zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Mezinárodní den žen: 10 zajímavostí, které jste o něm možná nevěděli

Mezinárodní den žen: 10 zajímavostí, které jste o něm možná nevěděli
Autor: istock.com Mezinárodní den žen: 10 zajímavostí, které jste o něm možná nevěděli
Kamila Ulčová , Vydáno: 07.03.2021
Každý rok 8. března slaví svět Mezinárodní den žen. I v našich končinách to býval opěvovaný svátek, pamatujete? Pojďme si připomenout, co se vlastně za slavným MDŽ skrývá…

reklama

Karafiáty, chlebíčky, recitace a nějaké to voňavé mýdlo. Tak si pamatují Mezinárodní den žen naše maminky a babičky. Máme ho nějak neodbytně spjatý s érou socialismu a budování republiky, že se nám ho už ani slavit nechce… To by byla ale chyba! Je to náš den a rozhodně se přesvědčíte, že se srpem a kladivem toho zase tolik společného nemá.

1) Mezináordní den žen vznikl v New Yorku!

Ano, žádná Moskva, ale New York! Tam se roku 1908 rozhodly místní švadlenky, že je čas pozvednout hlas a zjednat si svá práva. Vyhlásily stávku a bojovaly za zlepšení životních podmínek. Newyorské švadleny usilovaly o zkrácení pracovní doby, vyšší platy, hlasovací právo a byly také proti zaměstnávání dětí!

2) Ujalo se to!

Stávka se v podstatě zapsala do historie, protože ještě téhož roku v květnu rozhodla Socialistická strana USA, že Národní den žen se bude slavit poslední únorovou neděli. Poprvé se svátek žen tedy slavil 28. února 1909.

3) Březen až po válce

Datum 8. března se pro slavení svátku ustálilo až po první světové válce, a to hlavně díky velké demonstraci v Petrohradě v roce 1917.

4) V Turecku to ženy pojaly po svém

Turecké ženy se do slavení MDŽ opravdu opřely a svůj svátek si užívají. Pořádají různé akce výhradně pro ženy a restaurace se mohou přetrhnout se speciálními nabídkami pro dámy. Muži zde mají 8. března mnohde vstup úplně zakázán!

5) V Rusku pozor na nevhodné dary

V Rusku se MDŽ dodnes slaví s velkou pompou! Ženy dostávají hodnotné dárky, a to dokonce v takovém množství, že vznikl i seznam nevhodných darů, kterými jsou Rusky v tento den obdarovávány. Mezi ně patří erotické pomůcky, kuchyňské náčiní, levná bižuterie, permanentky do tělocvičny či špatně vybrané spodní prádlo.

6) Zelená z OSN

Mít svůj svátek není jen tak. Aby se dostal do mezinárodních kalendářů, musí mít požehnání veličin. Mezinárodní den žen v roce 1975 oficiálně uznala OSN a slaví ho celý svět. Od roku 1975 je 8. březen připomínán jako den mezinárodní solidarity žen za rovnoprávnost, spravedlnost, mír a rozvoj.

7) Na východě slaví ve velkém

Zatímco u nás došlo po sametové revoluci k značnému útlumu a MDŽ se skoro neslaví, od východní hranice dál to berou pořád jako důvod k pořádným oslavám a obdarovávání žen. Slaví se na Slovensku, v Polsku, v Bosně a Hercegovině anebo v Číně. Ženy si přijdou na své i v Kambodži, v Arménii, v Indii, Izraeli či Alžíru.

8) Feministky MDŽ berou

Tento den patří ženám dodnes a ve světě ho využívají například feministky k četným protestům za práva žen!

9) Proč karafiáty?

Karafiáty dodnes mnoho žen nemůže ani vidět. Byla to snad jediná květina, která se pravidelně dávala k MDŽ a vysloužila si jistou “soudružskou” auru. Trochu neprávem je dnes opomíjíme, i přes jejich nespornou krásu a vůni. Karafiáty se dávaly hlavně z nedostatku jiných řezaných květin, o dovozu z holandských skleníků tehdy nikdo ani nesnil. Občas je nahradily narcisky, tulipán nebo kytička sněženek.

10) Tři stovky vyvolených

Prezident socialistické republiky vždy 8. března sezval na Pražský hrad sezval tři stovky zasloužilých pracovnic z celé země. Čekal je program, samozřejmě karafiáty a dárky v podobě nepříliš dobrých bonboniér a nepříliš kvalitní kosmetiky. Zkusme zapomenout a uvědomme si, že to, jak si MDŽ oslavíme, je jen na nás. I když to letos musí být v rámci mnoha omezení! 

 

 

Je tu březen! Měsíc žen, knih i jara!

Je tu březen! Měsíc žen, knih i jara! Víte, proč ho milovat?

rohlíčky s ořechovou nádivkou

Oslaďte si MDŽ: Bratislavské rohlíčky s ořechovou náplní vás nadchnou!

reklama

Související témata: tradice , feminismus , MDŽ , Mezinárodní den žen , karafiát

reklama

Přečtěte si také

reklama