Müsli a müsli tyčinky: Jíst, či nejíst?
Otázka téměř hamletovská – jíst, či nejíst müsli? Ještě před pár lety nám říkali, že bychom ho měli snídat nejlépe denně, dnes se zase všude dočteme o tom, jaké je müsli zlo – vždyť obsahuje cukr, toho bílého zabijáka, který se vám nejen usadí na bocích, ale také způsobí cukrovku a kdovíco ještě.
Pravda leží, jako vždy, někde uprostřed. Donedávna byl ve výživě trend konzumace cereálií, sójových výrobků a nízkotučných produktů, takže se müsli těšilo velké oblibě. Nyní se naopak prosazuje nízkosacharidová strava s důrazem na kvalitní bílkoviny a zdravé tuky, čímž se vhodnost křupavých dobrot pro naše zdraví i linii zpochybňuje.
Doporučení tedy zní: nebojte se müsli (ani těch zapékaných) a müsli tyčinek (ani těch s polevou). Díru do žaludku vám neprovrtají a rapidní nárůst hmotnosti také nezpůsobí. Jen je třeba vybrat si kvalitní produkty, jíst je spíš dopoledne nebo po náročném tréninku a v omezeném množství.
Při výběru snídaňového sypání rozlišujte mezi müsli a cereáliemi. Pod označením müsli se rozumí pokrm z obilovin (čili cereálií), který svými kořeny spadá do oblasti Německa a Švýcarska (tzv. Bürchermüsli) a skládá se z tepelně neupravených ovesných vloček a ovoce.
Rozlišujeme hned několik druhů:
Suché müsli
Označuje sypkou směs z obilných vloček (nejčastěji ovesných), kousků sušeného ovoce, semínek a ořechů. Najdete ho na pultech supermarketů jako sypké müsli, ale můžete si ho také jednoduše připravit doma. Protože neobsahuje přidaný cukr ani tuk, je vhodné pro zdravý životní styl i hubnutí. Jen si dejte pozor na sušené ovoce a ořechy – tam je cukru i tuku dost, takže si snídani, pokud možno, dál nedoslazujte.
Čerstvé müsli
To získáte, když vločky namočíte přes noc ve vodě a poté přidáte čerstvé ovoce. Tento druh se v obchodech neprodává, protože je obtížné zajistit jeho trvanlivost. Spíš se jedná o obilnou kaši, kterou lze konzumovat jak studenou, tak teplou.
Zapékané müsli
Tento druh berte spíš jako sladkost a pochutinu než jako zdravé a vyvážené jídlo k dennímu jedení. Vzniká tak, že se do sypké směsi vloček, semínek, sušeného ovoce a ořechů přidá cukr nebo med a trocha tuku a za občasného promíchání se zapeče v troubě. Je chutnější než suché müsli (právě díky cukru a tuku), ale o to méně vhodné pro hubnutí. Ani moderní název „granola“ na kaloriích tomuto müsli bohužel neubere.
Snídaňové cereálie
Zní to zdravě (vlivem reklamy), nicméně cereálie rovná se obiloviny a ty zase tak superzdravé samy o sobě nejsou. Často bývají pufované, čímž se zvedne jejich glykemický index a po jejich snědení budete mít brzo hlad, a mnohdy jsou slazené, máčené v medu nebo čokoládě. Krásně barevné krabice s pohádkovými motivy mají za úkol nalákat děti, pro které jsou ale z nutričního hlediska naprosto nevhodné.
Müsli tyčinky
Jako dopolední svačina nebo doplnění energie po fyzické aktivitě nejsou špatné. Ty s polevou obsahují víc tuku i cukru, ale i tak se většinou prodávají po 30 gramech a takové množství vám určitě žádné škody na postavě ani zdraví nenapáchá. Tyčinky bez přidaného cukru jsou samozřejmě vhodnější.
Zdroj: Fithall.cz