Dieta podle věku: Co jíst ve 20, 30, 40 či 50?

I když ženy nerady mluví o svém věku, právě on je při hubnutí důležitým faktorem a podílí se nemalou měrou na našem (ne)úspěchu. Pojďme se podívat, jak se hubne a jaká jsou úskalí v jednotlivých etapách života.

Když je vám 20

Hubnutí: Metabolismus jede na plné obrátky a spálí přijaté kalorie snad ještě dřív, než je vůbec pořádně spolknete. Kila navíc proto velmi snadno spálíte přidáním jakéhokoli aerobního pohybu.

Co dělat: Je zima, takže ideálním sportem může být bruslení, běžky nebo jen obyčejná rychlá chůze. Ve 20 letech stačí jedna dvě hodiny a linie je zpět. Krom toho někdy stačí navštívit párty a všechno vytancovat.

Jak jíst: I když to vypadá, že si můžete dát, co chcete, snažte se dodržovat alespoň trochu zdravý jídelníček, ať si nezaděláte na problémy v pozdějším věku. Takže sladkosti ano, ale ne několikrát denně, a nepřehánějte to se slazenými nápoji včetně koktejlů.

Když je vám 30

Hubnutí: Jako ženy se cítíme na vrcholu, ale hubnutí se stává trochu složitější. Metabolismus se zpomaluje a navíc je potřeba vyhnout se stresu. Při něm se totiž vyplavuje hormon kortizol a ten zjednodušeně způsobuje ukládání tuků na „horší časy“.

Co dělat: Dělejte hlavně to, co vás baví. Tím se zbavíte nejen kil navíc, ale i stresu. Zkuste vyrážet s rodinou co nejvíce na výlety, dovádějte s dětmi, zkuste se pravidelně věnovat nějakému sportu. Uvidíte, že když se jednou nebo dvakrát donutíte a půjdete si zacvičit, budete ze sebe mít radost a skvěle si vyčistíte hlavu.

Jak jíst: Jezte méně kalorií, omezte nadmíru sladkostí a vynechejte tučná jídla. Raději zařaďte drůbež, zeleninu, ovoce, luštěniny. Dodávejte tělu navíc ještě vitaminy a minerály, hlavně železo a vitamin C.

PŘERUŠOVANÝ PŮST: ÚČINNÁ METODA, JAK ZHUBNOUT ZDRAVĚ I BEZ DIET

Když je vám 40

Hubnutí: Tělo se viditelně mění. Pomalu ubývá estrogenu a svalů, dochází k rychlejšímu ukládání tuku na problémových partiích a k tomu se objevuje ještě řídnutí kostí.

Co dělat: Kromě pravidelného pohybu (stačí i půl hodiny alespoň 3x týdně) je dobré zařadit ještě posilování a cviky na podporu kondice a také ty, které se zaměřují na střed těla tzv. CORE.

Jak jíst: Menší porce, ale častěji. Také je téměř nutností obměnit jídelníček a zařadit zeleninu, ovoce, celozrnné pečivo a další potraviny bohaté na vitaminy a minerály, třeba drůbež, mléčné výrobky, ryby a luštěniny.

Když je vám 50 a víc

Hubnutí: Naše tělo potřebuje po přechodu menší tukové zásoby. Díky tuku ale vypadá žena mnohem mladší, redukuje totiž vrásky. Smiřte se se svým věkem a nemučte se dietami. Výhodou je, že od 60 let výše se metabolismus už příliš nemění. Proto jakmile si navykneme na určitý režim, vydrží nám štíhlá postava napořád.

Co dělat: Rozhodně si nejdřív zajděte k lékaři. Pak zařaďte pohyb, který podporuje kardiovaskulární systém a je šetrný ke kloubům – třeba jízdu na kole či rotopedu, nordic walking, procházky apod.

Jak jíst: Vyváženě! Navíc se vyhněte jednoduchým cukrům a myslete na to, aby byl váš jídelníček zdravý .

-ak-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 5. 2024

Dnes byste mohli dobře psát beletrii nebo publicistiku. Je docela dobře možné, že jste o nějakém literárním oboru uvažovali. Proč váháte? Nikdy není pozdě. Najděte si čas na napsání příběhu. Pokud máte negativní postoj k věcem, které děláte, jak chcete něco udělat, Berani?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.