Logopedka: Strašit děti čertem je nevhodné, mohou začít koktat
Při slavení svátku svatého Mikuláše byste podle logopedů neměli strašit děti čertem. U těch dětí, které mají vrozené dispozice, může stres z čerta spustit vadu řeči a dítě může začít koktat.
Od lekání dětí nás odrazuje přednostka brněnské Soukromé logopedické kliniky Logo Ilona Kejklíčková. Klinika v minulosti uspořádala výzkum, který souvislost mezi návštěvou čerta a následným koktáním potvrdil u zhruba 50 procent všech koktavých dětí.
Ve zhruba pětině případů koktání samo odeznělo během několika dnů, ostatní děti se musely léčit u odborníků, uvedla.
Výzkum pořádaný klinikou Logo byl celostátní a sbíral data z ordinací foniatrů a logopedů. "Potvrdilo se nám to v mnoha případech. I dospělí pacienti si uvědomovali, že událost s Mikulášem a čertem vyvolala u nich koktavost. Údiv a následná stresová situace u dítěte, kde je například vrozená dispozice, může ovlivnit vadu řeči," uvedla Kejklíčková. Z výzkumu podle ní prokazatelně vyšlo 63 případů, kdy museli rodiče následně docházet s dítětem k odborníkovi.
Podle logopedky je nejlepší prožít Mikuláše bez stresu s dárky, jako je ovoce a malá sladkost. "Ideální je vyvolat pozitivní vjemy a ne strach," podotkla Kejklíčková. Souhlasí s ní i někteří psychologové. Například podle brněnského psychoterapeuta Aleše Aujezkého může být pro děti setkání s čertem stejně stresující záležitostí, jako je pro dospělé přepadení v parku. Trauma si potom mohou nést celý život, řekl Brněnskému deníku.
Tradice svátku vychází z legendy o biskupu Mikuláši, který žil v první polovině čtvrtého století v turecké Myře a proslul svojí laskavostí a štědrostí k potřebným. Ve většině západních zemí dodnes chodí lidé převlečení za Mikuláše 5. prosince po domácnostech a dětem rozdávají drobné sladkosti a ovoce. V některých evropských zemích je doprovázejí anděl a čert.
Zdroj: ČTK