Snídaně pro zahřátí aneb Jak si zpříjemnit chladná podzimní rána
Klasické podzimní počasí je tu a je čas vytáhnout znovu teplejší pyžama a možná i ponožky. Zahřát vás ovšem v chladných podzimních ránech může nejen oblečení a teplá peřina, ale i chytře připravená snídaně.
Ajurvéda už dávno dělí stravu na zahřívací (jang) a ochlazující (jin). Že to funguje, věděly moc dobře už naše babičky, i když tomu možná neříkaly nijak vznešeně. Pohanka, jáhly, dvouzrnková mouka, zázvor, česnek, med, skořice, kakao… Po všech těchto potravinách byste měli nyní sáhnout, abyste se cítili lépe. Nejenže vám bude teplo, ale také snáze odoláte typickým podzimním náletům bakterií a virů.
Nemůžete začít den lépe než dobrou snídaní, která vás ještě navíc hezky zahřeje. Jste spíš na sladké nebo na slané? Máme pro vás obě varianty. Stačí si vybrat.
Škvarková pomazánka z pohanky
Zahřívací suroviny: pohanka, pepř, cibule, česnek
Co budete potřebovat:
- 100 g pohankových loupaných krup
- 2 oloupané cibule
- 6 stroužků česneku
- 2 nakládané okurky
- 1 lžíci hořčice
- 1 lžíci lahůdkového droždí
- 1 lžičku majoránky
- sůl, pepř, rostlinný olej
- celozrnný chléb a naklíčené mungo na podávání
1. Pohanku zalijeme dvojnásobným objemem vroucí vody, osolíme, povaříme 3 minuty a necháme 30 minut dojít pod pokličkou.
2. Mezitím na oleji osmažíme dozlatova nadrobno nakrájenou cibuli a na plátky nakrájený česnek.
3. Pohanku, cibulku s česnekem, nadrobno nakrájenou okurku, hořčici, lahůdkové droždí a majoránku dobře promícháme, dochutíme pepřem a solí a podáváme namazané na chlebu a posypané naklíčeným mungem.
Jáhlová kaše s medem a oříšky
Zahřívací suroviny: jáhly, skořice, kakao
Co budete potřebovat:
- 300 g jáhel
- 1 l rostlinného mléka
- trochu soli
- 1 sáček vanilkového cukru
- med, máslo, skořici, kakao a strouhané oříšky na podávání
1. Jáhly propereme, případně spaříme horkou vodou a necháme odkapat v sítu. Pak je zalijeme rostlinným mlékem, osolíme, přidáme vanilkový cukr a na mírném ohni vaříme doměkka.
2. Hotové jáhly dosladíme medem, rozdělíme do misek, poklademe plátky másla, posypeme skořicí, kakaem a strouhanými oříšky. Pokud chceme, můžeme ještě ozdobit ovocem a ihned podáváme.
Povidlové buchty z dvouzrnkové mouky
Zahřívací surovina: dvouzrnková mouka
Co budete potřebovat:
- 300 g polohrubé pšeničné mouky
- 200 g dvouzrnkové mouky (např. Bioharmonie)
- špetku soli
- 50 g třtinového přírodního cukru
- 1 droždí (40 g)
- 200 ml mléka
- 50 g másla
- 2 vejce
- citronovou kůra
- kvalitní (nejlépe domácí nebo bio) povidla
- máslo na vymazání pekáčku a na potírání buchet
1. Z droždí, lžičky cukru, lžičky mouky a 3 lžic vlažného mléka umícháme kvásek a necháme zakrytý na teplém místě vykynout (trvá to asi 15–20 minut).
2. Ve větší míse smícháme obě mouky, cukr a špetku soli. Uprostřed uděláme důlek a vykynutý kvásek do něj vlijeme. Přidáme vejce, změklé máslo, zbylé mléko a citronovou kůru a důkladně vypracujeme středně husté těsto. Hněteme tak dlouho, dokud se těsto nelepí na stěny mísy. Těsto necháme asi hodinu kynout na teplém místě přikryté utěrkou.
3. Po vykynutí tvarujeme z těsta malé bochánky, které pak roztáhneme na placku, naplníme povidly a zabalíme, aby náplň nevytékala. Vkládáme je do vymazaného pekáčku uzavřenou stranou dolů a každou buchtu pečlivě po stranách pomažeme rozpuštěným máslem, aby se na sebe nelepily.
4. Pekáček s buchtami dáme do trouby vyhřáté na 180 °C a pečeme asi 25–30 minut. Těsně po upečení buchty znovu potřeme máslem a necháme vychladnout.
Anna Kopečková/foto: Probio.cz