Nebezpečné hubnutí: Co v žádném případě nedělat, když chcete shodit?

Mnoho lidí každoročně po zimě řeší stejný problém – jak se zbavit přebytečných kil. A často se dopouštějí chyb, kterými svému tělu i psychice jen zbytečně ubližují. Čemu bychom se měli při cestě za vysněnou postavou určitě vyhnout?

Nevěřte detoxům

Pojem detoxikace představuje aktivní odstraňování a odbourávání toxických látek z našeho organismu, nahromaděných například v důsledku přemíry alkoholu, léků nebo některých složek stravy. Běžné toxické látky z prostředí, kterým jsme vystaveni denně, přirozeně tělo eliminuje díky vlastnímu detoxikačnímu systému 24 hodin, 365 dní v roce. Tento detoxikační systém tvoří játra, ledviny, trávicí trakt, lymfatický systém, plíce a kůže.

Většina detoxikačních diet je postavena tak, že vašemu tělu nedodá dostatek všech potřebných látek, jako jsou bílkoviny, sacharidy a tuky. Výsledkem několikadenního půstu může být malátnost, únava a podrážděnost. Dnes tolik populární především jarní detoxy a očisty mají za úkol zbavit vaše tělo toxinů a odlehčit játrům a ledvinám. „Pro přirozenou detoxikaci organismu od běžných toxických látek potřebuje naše tělo kvalitní a vyváženou stravu každý den. Hladovky, půsty, detoxy, to vše s sebou nese riziko nedostatku důležitých životně nezbytných látek pro správné fungování našeho těla, orgánů a jejich funkcí,“ vysvětluje Mgr. Kateřina Šimková, výživová specialistka Zdravestravovani.cz.

Vyhněte se hladovění

Pokud chcete zdravě a dlouhodobě zhubnout přebytečná kila, hladověním svého cíle rozhodně nedosáhnete. Krátkodobým hladověním a následným návratem do „normálního“ režimu dáte tělu pořádný šok a docílíte nežádoucího jojo efektu. „Pro trvalé zhubnutí potřebujeme upravit správné množství jídla tak, aby strava byla pestrá, vyvážená a pravidelná. Bezmyšlenkovité snížení příjmu potravy, kterým tělo ochudíme o potřebné živiny, má za následek úbytek svalové hmoty, čímž se sníží hodnota vašeho bazálního metabolismu (BMR). Čím je hodnota vašeho BMR vyšší, tím můžete vašemu tělu dopřát vyšší energetický příjem. BMR se snižuje s věkem a poklesem svalové hmoty, naopak roste při nabírání svaloviny. Z tohoto důvodu je ztráta svalové hmoty nežádoucí a hladovění za účelem hubnutí je naprosto nevhodné,“ upozorňuje Mgr. Kateřina Šimková.

Obloukem se vyhněte jednostranně zaměřeným dietám

Dnes se můžete setkat se spoustou drastických diet slibujících žádoucí postavu téměř za pár dní. Tyto diety jsou většinou postaveny na výrazném snížení či úplném vyřazení tuků či sacharidů z jídelníčku. Tuky, sacharidy a bílkoviny tvoří základní živiny, tzv. makronutrienty, které jsou pro správné fungování těla nepostradatelné. A drastické diety jsou charakteristické právě nedostatečným obsahem nutrientů a jednostrannou skladbou stravy. Pro zdravé hubnutí tělo potřebuje všechny potřebné nutrienty, což jsou kvalitní bílkoviny, kvalitní tuky, sacharidy, vitaminy, minerální látky a vláknina.

Nevěřte zázračným tabletkám a spalovačům tuků

Spalovače tuků patří mezi doplňky stravy, kterých je na trhu velké množství. Tyto produkty vám díky zvýšení klidového energetického výdeje mohou pomoci při snižování tělesné hmotnosti, ale pouze za předpokladu intenzivní fyzické aktivity a správného nastavení jídelníčku. Tyto produkty vás mohou posunout při cestě za vysněnou postavou o velmi nepatrný krok vpřed, ale je to jen malý pomocník, od kterého byste neměli mít přílišná očekávání.

Netrapte tělo a dejte mu čas

Při hubnutí je důležité mít reálné a dlouhodobé cíle, které vedou k trvalým změnám a úbytku tělesné hmotnosti. Pomalými změnami nejen stravovacích, ale i pohybových návyků dojdete k vytouženému cíli ve zdraví a spokojenosti. Radikální změny, rychlý hmotnostní úbytek jdou většinou ruku v ruce s trápením. „Naše tělo pracuje tak, že je zvyklé na určitou energetickou rovnováhu, kterou se snaží dlouhodobě udržet. Jakékoliv změny, ať proces hubnutí, či nabírání, jsou pro tělo změna stavu a náš organismus se na tyto změny musí adaptovat a přizpůsobit se změně energetické hladiny. Bez obav si můžeme udělat jeden volný den v měsíci, kdy si dopřejeme, na co máme chuť. V rámci týdne to můžou být 1–2 chody o víkendu, kterými se potěšíme. Pozvolné a zdravé hubnutí představuje snížení tělesné hmotnosti kolem 0,5 kg za týden. Správným nastavením pravidelného energetického příjmu jsme schopni dlouhodobě udržovat své cíle. Energetický příjem u každého z nás je velmi individuální, a proto doporučuji využít výživového specialistu, který vám pomůže zjistit hodnotu vašeho bazálního metabolismu a dle něj nastavit správné hodnoty pro vás,“ dodává Mgr. Kateřina Šimková.

-ak-


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 2. 2024

Je těžké popřít sílu chemické reakce na jinou osobu. Dnes se pravděpodobně setkáte s někým, nebo jste možná právě potkali někoho, kdo na vás má silný vliv, Berani. Tuto osobu nemůžete dostat z hlavy. Není jasné, zda se jedná o jednorázový flirt, nebo o dlouhodobý románek. Ať už se ukáže, že jde o cokoli, jste nadšeni, že se cítíte tak vzrušení a živí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.