16. června 2025 07:30
Ema BártováErotické sny i manické uklízení. Za to všechno může menstruační cyklus
Je dobré odpustit si hloupé vtipy ohledně menstruace a náladovosti žen. Je nicméně pravda, že v průběhu cyklu se naše chování může různým způsobem proměňovat a že v tom mohou být velké individuální rozdíly.
Většina z nás zná běžné projevy typické pro blížící se menstruaci, jako jsou křeče, nadýmání a únava. Ale hormony a jejich kolísající hladina nás mohou ovlivnit i způsoby, které bychom si s průběhem cyklu možná nespojovali. A dají se tím vysvětlit některé potíže nebo jevy, o kterých jsme neměli tušení, kde se berou.
Pro představu, ženy během života menstruují téměř pětsetkrát. Není tudíž špatné vědět, co se při tom v těle děje, co čekat a jak řešit případné nepříjemné projevy.
Na průběh cyklu mají největší vliv ženské pohlavní hormony estrogen a progesteron, které působí neustále, ne jen během několika dní pravidelného měsíčního krvácení. Cyklus má čtyři fáze, které se pro lepší představu dají přirovnat ke čtyřem ročním obdobím. V tom případě jaro odpovídá týdnu, kdy dozrává vajíčko, léto je jeho uvolněním a ovulací, podzim jsou dny před vlastní menstruací a krvácení je zimou. Prožitky a zkušenosti jednotlivých žen se samozřejmě mohou lišit, berte to jako popis průměrného cyklu.
Jaro: folikulární fáze
S končícím pravidelným krvácením začne stoupat hladina pohlavního hormonu estrogenu, což se může projevit zlepšováním nálady a přibývající energií. Může se to projevit tak, že budete mít chuť vyrážet ven a potkávat se s přáteli, což se vám v minulém týdnu zrovna nechtělo.
Energii máte v tomto období zvláště tehdy, pokud jste se pár dní předtím nepřepínala a spíše jste zpomalila. Zatímco ještě před pár dny vás honila mlsná, teď by mohla zaznamenat menší chuť k jídlu, estrogen ji totiž potlačuje a pocit hladu je díky tomu menší.
To jsou ty dny, kdy vám ke snídani stačí smoothie, k obědu lehký salát a k večeři něco menšího, a přitom máte dostatek sil. Pokud byste chtěli zkusit pár dní půstu nebo hodně omezeného jídelníčku, tohle je ten správný čas. A naopak, pouštět se do něčeho pár dní před menstruací by byla marná snaha.
Přečtěte si také: Posunout menstruaci o týden či dva kvůli dovolené je možné. Nehodí se to ale pro každého
Léto: ovulace
Ovulace ve skutečnosti netrvá celý týden, ale mohou ji provázet celkem výrazné projevy - od zvýšeného libida včetně různých erotických fantazií a snů plných sexu až po změny ve vzhledu. Tento týden se nejspíše dočkáte sdělení, že vám to sluší, a budete se nejspíše po většinu dní cítit dobře, což budete chtít podtrhnout i tím, jak se oblečete. Hladina estrogenu je nejvyšší a šance na případné početí rovněž. Díky estrogenu a jeho vlivu na zadržování vody v buňkách pokožky bude vaše pleť vypnutější a vy budete vypadat mladší.
Má smysl přemýšlet o tom, co jíte. Tělo potřebuje hodně kvalitních bílkovin a také zdraví prospěšné tuky, obojí najdete v mořských rybách nebo oříšcích. Vhod přijdou také vejce, avokádo a mléčné výrobky, jako je tvaroh nebo skyr. Myslete i na antioxidanty v ovoci a zelenině.
Pokud se budete v jídle šidit, bude vás pronásledovat hlad a hrozí, že ho budete zahánět třeba sladkostmi.
Podzim: luteální fáze
Jakmile ovulace proběhne a neskončí těhotenství, tělo se začne připravovat na další menstruaci. Přibývá hormony ovlivněných projevů, jako je únava, podrážděnost a chuť na sladké. Pro mnoho žen je to ale období, kdy mají chuť a schopnost dotahovat různé rozdělané věci do konce.
Ideální období, pokud si chcete udělat pořádek v účetnictví nebo třeba přebrat skříň přeplněnou oblečením. Některé ženy se právě v této fázi cyklu pouštějí do velkého úklidu nebo do dlouho odkládaných radostí, jako je třeba čištění filtru u pračky.
Už se ale pomalu blíží vlastní menstruace a s tím nadýmání a pocit nafouknutého břicha. „Vyplatí se omezit konzumaci průmyslově zpracovaných jídel a snížit množství soli, ta totiž podporuje zadržování vody v těle. Naopak je vhodné zařadit potraviny bohaté na draslík, třeba banány nebo batáty, které pomáhají s odvodňováním,“ doporučuje gynekolog Pavel Turčan, Ph.D.
Video: Podívejte se na příspěvek o menstruační chudobě
Zima: menstruace
Některé ženy krvácí jen málo a netrápí je ani bolesti břicha, jiné jsou na tom přesně opačně. Všem ale první tři čtyři dny krvácení klesnou hladiny pohlavních hormonů estrogenu a progesteronu na minimum, což vede ke zklidnění a zpomalení.
Pokud je to možné, je lepší se tomu přizpůsobit a zvolnit, než se snažit překonat únavu a pokles energie přebíjet kafem. Přirozenější by pro vás možná bylo se schoulit do klubíčka a hibernovat, podobně jako některá zvířata v zimě. Samozřejmě, ne vždy je možné odpočívat, i když by to člověku udělalo dobře, ale zkuste si na toto období neplánovat žádné velké výkony.
Ačkoli většina žen v době menstruace o sex spíše nestojí, některé si ho mohou užívat, navíc může přinést úlevu od bolestí. „Křeče při periodě vznikají v důsledku stahů dělohy. Při orgasmu se děložní svaly zpočátku také stahují, ale následně dochází k jejich uvolnění, což může bolesti zmírnit,“ říká gynekolog Turčan.
Cyklus většiny žen trvá v průměru 25 až 30 dní. Někdo ho má vždy naprosto pravidelný, části žen délka kolísá. Nepravidelný cyklus nebo bolesti při menstruaci nemusí vždy znamenat závažné onemocnění, ale může jít o projev hormonální nerovnováhy. Ta sice nevyžaduje okamžitou léčbu, ale i ona může do jisté míry negativně ovlivnit plodnost a není od věci výkyvy probrat s gynekologem, pokud výhledově plánujete početí.
Zdroje: www.thesun.co.uk, www.healthline.com, ourhummingway.com