Domácí ovzduší horší než u dálnice. Jak se zbavit zplodin ze sporáků, čističů a svíček
Naše domovy, ve kterých máme většinou pocit té největší čistoty, mohou skrývat něco, co pouhýma očima nespatříme. Jedovatý koktejl látek, horší, než se vyskytuje například v blízkosti rušných silnic. Jak se zbavit znečištění, které ovlivňuje zdraví dospělých i dětí?
Dosáhnout dokonale čistého vzduchu, tak jak ho prezentují někteří výrobci čističek, je prakticky nemožné. Běžně obsahuje koktejl nejrůznějších částic a látek, od prachu a pylů přes toxiny vznikající při dopravě nebo v zemědělství až po zplodiny z hoření vznikající při pálení vonných tyčinek a svíček. I ty totiž přispívají ke znečištění domácího ovzduší, i když v menší míře než například kouř z cigaret nebo škodliviny z plynových sporáků.
Čtěte také: Plynové sporáky prokazatelně ohrožují zdraví vašich dětí. Škodlivost lze snížit jednoduchými triky
Čisto, ale za jakou cenu
Dokonce některé čisticí prostředky, které používáme, abychom domácnost řádně vydezinfikovali a nečistot ji zbavili, mohou mít negativní vliv na naše zdraví. A nejhorší na tom je, že těžko spočítáme, co konkrétně a jak moc znečišťuje vzduch právě v našem interiéru.
Znečištěné ovzduší je přitom významným rizikovým faktorem pro rozvoj respiračních chorob jako je astma, ale i rakoviny plic. Především u domácností, ve kterých žijí i děti, je proto potřeba tyto zplodiny eliminovat. Není potřeba se hroutit a hned nakupovat čističky vzduchu ve velkém, toxiny tu s námi byly vždy a jen tak se jich nezbavíme, můžeme ale provádět určitá opatření, abychom se jim co nejvíce vyhnuli.
Čtěte také: Plynové sporáky prokazatelně ohrožují zdraví vašich dětí. Škodlivost lze snížit jednoduchými triky
Čisté ovzduší (nejen) v domácnosti
Jak uvedl MUDr. Libor Havel, lékař pneumoonkologické kliniky Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze pro vzdělávací platformu Plice.online, je v současnosti těžké najít člověka, který by neměl žádný rizikový faktor pro rozvoj plicních onemocnění. Je jasné, že pokud doma žijí kuřáci, kteří si v nevětraných místnostech zapalují cigarety, nebude jejich obydlí, co se týká čistoty vzduchu, bezpečné. Někdy ale znečištění domácího ovzduší způsobí i věci, u kterých bychom to vůbec nečekali a jsme zvyklí je používat celý život. Například vonné svíčky, čisticí prostředky nebo plynové sporáky.
- Pokud máte plynový sporák, měl by být odborně zapojený, seřízený a s platnou revizí. Používejte ho vždy se zapnutou digestoří, která zplodiny odvádí z bytu či domu pryč. Pomůže také větrání. Pokud je to možné, kombinujte vaření na plynovém sporáku s alternativami v podobě varné konvice, elektrického hrnce a podobně.
- Nepřehánějte to se svíčkami a dalšími hořícími vonnými doplňky. Při vybírání svíček se zaměřte na ty bez parafínu, z včelího či sójového vosku a s bavlněným knotem. Nezavírejte se s nimi do malých nevětraných místností, naopak, pokud milujete zapalování svíček, často větrejte.
- Prozatím bylo provedeno málo výzkumných studií, které by se zaměřily na konkrétní čisticí prostředky a dokázaly by nám sdělit, jaké přestat nadobro používat. Obecným doporučením je, pokud je to jen trochu možné, vybírat ty s přírodním složením.
- Zásadní je také pravidelné vysávání a utírání prachu, pokud jsou totiž částice pevně usazeny na površích, neodstraní je ani čistička vzduchu. I ta je však skvělým pomocníkem, při výběru si nechte poradit od odborníka, aby splňovala potřeby vaší domácnosti.
Mohlo by vás zajímat: Tyto 4 věci v domácnosti čistíme příliš často. Co můžeme nechat špinavé?
- Odstraňte doma co nejvíc lapačů nečistot, jako jsou koberce, závěsy a přehozy. Ty, kterých se zbavit nechcete nebo nemůžete, byste měli pravidelně prát a měnit.
- Další nečistoty si domů přinášíme také zvenčí na oblečení, vlasech i kůži. Proto je důležitá jak osobní hygiena, tak i praní oblečení.
- Větrat je dobré pravidelně, nejlépe ráno a během dopoledne, pak podle potřeby. Nejlepší je větrání přes vedlejší místnost. Pokud bydlíte na místě, kde je venkovní ovzduší samo o sobě dost znečištěné (například v rušných částech města), čistička vzduchu bude obzvlášť vhodná.
- Hledejte přírodní alternativy, které pomohou k čistší a voňavější domácnosti. Zelené živé rostliny, esenciální přírodní oleje či solné lampy k tomu přispějí a navíc skvěle vypadají.
Zdroje: Econea.cz, Plice.online, airbi.cz
Podívejte se na příjemný interiér bytu moderátora Jaroslava Brousila: