Čím sladit? Vyberte si vhodnou alternativu cukru

V dnešní době takřka hamletovská otázka – čím sladit? – motá hlavy odborníkům, dietářům i běžným smrtelníkům.

Většina lidí sladkou chuť miluje, protože ačkoliv pracujeme na ultratenkých počítačích a vymýšlíme nanotechnologie, naše těla stále fungují stejně jako v pravěku. Právě evoluce je zodpovědná za to, že náš organismus pozitivně reaguje na sladkou chuť, protože co je sladké, to obsahuje cukr, tedy energii potřebnou k přežití.

V našich současných podmínkách, kdy je téměř každý druhý obézní, kdy se lidé potýkají s diabetem a vysokým cholesterolem a už i u dětí vidíme solidní pupíky, hledáme alternativy k obyčejnému cukru, s oblibou zvanému bílý zabiják.

Začarovaný kruh

Sladidla mívají obyčejně velmi vysoký glykemický index. To znamená, že se rychle dostanou do krevního oběhu a zvednou hladinu cukru v krvi. Na tento vzestup zareaguje slinivka břišní vypuzením inzulinu, který má za úkol hladinu cukru opět snížit. Protože je ale cukru moc, slinivka vyšle tělu na pomoc hodně inzulinu a ten sníží hladinu cukru příliš. V reakci na to opět dostaneme ukrutnou chuť na sladké.

Pokud si kávu osladíme nízkokalorickou náhražkou, nedostaneme do sebe skoro žádné kalorie, ale organismus na sladkou chuť reaguje a trocha inzulinu se vyplaví i v tomto případě.

Držte cukr na uzdě

Je velmi výhodné udržovat hladinu cukru v krvi stabilní, protože pak nedochází k výkyvům energie – nestane se vám, že máte po snědení koblihy pocit, že byste mohli lámat skály, ale za chvíli se dostaví útlum. Při stabilní hladině cukru je energie pořád relativně dost.

Dalším benefitem stálé hladiny krevního cukru je nepřibývání na váze – čím víc jednoduchých (a průmyslově upravených) cukrů do sebe dostaneme, tím víc inzulinu se vyplaví a cukr, jenž nespálíme pohybem, se pak uloží ve formě tuku. Inzulin má schopnost schovat do našich faldíků tuku opravdu hodně.

Abyste nemuseli žít život v askezi a odříkání veškerého potěšení, naučte se sladit méně, a když už budete sladit, tak si vybírejte vhodná sladidla:

Třtinový cukr

Cukr muscovado a další populární tmavé cukry jsou skoro stejně kalorické jako cukry bílé, ale na rozdíl od nich obsahují minerální látky a vitamíny, takže našemu tělu uškodí méně.

Med

Díky obrovskému obsahu minerálů a vitamínů se řadí mezi velmi zdraví prospěšné potraviny. Svým složením je to ale jen a jen cukr (co se makroživin týče), takže se nenechte zmást jeho blahodárnými účinky na zdraví a raději s ním šetřete.

Sirupy

Sirup z agáve, javorový sirup či ovocné a obilné sirupy se těší velké oblibě, protože jsou vyráběny z přírodních zdrojů a tváří se celkem zdravě. Dost z nich má nižší glykemický index, ale musíte dobře číst etikety a zkoumat jejich složení.

Xylitol

Tzv. alkoholový cukr je přírodní sladidlo, jež se získává z mnoha druhů ovoce i zeleniny. Má asi o 40 % méně kalorií než běžný cukr, nezpůsobuje zubní kaz (přidává se do žvýkaček) a ani tolik nerozhoupe hladinu cukru v krvi. Seženete ho v prodejnách se zdravou výživou nebo na internetu. S jeho konzumací to ale nepřehánějte, má totiž projímavé účinky.

Kokosový cukr

Z kokosu se vyrábí snad úplně všechno, takže ani cukr není výjimkou. Má nižší glykemický index, pyšní se obsahem vitamínů a antioxidantů, ale kvůli specifické chuti ho nelze použít do všech receptů.

Stévie

Rostlinka stévie zažívá svá léta slávy. Můžete si ji vypěstovat doma na balkoně nebo ji pořídíte v podobě tablet či prášku ve většině supermarketů. Neobsahuje žádnou energii a měla by být zcela přírodní. O vedlejších účincích se zatím jen spekuluje a žádný výzkum dosud nepřišel s argumenty, proč ji neužívat, což je dobrá zpráva.

Umělá sladidla

Jsou umělá, často bezkalorická a mívají chuťový „ocas“. Pro diabetiky jsou záchranou, nicméně o jejich nežádoucích vlivech na naše zdraví už byly napsány celé romány. Pokud můžete, vyhněte se jim. Jestli ale chcete hubnout, jsou lepší alternativou než cukr.

Zdroj: Fithall.cz

Sdílejte článek
Štítky zdraví energie cukr inzulin sladidla náhradní sladidlo Glykemický index

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 4. 2024

Berani, některé vaše pracovní povinnosti jsou pro jednoho člověka příliš velké a mohly by vás dnes zatížit. Zdá se, že hromada práce se neustále zvětšuje, ať děláte, co děláte. Pokud můžete, delegujte své úkoly. Nejméně naléhavé úkoly odložte stranou a na zbytku postupně zapracujte. Váš zaměstnavatel od vás může, ale nemusí očekávat příliš mnoho, ale vy máte právo udržet si zdravý rozum bez ohledu na cokoli.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.