Proti bolesti, kazům i zápachu z úst. 12 bylinek, díky kterým můžete mít zdravější zuby
Když si chcete udržet zdravé zuby i dásně, je nejlepším způsobem prevence. To znamená správné čištění a pravidelné návštěvy u zubaře a dentální hygienistky. Pomoci v péči o chrup vám mohou i některé bylinky. Na které z nich se zaměřit a v jaké formě je používat?
Jitrocel kopinatý
Jitrocel používaly už naše babičky, a to proti kašli či hemoroidům. Nejčastěji se z této bylinky dělaly čajové odvary, sirupy nebo šťávy z čerstvě vymačkaných listů. Podle lékařských studií má však jitrocel pozitivní vliv i při léčbě zánětů dýchacích cest a zevně při zánětech sliznic a dásní. „Extrakt z listů jitrocele kopinatého má protizánětlivé účinky a hojí rány, přičemž blahodárné účinky jsou prokázány i v případě, že je extrakt jako součást zubní pasty,“ tvrdí MDDr. Jana Karbusická, zubní lékařka a odborná garantka značky SPLAT.
Tymián obecný
Pokud vás trápí bolest zubů, můžete si zkusit ulevit pomocí tymiánu obecného, který má výrazné antiseptické vlastnosti. Tymián působí lokálně. Nejúčinnější je žvýkat několik čerstvě utržených lístků této bylinky. Setkat se s tymiánem můžete i v zubních pastách, kde bývá ve formě přírodního esenciálního oleje a pomáhá udržovat zdravý dech.
Heřmánek lékařský
Heřmánek se ve své čisté formě na rozdíl od ostatních bylinek nepoužívá jako prevence, ale rovnou při akutních stavech. „Heřmánek lékařský je účinný při zanícení dásní i v případě akutní bolesti zubu. Je však důležité začít s léčbou co nejdříve. Nejúčinnější je silný výluh z květu, kterým se potírá dáseň několikrát denně. Vždy si však nejdříve ověřte, jestli nemáte na bylinu alergii,“ upozorňuje zubní lékařka.
Šalvěj lékařská
Šalvěj lékařská neboli Babské ucho působí silně antisepticky, antibakteriálně a protizánětlivě, díky čemuž se například čaj ze šalvěje skvěle hodí pro výplachy úst. „Aktivní výtažky či extrakty ze šalvěje jsou často obsaženy v zubních pastách a ústních vodách. Dezinfekční a mírně svíravé (adstringentní) účinky šalvěje totiž výborně působí při krvácení dásní,“ říká Ing. Zuzana Heiník Bělová ze společnosti BELdental specializující se na péči o zuby a ústa.
Eukalyptus
Eukalyptus (česky blahovičník) má silné antiseptické a analgetické účinky, používá se při léčbě rýmy, kašle, astmatu, bronchitidy i zánětů. K léčbě se používá extrakt z listů, který můžete najít i v některých zubních pastách. Přírodní esenciální olej z eukalyptu v zubní pastě má antioxidační účinek a zabraňuje zánětu dásní a sliznic v ústech.
Levandule lékařská
Levandule je jedna z nejkrásnějších a nejvoňavějších léčivých bylin. Přírodní esenciální oleje a výtažky z této rostliny mají příznivé účinky nejen na zdraví dásní, ale mají také pozitivní vliv na celé tělo. Levandulový olej například pomáhá při revmatismu, po úrazech, při bolestech a zánětech nervů, urychluje hojení ran a blahodárně působí na nejrůznější kožní problémy. „Extrakt z levandule svými antibakteriálními vlastnostmi příznivě podporuje dlouhotrvající svěží dech, léčí ústní tkáně, brání tvorbě škodlivých nežádoucích bakterií a udržuje zdravou mikroflóru dutiny ústní,“ dodává Zuzana Heiník Bělová.
Meduňka lékařská
Meduňka je oblíbená zejména díky svým pozitivním účinkům při nespavosti. Její využití je však podstatně širší. Jako prevence působí meduňka lékařská například na astma. Podle moderní medicíny je účinná také při boji proti virům, kdy pomáhá při různých povrchových infekcích, zánětech (včetně zánětů dásní), na revmatické otoky a modřiny. Pomoc nabízí meduňka také při bolestech hlavy a zubů. Vhodné je užívat tuto bylinku preventivně.
Kozlík lékařský
Takřka jakékoliv problémy způsobené od nervů, a to včetně zubů, pomáhá řešit kozlík lékařský. „Kozlík má uklidňující účinky a pomáhá od bolesti. V zubních pastách se vyskytuje obvykle v kombinaci s dalšími esenciálními oleji. Kombinace extraktů z kozlíku lékařského, máty, anýzu, citrónu a grapefruitu dokáže zlepšit náladu, zklidňuje nervy a také tonizuje, předchází zánětu a udržuje zdravé dásně,“ tvrdí Zuzana Heiník Bělová.
Máta peprná
Hlavní složkou máty je mentol, který způsobuje pocit chladu a mírného znecitlivění, díky čemuž se máta při vnějším použití osvědčuje k výplachům a kloktání při bolestech zubů a dásní. Kromě toho zpříjemňuje a čistí dech. Esenciální olej z máty peprné je často součástí zubních past i ústních vod. V čisté formě je máta nejlepší jako součást čajových směsí.
Anýz
Anýz má nejen skvělé antibakteriální účinky, ale účinný je i v boji proti nepříjemnému zápachu z úst. Anýz se užívá ve formě čaje a prášku či silice. Jako přírodní olej bývá v obsažený v ústních vodách, které jsou obvykle také čistě přírodního složení.
Badyán pravý
Badyán svou vůní připomíná anýz, avšak na rozdíl od něj nejen krásně voní a působí protizánětlivě, ale ve formě esenciálního oleje působí také jako antioxidant a proti bolesti, a to nejen zubů, ale i při bolesti v krku či dokonce při bolesti kloubů. V té nejčistší formě se užívá ve formě odvaru. V péči o ústní dutinu jsou účinné i přírodní pasty s badyánem.
Mateřídouška obecná
O mateřídoušce se tvrdí, že když si dáte ráno šálek čaje z mateřídoušky místo kávy, pocítíte okamžitou duševní svěžest, příjemný pocit v žaludku a nastane všeobecný pocit blaha. Zda-li má mateřídouška takto povznášející pocity i v případě zubní pasty či ústní vody, která tuto bylinku obsahuje, musíte vyzkoušet sami na sobě. Je však vědecky potvrzené, že esenciální olej z mateřídoušky má antibakteriální, protizánětlivé a baktericidní účinky. „Mateřídouška obsažená v přírodní zubní pastě má antibakteriální účinky a regenerační účinky,“ doplňuje na závěr zubní lékařka.