Zdraví a nemoci

15. dubna 2025 08:00

Ema Bártová

Při menstruaci nás mohou trápit krvácející dásně i zápach z úst

Člověk si zvykne, že během menstruačního cyklu mu kolísá nálada, vyskakují a zase mizí různé pupínky na obličeji a že se občas přidává nafouknuté a bolavé břicho. Ale nedosti na tom. Mění se i stav dásní a stoupá riziko, že se v ústech rozjede nějaký problém.

Bolavá a citlivá prsa jsme zvyklí brát za další a přitom pochopitelný projev toho, že nám v průběhu menstruačního cyklu v těle úřadují různé hormony. Ale že to cyklus a jeho fáze mohou projevit i v ústech, to je pro mnohé z nás překvapivé zjištění.

Hormonální výkyvy během menstruačního cyklu mohou způsobit, že dásně jsou citlivější a náchylnější k zánětu,“ citoval webový magazín Huffington Post stomatoložku Anjali Rajpal. Dásně jsou v některých fázích cyklu prokrvenější a náchylnější k drobným poraněním a šíření bakteriální nákazy.

Konkrétně za to může změna hladiny hormonů estrogenu a progesteronu před a během vlastní menstruace. Když jejich množství v krvi stoupá, dásněmi proudí více krve, progesteron navíc zvyšuje pravděpodobnost zánětlivé reakce.

Tkáň dásní kvůli tomu může být oteklá a citlivější a může dokonce mírně krvácet. Časté je zarudnutí a podráždění. Dá se to vlastně vzdáleně přirovnat k naší celkové náladě, která před měsíčním krvácením a na jeho počátku často taky za moc nestojí - člověk snadno i na maličkosti reaguje podrážděně. Z podobných příčin si můžeme během cyklu připadat odule a nafoukle, jde rovněž o důsledek většího průtoku krve a zadržování tekutin.

Dásně nás ve dnech pravidelného měsíčního krvácení mohou dokonce bolet, ačkoli jsou jinak naše zuby v pořádku. Děje se tak kvůli dočasně zvýšené produkci prostaglandinů - látkám podobným hormonům, které ovlivňují například propustnost drobných kapilár v dásních. V ústech se tak může rozjet drobný zánět.

Něco podobného se s nimi může dít i během puberty či těhotenství, kdy s námi rovněž mávají hormony. I tehdy můžeme mít v ústech pocit nepohodlí a zuby se mohou více kazit. Mimochodem, ze stejného důvodu se může stav dásní zhoršit kvůli užívání některých antikoncepčních pilulek, stejně jako při endometrióze nebo syndromu polycystických ovárií.

Přečtěte si také: Toužila po hezčím úsměvu. V Turecku přišla o zuby a bolestí málem skočila z útesu

Zvýšenou citlivostí dásní a jejich případným krvácením v průběhu cyklu to navíc nemusí skončit. Některé ženy mohou během menstruace zaznamenat, že mají v puse více různých vřídků a pupínků a že jsou citlivější, pokud jde o horká nebo naopak ledová jídla.

Hormonální výkyvy mohou také dočasně změnit vnímání chutí a ovlivňují rovněž složení slin, takže můžeme mít pocit pachuti v ústech. Tvoří se méně slin než obvykle, což bohužel přispívá ke vzniku zubních kazů. Případně nám kvůli tomu může být trochu cítit z úst, ačkoli na to jinak netrpíme. Trvá to většinou jen těch pár dní, přesto to může být nepříjemné a omezující.

Ještě důkladnější čištění zubů

Co nejlepší zubní hygiena je důležitá vždy, v době blížící se menstruace a během dní pravidelného krvácení ale ještě více. Zároveň stojí za úvahu, zda si minimálně pro toto období například nepořídit zubní pastu určenou pro citlivé zuby a dásně.

Základem je čištění zubů dvakrát denně, plusem je používání zubní nitě nebo mezizubních kartáčků, vyplatit se může investice do ústní sprchy. Případně do elektrického zubního kartáčku, mezi nimiž je lepší ten označovaný jako sonický. Kartáčky každopádně volte co nejměkčí.

Musíte si však zuby čistit tak, jak se to má dělat. „Správný sklon kartáčku (ideálně 45 stupňů směrem k dásni) je klíčový pro efektivní odstranění nečistot. Příliš strmý nebo vodorovný úhel může být méně účinný a vynechat kritická místa. Doporučuji začít systematicky od vnějších ploch, pokračovat k vnitřním a nakonec čistit plochy žvýkací,“ radí dentální hygienista Michal Herzina. Pomůže, když si pomyslně rozdělíte ústní dutinu na čtyři části – pravou horní, levou horní, pravou dolní a levou dolní. Každé věnujte stejný čas.

Myslete i na to, co jíte a pijete. Dostatek tekutin může přispět k tvorbě dostatečného množství slin, omezení sladkých a kyselých jídel sníží riziko vzniku kazu.

Kdy je to na doktora

Zatímco mírně zvýšená citlivost dásní a záněty během menstruace jsou dočasné a není třeba se jimi znepokojovat, jsou situace, kdy je vhodné stav chrupu a úst řešit s lékařem. Je dobré objednat se ke stomatologovi, pokud potíže v průběhu cyklu samy od sebe neustupují, ale dokonce se zhoršují.

Mezi projevy, které mohou naznačovat závažnější problém, patří přetrvávající nebo silnější krvácení dásní, intenzivní bolest a trvalý zápach z úst, který může být způsoben rozjetým bakteriálním zánětem dásní, na který už ani zvýšení hygiena stačit nebude.

Vyplatí se věnovat pozornost příznakům, jako jsou neustále se tvořící bolestivé vřídky, silné zarudnutí, otok nebo pocit nekomfortu při kousání, varující jsou také odhalené zubní krčky - může jít o příznak paradontózy.

Zdroje: www.huffpost.comwww.perio.orgwww.health.com

Polovina předškoláků má zkažené zuby:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 16. 4. 2025

Pokud se dnes budete muset vypořádat se zklamáním, snažte se, aby vás to nezlomilo, Berani. Můžete obdržet dopis nebo telefonát, který vám přinese méně příznivé zprávy. Možná, že někdo, koho jste chtěli vidět, nebude moci přijít. Snažte se nenechat si tím zkazit náladu. Takové věci se stávají. Zaměstnejte se.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.