Životní styl

12. listopadu 2024 06:30

Ema Bártová

Trápí vás problémy se zuby? Mohou být předzvěstí jiných potíží, třeba i demence

Trápí vás nezvyklé problémy se zuby, pupínky na dásních či sucho v puse? Pak byste měli vědět, že ústa mohou tímto způsobem prozradit, jakými zdravotními problémy trpíte.

Pozorný zubař by neměl řešit jen to, jak zářivý je váš úsměv a zda se vám na sedmičce vlevo dole nedělá kaz. Měl by krom stavu zubů při preventivní prohlídce zkontrolovat i stav dásní a čelistních kloubů, vyloučit možné projevy rakoviny. Zároveň si však může všimnout projevů potíží, jako je třeba srdeční onemocnění, cukrovka či dokonce hrozící demence.

Přinášíme přehled 10 zdravotních potíží, které se mohou projevit právě v puse  - nakonec nemusíte čekat na zubaře, můžete si jich všimnout sami a začít je řešit.

1. Potíže se srdcem

To, jak může chronický zánět v ústech ovlivnit celkové zdraví, vědci už nějaký čas zkoumají. A zdá se, že tu existuje například přímá souvislost s rozvojem kardiovaskulárních chorob, což potvrzují i studie. Zvýšené riziko problémů, jako je infarkt či mrtvice, hrozí lidem, kteří mají dlouhodobé potíže s dásněmi, případně těm, kteří kvůli tomu už o nějaké zuby přišli.

Mohlo by vás zajímat: Oslepli, ochrnuli, někteří i zemřeli. Stovky lidí žalují v USA výrobce oblíbeného léku

Vědci předpokládají, že bakterie, které infikují dásně, se dostávají do krevního oběhu a pak škodí různě po těle.

2. Nedostatek živin

Pupínky a vřídky v ústech mohou být známkou anémie, tedy nedostatku železa, případně může jít o projev toho, že vám chybí nějaké vitamíny, jako B12, kyselina listová či zinek.

Pokud se vám takové problémy vrací, není od věcí nechat si udělat krevní testy zaměřené tímto směrem.

3. Riziko předčasného porodu

Hormonální bouře spojená s těhotenstvím se může odrazit i na stavu zubů a zdraví ústní dutiny. Existuje dokonce studie dokládající, že ženy, které porodily své děti předčasně, měly čtyřikrát nižší skóre zdraví dásní než ty, které přivedly potomky na svět v termínu. Měly také mnohem více zubního plaku.

Čtěte také: Lék na dorůstání zubů už za pár let, mají jasno vědci. Chtějí ho testovat na lidech

Další odborná práce publikovaná v Journal of Clinical Periodontology zjistila, že budoucí matky  s neléčeným zubním kazem nebo plombami rovněž mají vyšší riziko předčasného porodu.

4. Zánětlivé střevní onemocnění

Stav úst může hodně napovědět, pokud jde o stav trávicí soustavy. Až tady se mohou specificky projevit Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida, obě patří mezi zánětlivá střevní onemocnění.  Mezi typické příznaky patří přetrvávající sucho v ústech a drobné prasklinky jazyka. Lidí s těmito diagnózami přitom není úplně málo, ne každý si však dá zdánlivě nesouvisející příznaky dohromady.

Stanovení diagnózy ulcerózní kolitidy je relativně snadné. Pacienti se totiž potýkají s opakovaným nucením na stolici. Dochází u nich k vyprazdňování krve a hlenů, takže brzy navštíví lékaře, který tuto nemoc dokáže odhalit poměrně rychle. Horší je to s Crohnovou chorobou – průměrná doba od prvních obtíží do určení diagnózy se v tomto případě pohybuje mezi 12 a 16 měsíci,“ vyčíslil gastroenterolog profesor Milan Lukáš, CSc. Crohnova choroba se na začátku projevuje bolestmi břicha, vyčerpáním, nepravidelnou stolicí a mírným hubnutím, což mohou lidé přičítat třeba stresu.

5. Reflux žaludečních kyselin

I tenhle problém související s trávením se lze zaznamenat v ústech a pokud má pacient reflux, který neprovází pálení žáhy, může to být dokonce první místo, kde se dá odhalit. Při refluxu se kyselé žaludeční šťávy vrací zpět do jícnu či dokonce do úst, často zejména v noci, a ničí tam zubní sklovinu. Pomoci mohou léky, případně úprava životního stylu.

6. Demence

Příčiny rozvoje demence nejsou ještě zcela prozkoumané. Z výsledků studií ale už teď vyplývá, že tu bude do jisté míry souvislost mezi onemocněním dásní, ztrátou zubů a vyšším rizikem poklesu kognitivních funkcí a demencí.

