Cvičení

31. července 2021 04:06

Anna Kopečková

V čem cvičit venku? Rozhodně se vyhněte bavlně, radí technoložka sportovního oblečení

Pokud jste propadli klasickému venkovnímu kruháči, běhu, józe či horské turistice, kvalitní materiál, který vaše tělo uchová jako v bavlnce, je základ. Dnešní materiály nabízí možnost cvičit venku celoročně. Jaké vlastnosti by tedy měly mít vaše legíny, sportovní podprsenka nebo jógamatka?

Venku versus uvnitř

Víte, jaký je rozdíl mezi materiálem vhodným na cvičení ve fitku v porovnání s tím na pohyb venku? Určitě záleží na ročním období. Na venkovní běh v létě je samozřejmě potřeba jiné oblečení, než když teplota klesne pod nulu. „Obecně ale lidé často zapomínají na odolnost proti oděru a to je důležité v každém ročním období. I když budete vykonávat stejnou aktivitu venku i uvnitř, na outdoor trénink vždycky zvolte materiál, který je odolný proti zatrhnutí,“ vysvětluje Monika Nováková, technoložka a konstruktérka sportovních oděvů Kinoko. Vyhnete se tak poničení oblíbených legín například při mihnutí se kolem keře.

V létě versus v zimě

Počasí a teplota hrají při výběru sportovních kousků velkou roli. Základní rozdíl je zejména v gramáži a úpravě materiálu. „Například vyloženě zimní funkční legíny by měly mít vnitřní stranu počesanou. Udrží tak teplo a zároveň odvádějí pot,“ říká Monika Nováková. Při nižších teplotách by oblečení mělo být odolnější vůči větru a vodě, na slunečnější dny vyhledávejte spíše slabší, ovšem rychleschnoucí a prodyšný materiál.

STOP bavlně

Mýtů o vhodných a nevhodných materiálech existuje spousta. Čemu se ale opravdu vyhněte, je bavlněné oblečení na sport. Bavlna je možná příjemná na kůži, ovšem z pohledu vlastností není funkční. Váže na sebe vlhkost, kterou rychle absorbuje, velmi pomalu schne a následně studí. Pokud preferujete přírodní vlákna, zvolte oblečení ze 100% merino vlny.

Není podložka, jako podložka

Ano, i jóga se přesunula ze zastřešených sportovišť pod širé nebe. Pokud už máte vhodné oblečení, i vaše hlavní pomůcka - podložka na cvičení neboli jógamatka by měla mít vlastnosti uzpůsobené pobytu venku. „Podložka na ven by měla mít hladký a jednoduše udržovatelný povrch. Důležité je znát i prostředí, kde budete cvičit. Oblíbené jsou například jutové podložky, které díky hrubšímu povrchu zakryjí případné nerovnosti terénu,“ dodává Monika Nováková. Na trhu najdete podložky od tloušťky 1 mm. Ty jsou praktické zejména na cesty a případně jako spodní vrstva vaší oblíbené jógamatky, kterou tak ochráníte před případným zašpiněním od trávy či hlíny.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 4. 2024

Berani, vyhlídky na dnešní den jsou vynikající. Současné uspořádání planet a poněkud tísnivá atmosféra posledních dnů vás inspirují ke změně prostředí a návštěvě nových míst. Proč si nenaplánovat malý výlet? Všechna znamení naznačují, že právě teď je pro takové dobrodružství ta nejlepší doba. Pokud budete otálet, budete se cítit opět zaseknutí ve staré rutině.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.