc nehýbe. Nemoc se nicméně může objevit i dříve a to i u lidí, kteří nejsou extrémně obézní a nějaký pohyb také mají - riziko totiž stoupá i tehdy, když měli cukrovku II. typu například rodiče.
Co dokáže neléčený diabetes s ledvinami
Jednou z komplikací, které může způsobit cukrovka, je poškození ledvin. Dá se to říci i opačně, nemoci tohoto orgánu se týkají zejména diabetiků. „Nějakou formou chronického onemocnění ledvin trpí až 40 procent z nich,“ popsal lékař Jan Šoupal, vědecký sekretář České diabetologické společnosti.
Zrádné podle něj je, že cukrovka druhého typu ledviny poškozuje hned zpočátku onemocnění, kdy o něm člověk ještě ani neví. „Chronické onemocnění ledvin se projevuje obvykle po pěti až sedmi letech od diagnózy diabetu 2. typu. Stává se však, že jej diagnostikujeme už společně s diabetem. Poškození ledvin je ovšem v drtivé většině případů nevratné, pomocí léčby jej můžeme pouze zpomalit, a oddálit tím vážné následky,“ popisuje lékař Šoupal.
Chronické onemocnění ledvin se totiž dlouho nijak neprojevuje, ledviny nebolí. Jakmile se nějaké potíže objeví, většinou už je poškození ledvin poměrně pokročilé.
Mezi další komplikace diabetu patří poškození cév a s tím související vyšší riziko infarktu či mrtvice, vyšší pravděpodobnost šedého zákalu či ztráty zraku, poruchy periferních nervů a s nimi související poškození nohou, které mohou skončit amputací.
Video: Podívejte se, jak jsou na tom Češi, pokud jde o cukrovku
Jak se cukrovka léčí a dá se dietou zahnat?
Zásadní objev v léčbě cukrovky přišel před sto lety, kdy kanadský lékař Frederick Grant Banting objevil léčebné účinky inzulinu a se svým spolupracovníkem Charlesem Bestem jej izoloval ze slinivky břišní. 14. listopadu, den výročí Bantingova narození, se proto připomíná jako Světový den diabetu.
Ne každý pacient s cukrovkou musí dostávat inzulín, dnes už existuje i mnoho dalších léků, ale ideální je, aby se nemoc vůbec nerozvinula. A nebo aby se na ni přišlo pokud možno včas.
„Diabetes je jednou ze zásadních zdravotních komplikací, která ukazuje na mimořádnou důležitost primární prevence a dlouhodobého důrazu na zdravý životní styl každého z nás,“ vysvětluje ředitelka Státního zdravotního ústavu Barbora Macková. Pro představu, půl hodiny pohybové aktivity denně, například rychlejší chůze, jízda na kole nebo práce na zahradě snižuje riziko cukrovky druhého typu o 30 procent.
Dobré je rovněž nekouřit, pít neslazené nealkoholické nápoje, ideálně vodu, a mít pestrý jídelníček se spoustou ovoce a zeleniny. Změnit tímto způsobem životní styl má smysl vždycky, protože tak lze alespoň zmírnit závažnost průběhu diabetu - nelze jej už zcela vyléčit, ale lze dosáhnout ústupu nemoci neboli remise. Základní roli hraje zhubnutí, jak dokládá například tato studie. Případně i na poslední chvíli zabránit tomu, aby nemoc vypukla, pokud má člověk zatím jen prediabetes.
Zdroje: diabetes.org, www.diabetes.org.uk/about-diabetes, Tiskové materiály České diabetologické společnosti