Přečtěte si také: V péči o zuby jsou Češi stále „Švejkové“, míní stomatolog. Varoval před bělením podomácku

Lékaři si dlouho mysleli, že špatný stav chrupu u pacientů s demencí je důsledkem toho, že už tak úplně nezvládají sebeobsluhu. Ale zřejmě je tu i opačná souvislost, zkažené zuby rovná se vyšší pravděpodobnost demence. Proto je podle lékařů velmi důležité pořádně si čistit zuby a používat při tom i mezizubní kartáčky nebo zubní nitě.

Výzkum University of Central Lancaster v lednu 2023 doložil, že jistá bílkovina nacházející se v mozku lidí s Alzheimerovou chorobou se hojně objevuje na povrchu infikovaných zubů.

7. Stres

Pokud jsou vaše zuby jakoby obroušené nebo se dokonce nějaký zlomil, může to souviset s bruxismem neboli zatínáním a skřípáním zubů. Mnoha lidem se to děje pouze během nočního spánku, proto si nemusí uvědomovat, že takový problém mají. Dokud je na to neupozorní jejich zubař. Dalšími projevy mohou být bolesti čelisti, krku a ramen, případně bolesti hlavy.

Mohlo by vás zajímat: Chybí zubní pohotovosti, stěžují si pacienti. Za nočním ošetřením musí i přes 100 kilometrů

Příčinou bruxismu může být trvalý stres a úzkost, přispět k tomu může i kouření a užívání některých léků. Řešením může být speciální chránič zubů na noc.

8. Problémy s játry

Studie Queen's University v Belfastu z roku 2019 zjistila, že lidé se špatnou ústní hygienou mají až o 75 procent vyšší pravděpodobnost vzniku rakoviny jater. Důvod této souvislosti vyžaduje další zkoumání, ale vědci už našli bakterii vyskytující se v ústech a také v nemocných játrech.

Může způsobit potíže s dásněmi, kterých si přitom člověk dlouho nemusí všimnout. Případně je neřeší, protože nebolí, pokud mu ale dásně například při čištění zubů krvácejí, řešit by to měl. Stejně jako to, že má dásně oteklé či zbarvené do fialova.

Játra jsou neustále vystavena zátěži kvůli zpracovávání toxinů, jako jsou zplodiny metabolismu, environmentální toxiny, alkohol nebo nezdravá strava. Pokud je zátěž příliš velká, může dojít k jejich poškození. Klinické projevy jaterního poškození jsou nespecifické a ve svém počátku nenápadné, jako například únava, vyčerpanost nebo neurčité trávicí potíže,“ popisuje praktický lékař Michal Lazák.

9. Menopauza

Podobně jako rozhozené hormony v těhotenství mohou se na stavu chrupu projevit i hormonální výkyvy během menopauzy. Například klesající tvorba estrogenu může snížit na produkci slin, což vede k suchu v ústech a zvýšení rizika zubního kazu a onemocnění dásní. K projevům menopauzy patří i některé potíže týkající se úst, jako je pálení jazyka, dásní, rtů či vnitřních stran tváří. I to lze připsat kolísajícím hormonům a dopadům na chuťové pohárky.

10. Cukrovka

Lidé s diabetem 2. typu mají přibližně třikrát vyšší pravděpodobnost vzniku zubních problémů než zdraví lidé. K tomu přispívá i fakt, že se jim různé rány a ranky včetně vřídků v ústech hojí déle, zatímco příliš mnoho cukru v krvi zvyšuje pravděpodobnost vzniku zubního kazu. A naopak, onemocnění dásní může mít vliv na hladinu cukru v krvi, což může dále komplikovat diabetes a s ním spojené potíže například s očima či ledvinami. Výzkum v tomto směru už se rozběhl.

Poslechněte si také rozhovor s dentální hygienistkou Petrou Křížovou:

Zdroje: Nature, The Sun, The American Journal of Medicine


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 1. 2025

Pokud máte problémy ve vztahu nebo v milostném životě obecně, Berani, nečekejte, že se to dnes zlepší. Lidé ve vašem okolí by vás mohli považovat za velmi podrážděné. Může se zdát, že vám cokoli, co kdokoli řekne, leze na nervy. Dokonce i sladké řeči, které vám vaše drahá polovička šeptá do ucha, vám budou připadat jako horký vzduch. Vaše podrážděnost vám však bude odpuštěna a kromě toho, ne každý den musí být tak vášnivý a láskyplný, jak byste si přáli.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.