Životní styl

9. listopadu 2024 06:00

Ema Bártová

Více spánku, méně vína a budete žít o dvacet čtyři let déle, tvrdí vědci

Člověk si může prodloužit život skoro o čtvrt století. Není to přitom žádný podvod, ukazuje to velká vědecká studie. Jejím výsledkem přitom není zázračný elixír mládí, ale osm doporučení, jaké životní návyky změnit. Nejvíce to funguje, když s tím lidé začnou nejpozději kolem čtyřicátých narozenin.

Když se změnami začnete ve čtyřiceti letech, můžete si život prodloužit až o dvacet čtyři let ve srovnání s tím, kdybyste se drželi návyků, které vám život naopak zkracují. Smysl to má i později.  Pokud jim dáte vale v padesáti letech, získáte solidních dvacet jedna let navíc a v šedesáti osmnáct.

„Lidé mají v životě dvacetileté období, kdy mohou tyto změny provést a je jedno, ať už je zavedou postupně nebo všechny najednou,“ citovala světová média vedoucí výzkumu Xuan-Mai Nguyen, lékařku z VA Boston Healthcare System. Studie byla před časem poprvé publikována na velkém kongresu o výživě v USA. Podle lékařky platí, že změna návyků prodlužuje život i lidem s chronickými nemocemi, ať už jde o potíže se srdcem a cévami, cukrovku nebo nádory.

Autoři studie měli k dispozici skutečně reprezentativní vzorek, protože mohli analyzovat data více než sedmi set tisíc amerických vojenských veteránů ve věku 40 až 99 let. Žádný z nich už nebyl v aktivní službě, zjištění tak platí i pro běžnou populaci.

Samotné tipy na to, jak si prodloužit život, vás nejspíše nepřekvapí, protože už jste o nich slyšeli. Vtip je v tom, že byste se měli řídit všemi z nich a po všechna další léta. Samozřejmě, občasné zhřešení nevadí, důležitá je vytrvalost.

Cvičte, jezte zdravě, snižte stres, dobře spěte a udržujte své sociální vazby. Na druhou stranu nekuřte, nepijte příliš mnoho alkoholu a nestaňte se závislými na silných lécích proti bolesti. „Čím dříve se těmito doporučeními začnete řídit, tím lépe. Smysl to má nejen ve čtyřiceti, ale i v padesáti nebo v šedesát letech,“ odvolává se lékařka na výsledky studie. A zdůrazňuje, že všechna tato doporučení jsou reálná a pro většinu lidí je možné se jimi řídit.

Jedna změna? Čtyři a půl roku navíc

Pokud se na to přesto necítíte, změňte alespoň něco - i když by šlo o jednu jedinou věc, kterou budete od čtyřiceti dělat jinak a ohleduplněji ke svému zdraví, pořád to v případě mužů znamená život delší o čtyři a půl roku, zavedení dvou změn o sedm a tří skoro o devět. U žen šlo o prodloužení života o tři a půl, osm nebo dokonce skoro třináct let.

Přečtěte si také: Obézní žena zhubla za rok 75 kilogramů. Motivoval ji nevybíravý komentář letušky

Pokud by člověk dokázal změnit všech osm oblastí, znamená to pro muže život delší o 24 let a pro ženy o dvacet dva a půl roku. Lidé, kteří to dokázali, měli skoro o devadesát procent nižší riziko, že předčasně zemřou například na nemoci srdce a cév či komplikace spojené s cukrovkou. Obě tyto příčiny jsou přitom velmi časté i v Česku. Navíc spolu úzce souvisí.

„Jednou z nejzávažnějších komplikací diabetu je cévní mozková příhoda. Až 33 procent lidí, kteří ji prodělali, má diabetes. Poškození cév se přitom může objevit ještě před samotným vznikem diabetu – už lidé s takzvaným prediabetem jsou v rizikové skupině. Proto je prevence naprosto zásadní,“  vysvětluje docent Aleš Tomek, primář Neurologické kliniky z pražské nemocnice v Motole.

