Neplaťte za bělení zubů. Pro zářivý úsměv si stačí osvojit těchto 5 návyků

Po zářivějším úsměvu a zdravějších dásních touží kdekdo. Barvu a stav zubů přitom ovlivňuje mnoho faktorů, mezi ně patří nejen zlozvyky, jakými jsou špatná hygiena, kouření či pití nevhodných nápojů, ale také dědičné dispozice a stárnutí. Pokud si ale osvojíte zdravé návyky, můžete dosáhnout bělejšího úsměvu, aniž byste za něj na dentální klinice nechali majlant.

Mnozí lidé dobře vědí, že se zuby je trápení. Bílého úsměvu se pokouší dosáhnout bělicími zubními pastami, bělicími pásky i jinými, mnohdy drsnějšími metodami. Podle odborníků je ale možné dosáhnout zářivého chrupu i citlivěji a především udržitelněji. Jak tedy na to?

Vitamín C

Na vzhledu zubů se pochopitelně podepisuje i stav dásní. Pokud při čištění zubů pozorujete krvácení, znamená to, že něco není v pořádku. Za zvýšeným krvácením dásní může stát i nedostatek vitamínu C, jak zjistili vědci z University of Washington. Pokud zvýšíte denní přísun vitamínu C, například konzumací jahod či kiwi, podpoříte tím tvorbu nové zdravé tkáně.

Dýchání

Kupodivu i samotné dýchání ovlivňuje to, jak jsou vaše ústa zdravá či naopak. Pokud u sebe například často pozorujete páchnoucí dech, omezte dýchání ústy. Vědci z magazínu Clinics zjistili, že dýchání ústy, při kterém se do nich dostávají bakterie, má velký potenciál zhoršovat stav zubů i dásní. Při dýchání nosem ochudíte bakterie o kyslík, které potřebují k rozmnožování.

Předčištění

Pokud trpíte na tvorbu kazů a na vašich zubech se tvoří přemíra plaku, zkuste si čistit zuby nejprve suchým kartáčkem a později tak, jak jste zvyklí. Analýza magazínu International Journal of Dental Hygiene prokázala, že suché štětiny lépe čistí nečistoty po celé ploše zubu, a snižují tak riziko kazu až o 57 procent.

Ochrana

Vzhled zubů může negativně ovlivnit i to, o čem ani nevíte, že děláte. Mnoho lidí v noci skřípe zuby a taková nevědomá činnost může dopadnout i ulomením kousku zubu. Pořiďte si chránič, spěte s ním a nezapomínejte ho vhodně dezinfikovat, například ústní vodou. Podle studie publikované v Clinical Journal of Pain tím navíc snížíte i riziko ranních bolestí hlavy.

Mléko

Pro milovníky kávy a čaje je udržení bílého úsměvu těžko dosažitelným cílem. Studie publikovaná magazínem International Journal of Dental Hygiene nicméně dokazuje, že od bělejších zubů tyto osoby dělí jeden podstatný krok, kterým je přidávání mléka do horkých nápojů. Mléko ochrání zuby před zbarvením a kyselostí, a to především díky vysokému obsahu proteinu zvaného kasein. Ten snižuje schopnost kávy a čaje zanechávat na chrupu nevzhledné skvrny.

Které celebrity si nechaly vylepšit zuby? A kdo nosil rovnátka?

Sdílejte článek
Štítky čaj káva úsměv bakterie časopis dýchání zuby bílé zuby mléko čištění zubů vzhled Washingtonská univerzita vitamín C The Clinical Journal of Pain

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 4. 2024

Berani, vyhlídky na dnešní den jsou vynikající. Současné uspořádání planet a poněkud tísnivá atmosféra posledních dnů vás inspirují ke změně prostředí a návštěvě nových míst. Proč si nenaplánovat malý výlet? Všechna znamení naznačují, že právě teď je pro takové dobrodružství ta nejlepší doba. Pokud budete otálet, budete se cítit opět zaseknutí ve staré rutině.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.