Cvičení

18. srpna 2020 08:05

Anna Kopečková

Ideální letní pohyb? Jóga venku! Podrobný návod, jak ji správně cvičit

Teplé letní dny vybízejí k tomu, abychom trávili co nejvíce času na čerstvém vzduchu. Ať už budete trávit svůj volný čas na pláži, zahradě, v parku, či kdekoliv v přírodě, využijte příležitost a zkuste si tam zacvičit jógu. Cvičení jógy pod širým nebem vás vzpruží fyzicky i duševně. Zažijete příliv nové energie!

Zacvičte si jógu ráno po probuzení

Cvičení jógy ještě před snídaní je ideální pro nastartování na začátku dne a kromě toho v létě je ráno nejvhodnější doba na fyzickou aktivitu, protože sluneční paprsky ještě nejsou tak spalující jako v dopoledních či odpoledních hodinách. Je však důležité, aby nebylo chladno. „Při cvičení jógy není nikdy dobrý vítr, chladno a déšť, protože jóga je spojena s klidem a teplem. Svaly a šlachy musejí být prohřáté, nikoliv napnuté a chladné,“ vysvětluje zakladatelka a instruktorka pražských Domů Jógy Věra Vojtěchová a dodává, že velmi příjemné je praktikování jógy i na konci dne ke zklidnění a uvolnění.

Vyberte si klidné místo

Při cvičení jógy venku je důležité mít k dispozici klidné místo, kde budete obklopeni přírodou a nebudete ničím vyrušováni. Pokud bydlíte ve městě a jedinou možností je městský park, nezoufejte. Jakmile se plně oddáte cvičení, přestanete případné okolní vzruchy vnímat. „Pokud vás odrazují pohledy kolemjdoucích, zvolte nějaký větší park. Navíc z vlastní zkušenosti vím, že lidi moc koukat nebudou. Zvlášť ve velkých městech jsou zvyklí na všechno,“ povzbuzuje instruktorka dynamické jógy Kristína Jakubíková. Zkrátka se od všeho rušivého oprostěte. Vnímejte pouze vzduch, energii slunce, přírody a propojení všeho vnitřního s tím vnějším. Jóga je jednoduše krásný proces z vnějšku dovnitř. Staňte se toho součástí.

Jógamatku můžete nechat doma

Podložka na jógu funguje jako tlumič a zároveň protiskluzový prostředek, což oceníte především při cvičení v tělocvičně, respektive na pevném podkladu. Při cvičení venku nemusí být podložka ideální, někdy může být příjemnější zvolit deku nebo osušku, která se povrchu lépe přizpůsobí. Věra Vojtěchová dokonce radí vyzkoušet si někdy zacvičit třeba i zcela bez pomůcek. „Nechte spočinout své dlaně a bosá chodila na trávě či v písku. Pozdravy slunci a pozice ve stoje se dají takto v pohodě zvládnout, vnímáte intenzivněji energii země a ještě si při tom promasírujete nožky,“ doporučuje Vojtěchová. Při pozicích vleže nebo pokud budete potřebovat mít na zemi kolena, například u chatturangy nebo z hatha jógy u ashtanga namaskary, můžete využít zmiňovanou deku.

Na co se v terénu ještě připravit?

  • Nerovnosti terénu vás budou nutit k větší koncentraci.
  • Venku se nejspíš budete potit více než v chladné tělocvičně, proto se připravte na mokrá a kluzká chodidla či ruce.
  • Při cvičení na trávě nebo v písku budete více zapojovat svaly chodidel a fixovat celý středový core břišní stěny.
  • Nestabilita vás bude nutit k maximálnímu soustředění se na ukotvení chodidel a rukou.
  • Budete se více zaměřovat na svůj dech a zvýší se i vaše úsilí nenechat se rozptýlit vnějšími vlivy, jako jsou třeba kolemjdoucí.
  • Na závěrečnou šavásanu je dobré mít s sebou mikinu nebo šálu. Mírný vánek vás může zchladit překvapivě rychle, i když jste se předtím potili.

Uvolněte tělo i mysl a načerpejte vitamín D

Kromě dokonalého uvolnění těla a mysli můžete při cvičení jógy venku čerpat i další benefity – například vitamín D ze slunce. Populace v západních zemích trpí naprosto chronickým nedostatkem vitamínu D, který se tvoří pobytem pod širým nebem. Jeho dostatečné množství v těle velmi úzce souvisí s imunitou, pletí, stárnutím, depresemi, ale i s bolavými kyčlemi, protože se přímo podílí na tvorbě kostní hmoty a mineralizaci kostí. Většina z náš však tráví venku minimum času, a když už do přírody vyjdeme, mažeme se ochranným krémem a slunce a cenný vitamín D tak nemají šanci. Denně bychom přitom měli strávit pod širým nebem aspoň dvě hodiny. Ale pozor, i nadměrně opálená pokožka brání příjmu vitamínu D. „Zacvičte si pozdrav slunci pod širým nebem v době, kdy sluneční paprsky nejsou ještě pro kůži nebezpečné a čerpejte z jógy venku maximum benefitů,“ doporučuje instruktorka jógy Věra Vojtěchová.

Nesnažte se tělo oklamat hudbou

Na závěr ještě jedno doporučení. I když je hudba skvělým meditačním nástrojem, při cvičení jógy (nejen) venku se jí zkuste vzdát. Propojte se s přírodou. Nastražte uši a nechejte se unášet cvrlikáním ptáků, šuměním listů či zvuky tekoucí vody. Poslouchejte vlny na pláži. „Naučte se vnímat svět kolem sebe nejen očima, ale i ušima, čichem a srdcem. Objevíte v sobě obrovskou vnitřní energii,“ slibuje instruktorka jógy Pavla Křečanová.

Pozdrav slunci

Naučte se jednoduchou sestavu, kterou je dobré opakovat několikrát po sobě, ideálně ráno. Snažte se přitom vnímat souznění dechu s pohybem.Jednotlivé cviky jsou sestaveny tak, že ideálně protáhnou tělo a dodají mu energii. Pokud budete pozdrav slunci cvičit pravidelně, bude vaše tělo pružnější, zdravější a plné energie.

Zde je podrobný návod:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 1. 2025

Pokud máte problémy ve vztahu nebo v milostném životě obecně, Berani, nečekejte, že se to dnes zlepší. Lidé ve vašem okolí by vás mohli považovat za velmi podrážděné. Může se zdát, že vám cokoli, co kdokoli řekne, leze na nervy. Dokonce i sladké řeči, které vám vaše drahá polovička šeptá do ucha, vám budou připadat jako horký vzduch. Vaše podrážděnost vám však bude odpuštěna a kromě toho, ne každý den musí být tak vášnivý a láskyplný, jak byste si přáli.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.