zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Kult svalnatých těl: Proč tolik toužíme po svalech a proč to někdy nejde?

Pokud jde o posilování, mají muži oproti ženám velkou výhodu
Autor: Thinkstock Pokud jde o posilování, mají muži oproti ženám velkou výhodu
anna kopečková , Vydáno: 22.09.2015
Zdá se, že poslední dobou všichni tráví svůj volný čas jen budováním svalové hmoty, popíjením proteinových koktejlů a běháním. Jemně vyrýsované bříško s viditelnými svaly a kulatý, pevný zadek, se staly symbolem krásy tohoto desetiletí a kdo netráví dny a noci v posilovně, jako by ani nežil.

reklama

Kult vysportované postavy je jako každý kult trochu přehnaný. Není nutné svůj život zasvětit honbě za propracovanou muskulaturou, nicméně vyšší podíl svalové hmoty není nikdy na škodu. Víc svalů znamená pevnější tělo, pevnější kosti i rychlejší a efektivnější metabolismus.

Někdo zvedne dvakrát činku a hned se mu na paži klene výstavní biceps, jiný se může snažit celé roky bez větších výsledků. Tvorba svalů je totiž ovlivněna mnoha faktory:


Pohlaví

Muži nabírají svalovinu mnohem snáz než ženy, a to díky pohlavnímu hormonu testosteronu. Ženy mají tento hormon také, ale jen v minimálním množství. Testosteron může za to, že v pubertě chlapci zmužní a zesílí, zatímco dívky se díky ženským hormonům zaoblují. Aby ženám narostly svaly, jaké mají třeba kulturistky, musí cvičit s neuvěřitelnými váhami a svalům zasvětit svůj život.

Věk

S přibývajícím věkem klesá schopnost těla vytvářet svalovou hmotu. V dětství se svaly trénují přirozeným pohybem, v pubertě pak mladí muži sílí, v časné dospělosti je schopnost těla tvořit svaly nejvyšší a s postupem času tato schopnost klesá. Ve stáří není člověk tak aktivní, proto se nejen netvoří nové svaly, ale také již vytvořená svalová hmota atrofuje.

7 výhod silového tréninku aneb Proč je dobré zvedat činky

Posilování je spíše doménou mužů a řada žen se mu vyhýbá v domnění, že z nich udělá obryně. Nadměrné velikosti mají ale obvykle na svědomí spíš koblihy než činky. Silový trénink má nespočet výhod a přináší mužskému i ženskému tělu spoustu benefitů. Proto je obrovská chyba se mu vyhýbat.

Výhoda č.1: Formování postavy

Formování postavy

Svaly jsou to, co dává našemu tělu tvar, a bez posilování je není možné dostatečně stimulovat a tvarovat. Běhání, jízda na kolečkových bruslích nebo svižné procházky jsou sice fajn a mají příznivý vliv na zdraví, ale kulatého a pevného pozadí takovými aktivitami nedosáhnete. Aerobní cvičení pálí totiž nejen tuky, ale také svaly.

 

Genetika

Genetika hraje obrovskou roli. Existují lidé s převahou pomalých svalových vláken (ta jsou vhodnější pro vytrvalostní sporty) a ti s vyšším podílem rychlých vláken (vhodná pro silové sporty). Pak je jasné, že ti s lepší dispozicí pro růst svalů, budou také svaly budovat, protože jim to půjde a bude je to bavit. Typ tělesné konstituce rovněž můžeme rozlišit na tzv. ektomorfní, mezomorfní a endomorfní, přičemž ektomorfové jsou hubení a špatně nabírají svaly a naopak endomorfům nárůst nečiní potíže.

Někdo přibírá víc na břiše, někdo na stehnech...

Hubněte a cvičte podle typu své postavy

 

 

Strava

Z hamburgerů, koblih a čokoládových tyčinek svaly nikdy neporostou. Svaly potřebují správnou výživu v podobě komplexních sacharidů, libových bílkovin a zdravých tuků. Jídlo je alfou i omegou nárůstu svalové hmoty.

Trénink

Pro zesílení a růst muskulatury je klíčový silový trénink. Zatímco aerobní aktivity mají schopnost spalovat podkožní tuk i svalovou hmotu, silovým cvičením se svaly zpevňují a budují. Aby měly z čeho růst, je nutné po tréninku doplnit potřebné živiny a nechat svaly zregenerovat. Trénink je nutné po čase obměnit – jinak by tělo usnulo na vavřínech.

Břišní svaly můžete klidně posilovat každý den

Znáte svaly břicha? A víte, jak je posilovat?

 

Čas

Ani Řím nepostavili za jediný den. Jestli chcete svaly, cvičte, dobře jezte a buďte trpěliví. Klíčem je vytrvalost, úsilí a trpělivost.

 

Zdroj: Fithall.cz

Fithall banner 7 Foto:

 

 

reklama

Související témata: posilování , svaly

reklama

Přečtěte si také

reklama