Celebrity

16. prosince 2022 05:30

David Laštovka

Fan Vavřincovou připravil požár o všechno. Slavný seriál napsala podle vlastní rodiny

Před deseti lety zemřela autorka veleúspěšného seriálu Taková normální rodinka nebo veselohry Eva tropí hlouposti Fan Vavřincová. Bylo jí 95 let. Zatímco její tvorba oplývala humorem a pohodou, její životní osud tak veselý rozhodně nebyl.

Její vlastní jméno bylo Věra Peigerová, proslavila se ovšem pod pseudonymem Fan Vavřincová, který si sama zvolila. „Vznikl z otcova křestního jména Vavřinec. A Fan jako Františka, protože tak jsem se měla původně jmenovat. Ale v rodině jich bylo moc, tak si maminka prosadila Věru,“ přiblížila v televizním dokumentu o svém životě Vavřincová.

V dětství ji postihla velká tragédie. Když jí bylo 12 let, její otec, ředitel cukrovaru, náhle zemřel. I proto se osamostatnila velmi brzy. Ještě před maturitou se provdala za kamaráda Bohumila Němotu, kterého znala odmalička. Ten byl o 11 let starším majitelem likérky. Manželství jim vydrželo celý život. Fan o něm říkávala, že je nejlepším mužem na světě, v psaní ji velmi podporoval. Měli spolu dvě dcery, Ivanku a Felicii.

Celebrity, kterým manželství na rozdíl od Fan Vavřincové, vydrželo velmi krátce:

Při požáru domu přišla o všechno

První romány začala publikovat už ve čtrnácti letech. Poté psala veselohry, které se staly legendárními. Její dílo Eva tropí hlouposti doslova nadchlo režiséra Martina Friče (†66), který se ho rozhodl zfilmovat a do hlavních rolí obsadil Natašu Gollovou (†76) s Oldřichem Novým (†83). Její slibně rozjetou kariéru zastavili komunisté, kteří jí zakázali psát. Znárodnili navíc malý zámeček v Sudovicích, který si s manželem koupili na splátky. Do domu jim nastěhovali paní, jež se stala jejich noční můrou.

„V jednom pokoji, kde jsme měli dřevěné ostění, mi to osekala sekerou. Jednou nás zase v noci s dětmi probudil dusivý kouř, který se dral z půdy. Spolubydlící v kuchyni zmateně pobíhala po kuchyni. Vařila zrovna povidla, a když se pokoušela prošťouchnout komín, přeskočila jedna jiskra na půdu a začalo hořet. Manžel byl zrovna v Budějovicích, tak jsem děti narvala do tepláků a utíkala s nimi ven, kde jsme čekali, než přijedou hasiči,“ líčila Vavřincová.

Zámek se stal po požáru neobyvatelný a oni přišli úplně o všechno. Na pojistku neměli s manželem nárok, protože museli podepsat, že jim nikdy nepatřil. V tu chvíli byla na dně a chtěla se vším skoncovat. Střechu nad hlavou našli u švagra v Praze. „Pamatuji si, jak jsem o Vánocích řekla dceři, že mám v kredenci formičky na cukroví a ona odpověděla: ‚Maminko, nemáš ani formičky, ani kredenc,‘“ vyprávěla spisovatelka.

Legendární seriál napsala podle své rodiny

V čase, kdy nemohla psát, se živila vším možným. Pracovala u soustruhu, šila rukavice, byla zaměstnaná jako účetní. Až po dvaceti letech přišly v televizi změny a Vavřincová dostala nabídku, aby napsala humorný seriál. Díky tomu vznikl kultovní snímek Taková normální rodinka. Fan přiznala, že ji k napsání inspirovali členové vlastní rodiny.

„Žili jsme v jednom domě tři generace, tak to šlo snadno,“ přiblížila s úsměvem Vavřincová, která si do jedné z rolí prosadila Oldřicha Nového. Až do konce života byla velmi aktivní. Dožila se 95 let, zemřela 16. prosince roku 2012. Svého milovaného manžela přežila o 36 let.

Sdílejte článek
Štítky rodina dům seriál manželé komedie úmrtí spisovatelka Taková normální rodinka Fan Vavřincová Eva tropí hlouposti

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 9. 2023

Nadcházející den by měl být vynikající, Berani. Máte tendenci pracovat s energií, která nemá u ostatních znamení obdoby, a dnes za svou píli sklidíte odměnu. V těchto dnech se jen zřídkakdy najde někdo tak svědomitý jako vy a zasloužíte si uznání. Nicméně, jak dobře víte, čeká vás ještě mnoho kopců, které musíte zdolat.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.