Danny z grilovací show bojuje s rakovinou. Natáčení musel skloubit s chemoterapií

Dcera a otec Daniela a Danny - Česko na grilu (1)

V rozpálené grilovací show Daniel Kordula společně s dcerou Danielou ohromuje porotu pokrmy ovlivněnými mexickou kuchyní. Málokdo ale tuší, jak to má ve skutečnosti těžké. Daniel totiž už dva roky bojuje s rakovinou. Proč se rozhodl jít do soutěže a s vypětím sil bojovat o titul Grilmastera roku?

Sympatická dvojice Danny a Daniela se perou se zadáními soutěžních úkolů od porotců Zdeňka Pohlreicha a Martina Svatka velmi statečně. Do soutěže Česko na grilu přinášejí závan Mexika a zatím se jim daří. Jen hrstka lidí však při natáčení věděla, jak je na tom Daniel zdravotně. Celé natáčení se léčil s rakovinou a podstupoval chemoterapie. „V prosinci roku 2022 jsem byl na vyšetření, kde se zjistilo, že mám nádor na tlustém střevě. A metastázy. Takže okamžitě proběhla operace, kde mi upravili střevo, navíc mám umělý vývod, což je to nejmenší. Jsem onkologický pacient, co dva týdny chodím na chemoterapii,“ popisuje Danny.

Čtěte více: Kordula bojoval s grilem v soutěži amatérských kuchařů. Teď musí oslnit Pohlreicha

Do soutěže šel s plným vědomím toho, že je nemocný. Svou účast konzultoval s lékařkou, která se s něčím takovým ještě nesetkala. Nikdo nic takového nepodstoupil. Daniel měl k dispozici harmonogram natáčecích dnů, takže termíny chemoterapie zkoordinoval podle něj. O Dannyho nemoci vědělo jen několik lidí z produkce. „Musel jsem to říct, protože hrozilo, že bych soutěž nemusel dotočit. Nakonec to dobře dopadlo,“ dodává. Před soutěžícími svůj stav tajil. „Ještě by si mysleli, že si tak zajišťuju protekci,“ vysvětluje.

Jak Danny přiznává, natáčení mu pomohlo zapomenout na zdravotní starosti: „Vidím to kolem sebe každých čtrnáct dní, každý to snáší jinak, a kdo to neví, asi by neřekl, že jsem nemocný. Já se snažím pořád vtipkovat. A fakt je, že poslední, na co myslíte před kamerami při soutěžním vaření, je nemoc. Mně účast rozhodně pomohla zapomenout. Ale vytrénoval jsem se na nemoc nemyslet. Nemyslet na nejhorší. Myslím, že negativní myšlenky člověka ubíjejí. A tomu se snažím a vždy jsem se snažil zabránit.“

Podívejte se, co Dannymu při vaření poradil Zdeněk Pohlreich:

Myšlenky na rakovinu zaháněl sledováním Agáty Hanychové

Daniel je původně elektrikář, který pracoval v dolech a poté šel na vojnu. Po revoluci odcestoval do Ameriky, aby se naučil jazyk, ale poznal svou ženu Giliu, původem Mexičanku. S ní má dvě dcery a zhruba před 12 lety se rozhodli vrátit do Česka. V Americe se zrodila jeho vášeň pro grilování a získal zde i recept na optimismus. „Pomáhá mi humor, politický humor. Humor je alfa i omega mého života. A nerad se bavím o smrti – a to vyslechnete příběhů v čekárně. Ale pravda je, že Amerika mě hodně vycvičila. Lidi jsou tam optimističtí a nechtějí přenášet své starosti na jiné,“ objasňuje.

Nestihli jste premiérový díl reality show Česko na grilu sledovat v televizi? Přehrajte si ho celý online na prima+:

Způsobem, jak zabránit negativním myšlenkám, je podle Dannyho to, že se smějete něčemu jinému. V jeho případě to byl při natáčení pořadu rozchod Agáty Hanychové s Jaromírem Soukupem. „To je fakt neskutečná ženská, ta Hanychová. To bylo téma. To je opravdu až neuvěřitelné. A Češi umí natočit a vydat skvělá videa. Tedy když se netýkají vás. To pak asi zabolí,“ dodává.

Danny ani neumí vyjádřit, jak ho podporuje celá rodina. „I mexická část. Tam se za mě modlí pravidelně, zkrátka všichni kamarádi stojí při mně. A to je velká síla. A trvá to. Takže doufám, že jim to nějak oplatím. Že se z toho dostanu a něco vymyslím. Pokud k tomu dojde, bude to velkolepé. Manželka sice říká, že jsem blázen, ale mně tohle snění o tom, jak oslavíme, že jsem zdravý, moc pomáhá.“

Velkým hrdinou je pro Dannyho Zdeněk Pohlreich. „On je ten, kdo od doby, co padli komunisti, maká na tom, aby česká gastronomie za něco stála. Začal ji posouvat někam jinam. Nikdy to tu nebude jako ve světě, ale aspoň máme někoho, kdo má vize. A to je on. A fajn bylo, že jsem se s ním mohl potkat při natáčení,“ uvádí vděčně.

Danny měl při natáčení jen jeden okamžik, kdy si s Danielou řekli, že když to nepůjde, vzdají to. Nakonec nemuseli. Důvodem však nebyl zdravotní stav Dannyho, ale plating vítězného jídla natáčecího dne. „Vyhrálo jídlo, které já bych si v životě nedal. Bylo hrozně naservírované. Pak jsme s dcerou seděli a já měl pocit, že jsme ve špatné soutěži…“ Vášeň pro vaření a grilování je jeho hnacím motorem. Kromě zdraví touží po jediném. Rád by se zúčastnil víkendových grilovacích festivalů stejných, jaké jsou v Kansasu či Texasu.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 5. 2024

Nadměrné množství jídla a pití by mohlo způsobit, že se budete cítit spíše ospalí a lhostejní ke všemu. To může bránit vaší obvyklé laskavosti a náklonnosti, ale nemělo by. Odpočiňte si, vezměte si lék na žaludek a vraťte se ke svému starému já. V určitém okamžiku můžete být také v pokušení příliš utrácet. Nejprve si to rozmyslete.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.