Těchto 8 věcí vám může prodloužit život

Studie přesně vyjmenovává osm návyků a změn, které prokazatelně prodlužují život a seřadila je podle toho, jak důležité jsou. Na prvním místě je cvičení následované nadužíváním silných léků na bolest, na druhé straně ale stále s velkým dopadem pořádný spánek a dobré sociální vazby.

1. Pohyb a cvičení

Nejlépe na tom byli lidé, kteří se různým druhům pohybu věnovali alespoň sedm a půl hodiny týdně, ideální je kombinovat zátěž ve vyšším tempu a posilováním. Je to v průměru něco málo přes hodinu denně, přičemž se počítá třeba i chůze ve vyšším tempu. Zjištění odpovídá výsledkům jiných studií, které ukazují, že není třeba extrémních sportovních výkonů, aby byl člověk zdravější.

2. Léky tlumící bolest

Tento bod nejspíše není pro Čechy tak zásadní, protože zde na rozdíl od USA není problémem masová závislost na silných lécích proti bolesti zvaných opiáty, které jsou za mořem mnohem dostupnější a přispívají k mnoha předčasným úmrtím. Ale je dobré vědět, že i u nás je mnoho lidí nadužívajících běžné léky na bolest zvané analgetika, které mohou rovněž způsobit vážné zdravotní problémy. Léky s ibuprofenem ničí žaludek a mohou způsobit vnitřní krvácení, paracetamol může poškodit játra.

3. Kouření

Lidé, kteří nikdy nekouřili, na tom byli lépe než ti, kdo ano, ale zároveň se ukázalo, že i po letech kouření se mohou zdravotní rizika s tím spojená výrazně snížit, pokud člověk s cigaretami sekne. Pro představu, už po roce bez cigaret klesá riziko srdečního infarktu na polovinu ve srovnání s tím, kdo kouří dále.

4. Stres

Vyhnout se stresu je těžké a někdy to nejde. Je dobré snažit se o to, aby se nestal trvalou součástí našeho života - naučte se občas vypnout a nevyčítat si to, vyzkoušejte uklidňující techniky založené na práci s dechem a podobně.

5. Maso a zelenina

Konzumace rostlinné stravy zvyšuje šanci na delší život o 21 procent, vyčíslili vědci, zvláště pokud se krom zeleniny na talíři objevují i celozrnné výrobky a luštěniny. Zvláštní důraz autoři práce kladou na listovou zeleninu kvůli obsahu zdraví prospěšných látek. Zároveň doporučují omezit příjem masa, které by se na talíři nemělo objevovat každý den.

6. Alkohol

Ačkoli se poslední dobou objevilo hned několik studií doporučujících, aby lidé nepili vůbec žádný alkohol, velká studie o prodloužení života tak přísná není - mírné pití, například sklenku vína denně, nepovažuje za problém. Silnější pití a nárazové silné opíjení se nicméně ano.

7. Spánek

Standardem by mělo být sedm až osm hodin denně, šestihodinový a kratší spánek zvyšuje riziko předčasného úmrtí skoro o pětinu. Kromě rizika pro srdce znamená také vyšší pravděpodobnost rozvoje depresí a souviset to může i s demencemi.

8. Sociální vazby

Nemusíte být hvězdou večírků a mít každý den návštěvu, ale pevné sociální vazby ano, protože pak budete nejspíš zdravější. Naopak osamělost a izolace mohou zkracovat váš život, protože mimo jiné škodí srdci.

Zdroje:

www.newscientist.comwww.medicalnewstoday.comedition.cnn.com

Jak být fit po padesátce? Radí Hanka Kynychová:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 11. 2024

Nezbytný úklid nebo opravy v domácnosti by vás mohly inspirovat k tomu, abyste se pustili do rekonstrukce. Zbavte se starého nábytku nebo jiných vyřazených věcí, abyste uvolnili místo novým předmětům, díky nimž bude váš domov vypadat atraktivněji. Přátelé a vaše vyvolená osoba by vám mohli dobrovolně pomoci. Udělejte si z toho večírek. Všichni se budou dobře bavit.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.