7. března 2021 05:00
Martina ČerňanskáZajímavosti o MDŽ: Poprvé byl v únoru, Turecké ženy ho slaví bez mužů
Každý rok 8. března slaví svět Mezinárodní den žen. I v našich končinách to býval opěvovaný svátek, pamatujete? Pojďme si připomenout, co se vlastně za slavným MDŽ skrývá…
Karafiáty, chlebíčky, recitace a nějaké to voňavé mýdlo. Tak si pamatují Mezinárodní den žen naše maminky a babičky. Máme ho tak neodbytně spjatý s érou socialismu a budování republiky, že se nám ho už ani slavit nechce… To by byla ale chyba! Je to náš den a uvidíte, že se srpem a kladivem toho zase tolik společného nemá.
1) Mezináordní den žen vznikl v New Yorku!
Ano, žádná Moskva, ale New York! Tam se roku 1908 rozhodly místní švadlenky, že je čas pozvednout hlas a zjednat si svá práva. Vyhlásily stávku a bojovaly za zlepšení životních podmínek. Newyorské švadleny usilovaly o zkrácení pracovní doby, vyšší platy, hlasovací právo a byly také proti zaměstnávání dětí!
2) Ujalo se to!
Stávka se v podstatě zapsala do historie, protože ještě téhož roku v květnu rozhodla Socialistická strana USA, že Národní den žen se bude slavit poslední únorovou neděli. Poprvé se tedy svátek žen slavil 28. února 1909.
3) Březen až po válce
Datum 8. března se pro slavení svátku ustálilo až po první světové válce, a to hlavně díky velké demonstraci v Petrohradě v roce 1917.
4) V Turecku to ženy pojaly po svém
Turecké ženy se do slavení MDŽ opravdu opřely a svůj svátek si užívají. Pořádají různé akce výhradně pro ženy a restaurace se mohou přetrhnout se speciálními nabídkami pro dámy. Muži zde mají 8. března mnohde vstup úplně zakázán!
5) V Rusku pozor na nevhodné dary
V Rusku se MDŽ dodnes slaví s velkou pompou! Ženy dostávají hodnotné dárky, a to dokonce v takovém množství, že vznikl i seznam nevhodných darů, kterými jsou Rusky v tento den obdarovávány. Mezi ně patří erotické pomůcky, kuchyňské náčiní, levná bižuterie, permanentky do tělocvičny či špatně vybrané spodní prádlo.
6) Zelená z OSN
Mít svůj svátek není jen tak. Aby se dostal do mezinárodních kalendářů, musí mít požehnání veličin. Mezinárodní den žen v roce 1975 oficiálně uznala OSN a slaví ho celý svět. Od roku 1975 je datum 8. března připomínáno jako den mezinárodní solidarity žen za rovnoprávnost, spravedlnost, mír a rozvoj.
7) Na východě slaví ve velkém
Zatímco u nás došlo po sametové revoluci ke značnému útlumu a MDŽ se skoro neslaví, od východní hranice dál to berou pořád jako důvod k pořádným oslavám a obdarovávání žen. Slaví se na Slovensku, v Polsku, v Bosně a Hercegovině anebo v Číně. Ženy si přijdou na své i v Kambodži, v Arménii, v Indii, Izraeli či Alžíru.
8) Feministky MDŽ berou
Tento den patří ženám dodnes a ve světě ho využívají například feministky k četným protestům za práva žen!
9) Proč karafiáty?
Karafiáty dodnes mnoho žen nemůže ani vidět. Byla to snad jediná květina, která se pravidelně dávala k MDŽ a vysloužila si jistou „soudružskou“ auru. Trochu neprávem je dnes opomíjíme, i přes jejich nespornou krásu a vůni. Karafiáty se dávaly hlavně z nedostatku jiných řezaných květin, o dovozu z holandských skleníků tehdy nikdo ani nesnil. Občas je nahradily narcisky, tulipán nebo kytička sněženek.
10) Tři stovky vyvolených
Prezident socialistické republiky vždy 8. března sezval na Pražský hrad tři stovky zasloužilých pracovnic z celé země. Čekal je program, samozřejmě karafiáty a dárky v podobě nepříliš dobrých bonboniér a nepříliš kvalitní kosmetiky. Zkusme zapomenout a uvědomme si, že to, jak si MDŽ oslavíme, je jen na nás. I když v současné době k oslavám moc důvodů není, alespoň malou radost si tento den jistě udělat můžete.