Zdraví a nemoci

12. července 2020 16:00

Petra Kloidová

Ulomený či vyražený zub naložte do mléka. Zub se dá zachránit, radí zubař

Záchrana ulomeného zubu má svoje pravidla, která musíte znát. Během prázdnin přibývá úrazů chrupu, ale stomatologové umí zachránit i zlomený nebo vyražený zub. Úrazy zubů jsou nejčastější u dětí.

Trendem v terapii zubních úrazů je šetrnost

Léčebných postupů při ošetření úrazů chrupu mají v dnešní době stomatologové k dispozici již celou řadu, záleží především na druhu úrazu a věku dítěte. Cílem by však mělo být zachování živého zubu, nebo alespoň jeho udržení v ústech. „Co nejšetrnější řešení je třeba volit jak u dočasného, tak především u stálého dětského chrupu,“ říká MDDr. Tereza Musilová, stomatoložka z pražské Dentální kliniky Jan Stuchlík, a upozorňuje: „Důležitým předpokladem pro úspěšné ošetření je ale čas, rodiče by proto dítě ke stomatologovi měli přivést co nejdříve.“

POTRAVINY, KTERÉ PODLE ZUBAŘŮ NEJVÍC ŠKODÍ ZUBŮM? NENÍ TO JEN SLADKÉ!

Nejohroženější skupinou jsou děti do 10 let

Podle zkušeností pražských stomatologů jsou zubními úrazy nejvíce ohroženy děti mezi prvním a druhým rokem života a dále pak ty na prvním stupni základních škol. Malé děti se učí chodit, což bývá často spojeno s pády, ty starší zase rozvíjejí své pohybové dovednosti při sportu, hrách v přírodě a dalších letních dobrodružstvích,“ vysvětluje MDDr. Musilová.

Možnosti léčby zubních úrazů jsou široké

Dětské úrazy zubů lze rozdělit na ty, kdy se v ústech zdánlivě nic nestalo, ale změny mohou nastat pod povrchem, a na ty, při nichž dojde k poškození či vypadnutí zubu. „Pokud dítě upadne na ústa a zub sice v ústech zůstane, ale s odstupem času změní zabarvení, je pravděpodobné, že došlo k poškození nervového a cévního svazku. Pozastavené krevní zásobení následně vyvolá ztmavnutí zubu. U zubu se také často objevuje váček způsobený infekcí, což může ohrozit správný vývoj stálého chrupu,“ varuje Tereza Musilová. Pokud se takovýto úraz přihodí dítěti kolem šestého až sedmého roku, kdy by zub brzy vypadl sám od sebe, je lepší jej vytrhnout. Další možností je odstranit infikovanou a odumřelou dřeň a zub vyčistit. „I dočasný zoubek se tak podaří zachovat. Tuto situaci na naší klinice řešíme docela často,“ říká zubní lékařka.

PROČ NÁS TRÁPÍ CITLIVÉ ZUBY? POMŮŽE SPRÁVNÉ ČIŠTĚNÍ

Ulomený a vyražený zub se dá zachránit

Zub lze ale zachránit i v případě, že dojde k jeho zlomení nebo úplnému vyražení – je však zásadní dorazit do ordinace zubního lékaře pokud možno okamžitě. Pokud je ulomená korunka (vrchní viditelná část zubu), doporučují stomatologové všechny kousky posbírat, když je vyražený celý zub, radí vložit jej do mléka nebo vlhkého ubrousku. „Buňky na povrchu částí zubu jsou živé ještě několik hodin po ulomení, a pokud pacient přijde včas, umí stomatolog takový zub vsadit zpět, nebo spojit odlomené části s pahýlem zubu tak, že rozdíl není patrný. Zub poté může sloužit i několik let,“ ubezpečuje doktorka Musilová.

DENTÁLNÍ HYGIENA: JAK NA ZUBNÍ KÁMEN. PROČ SE HO MUSÍME ZBAVIT?


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 4. 2024

Berani, spojte se dnes se svou vlastní hodnotou a řekněte nahlas: Jsem úžasný! Jste dobří v tom, že dokážete rozšířit své srdce pro druhé a pomoci jim s jejich problémy. Nyní si vezměte trochu této lásky a péče a zaměřte ji na sebe. Problémy týkající se lásky a romantiky jsou na prvním místě. Měli byste si udělat čas na zhodnocení toho, kde se v této fázi nacházíte, a vyživovat tuto část své bytosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.