1. června 2017 14:00
Martina ČerňanskáZažité mýty o hubnutí. Nevěřte jim!
Dali jste si za cíl udržet si vysněnou váhu, nebo naopak dát kopačky nadbytečným kilogramům a zase být zpátky na té ideální, kterou jste před lety úspěšně ztratily? Místo drastických diet se spíše přeorientujte na zdravý a racionální způsob stravování.
A rozhodně si níže uvedené pravidla vymažte z hlavy jednou provždy. Proč? Fungují totiž jako zažité, avšak nepravdivé fámy. A možná právě díky nim se vaše váha nehne z místa.
„Pokaždé když jsem se rozhodla shodit nějaké to kilo, jsem se trápila hladovkou a za tři dny po šíleném hladu vybělila ledničku a i spížku takovým způsobem, že veškeré zásoby vzaly za své,“ vzpomíná na své omyly čtenářka Kateřina.
Mýtus č. 1: Hladovka je to jediné, co skutečně pomáhá
Samozřejmě, že když do sebe nedostanete ani sousto, tak kila půjdou dolů úplně samy. Avšak to neznamená, že je to pro vás a organismus v pořádku. Za nadváhou a obezitou se mnohdy skrývá také nedostatek energetického příjmu a jeho neadekvátní rozložení během celého dne. V praxi to tedy znamená, že nesnídáte, oběd odbudete něčím ve fast foodu a pak se večer u televize nemůžete dojíst. Tímto způsobem se spolehlivě projíte k nadváze. Jezte proto pravidelně po malých porcích, a to v horizontu dvou až tří hodin.
Mýtus č. 2: Po zdravém jídle vždycky zhubnu. Vždy ale záleží na tom, jak jej připravíte
Máte v plánu dát si na oběd rybu, květák či libové kuřecí maso avšak ve smažené variantě? Pak určitě nezhubnete, nadbytek kalorií totiž tyto zdravé potraviny získají bezprostředně po vytáhnutí z oleje.
Mýtus č. 3: Neskočte na lep obchodníkům
Utrácíte hlava nehlava za přehršel potravinových doplňků, pilulí a zázračných koktejlů či polévek? Tisíce jen lítají, avšak kila, ta se vás drží jako přibitá? Pokud nezměníte kompletně stravování a k tomu se nezačnete hýbat, váha dolů nepůjde.
Mýtus č. 4: Jím jen do pěti, pak už ne
Jídlo si dávkujte podle toho, kdy chodíte spát. Poslední konzumace by měla být asi dvě až tři hodiny před ulehnutím do postele. Vždy ale preferujte lehké a snadno stravitelné večeře.
Nebojte se jíst i po 17. hodině, Foto: istock.com
Mýtus č. 5: Do fitka budu chodit denně
Je sice fajn, že se chcete hýbat, avšak všeho s mírou. I svaly a tělo celkově potřebuje po námaze čas na regeneraci. Zbytečně byste se okrádali o energii, kterou byste si kompenzovali energy drinky či müsli tyčinkami, které jsou mimo jiné plné cukrů a ztužených tuků, a to díky polévám.
Mýtus č. 6: Jídelníček si hlídám, avšak na pitný režim zapomínám
Těší nás, že se zajímáte o to, co jíte, avšak s tekutinami by to mělo být stejně tak. Kontrolujte nejenom jejich příjem, ale také kalorickou hodnotu spolu s obsahem cukru. Pro klid v duši se natáhněte po sklenici neslazené vody s citrónem a limetou na dochucení.
Mýtus č. 7: Light, ligth a zase jednou light
Utrácíte jen za výrobky, které se honosí přívlastkem light? Nedělejte to. Vesměs jsou tyto produkty uměle nastavovány cukrem a jinými aditivy, čímž se redukční efekt snižuje.
Mýtus č. 8: Dieta je drahá
Může se to vám zdát, avšak pokud se rozhodnete jít cestou zdravého životního stylu, lze ji zvládnout i s rozpočtem držícím se při zemi. Investujte proto do luštěnin, vajec, celozrnného pečiva, libového kuřecího masa, zeleniny a do ovoce. Pokud se rozhodnete nekupovat zaručené spalovače tuků či dovážená dietní jídla, tak taková redukce určitě drahá být nemusí. Do práce si neváhejte připravit jak svačinu, tak také oběd a pozdní svačinku, kterou si posilníte třeba před cestou na MHD, ať nešilháte hlady.
Mohlo by vás také zajímat:
-lz-